Młodzi Globalni Liderzy Leslie Wexnera – 3

Opublikowano: 21.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 824

Poniżej publikujemy ostatnią z trzech części zaadaptowanego fragmentu mającej się wkrótce ukazać książki dziennikarki Whitney Webb pt. „One Nation Under Blackmail” („Naród szantażowany”). Autorka bada sieć stojącą za Jeffreyem Epsteinem i śledzi jej scalenie z amerykańską przestępczością zorganizowaną oraz wywiadem, począwszy od wczesnych lat 1940. W zaprezentowanym fragmencie, Whitney Webb analizuje niesławny obecnie program Młodzi Światowi Liderzy (Young Global Leaders) realizowany przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Kształtowanie młodych globalnych liderów

Chociaż powiązania Epsteina z Harvardem zostały poddane szczegółowej analizie, również Wexner w tym samym okresie znacznie zwiększył swoje darowizny na rzecz Harvardu. Jednak rola, jaką mogło to odegrać w ułatwieniu powiązań Epsteina z uniwersytetem, została w dużej mierze przemilczana przez media głównego nurtu.

Także przed przekazaniem przez Wexnera i Epsteina darowizny na rzecz Harvard’s Hillel w roku 1991, filantropijny „rozwój liderów” Wexnera splótł się z Uniwersytetem Harvarda. W roku 1989, rok po uruchomieniu Wexner Graduate Fellowship, powstał program Wexner Israel Fellowship, którego celem było „wspieranie do dziesięciu wybitnych izraelskich urzędników publicznych zdobywających tytuł Mid-Career Master of Public Administration (MC/MPA) w Harvard Kennedy School”.

Na stronie Fundacji Wexnera napisano: „Celem Fellowship jest zapewnienie następnemu pokoleniu izraelskich liderów publicznych zaawansowanego szkolenia z zakresu przywództwa i zarządzania publicznego. Ponad 280 izraelskich urzędników państwowych wzięło udział w programie Israel Fellowship, w tym liderzy, którzy zostali dyrektorami generalnymi ministerstw, generałami i dowódcami w izraelskim wojsku oraz głównymi doradcami premierów”. W ramach programu uczestnicy „spotykają się z wysokimi urzędnikami rządu amerykańskiego”. Wexner Israel Fellows ponadto „zobowiązują się do powrotu do Izraela i pozostania w sektorze publicznym przez co najmniej trzy lata po zakończeniu programu”.

Podobne twierdzenia można znaleźć wśród izraelskich mediów. Na przykład „Israel 21c” w roku 2002 wypowiedział się o programie w następujący sposób: „Szereg absolwentów Wexnera stało się dyrektorami generalnymi ministerstw rządowych. Inni osiągnęli najwyższe szczeble w wojsku, służbie zdrowia i instytucji edukacyjnej. Ale ostatecznie, dla Izraela, wartość programu nie polega na tytułach jego uczestników, ale na jakości przywództwa sprawowanego przez owe osoby na każdym szczeblu”.

W tym samym artykule zauważono również, że Wexner jest zainteresowany tym, aby program ten odbywał się w Harvard’s Kennedy School „ze względu na jakość międzynarodowej ekspozycji, którą umożliwia. Przyciąga on najwyższej klasy liderów sektora publicznego z całego świata, a izraelscy uczestnicy siedzą obok byłych prezydentów i przyszłych premierów wszystkich kontynentów. Stwarza to również rzadką okazję do wysokiej jakości public relations, ponieważ przyszli światowi liderzy mają okazję poznać jedne z najlepszych i najbardziej oddanych osób, jakie Izrael ma do zaoferowania”.

Wśród 10 absolwentów pierwszego rocznika Wexner Israel Fellows znalazł się Shay Avital, wybitna postać przywódcza w izraelskim wojsku, który najpierw pełnił służbę pod zwierzchnictwem brata Benjamina Netanyahu, Yonatana Netanyahu. Inni absolwenci to Avinoam Armoni, były specjalny doradca Teddy’ego Kolleka, a także premierów Izraela; Moshe Lador, były izraelski prokurator państwowy; Arik Raz, były gubernator izraelskiego regionu Misgav; Uzi Vogelman, obecny sędzia Sądu Najwyższego Izraela; Eduardo Titelman Goren, chilijski ekonomista, który odegrał główną rolę w zarządzaniu chilijskim przemysłem wydobywczym miedzi (największym na świecie); oraz Yossi Tamir, dyrektor generalny JDC-Israel, „wiodącej światowej żydowskiej organizacji humanitarnej”. Ciekawym absolwentem pierwszego rocznika był też Amos Slyper, który był zastępcą dyrektora generalnego Państwowego Urzędu Kontrolnego w Izraelu, co czyniło go odpowiedzialnym za audyt izraelskich ministerstw i urzędów. Podczas kadencji Slypera doradcą prawnym tego urzędu był Nurit Israeli, absolwent drugiego rocznika Wexner Israel Fellows.

Jak widać na przykładzie pierwszego rocznika stypendystów, programy Wexner Israel Fellow i aktywna społeczność ich absolwentów dały Wexnerowi znaczną siłę przebicia wśród wybitnych Izraelczyków zajmujących ważne stanowiska w rządzie i przemyśle. Po latach od uruchomienia tego programu, został on rozszerzony o program Wexner Senior Leaders, który „wykorzystuje szkolenie i stypendium Harvard Kennedy School, aby wzmocnić przywództwo izraelskiej służby publicznej i pobudzić innowacyjne, wspólne projekty w departamentach i agencjach rządowych”. W szczególności poszukuje kandydatów z „wyższych stanowisk w sektorze usług publicznych Izraela, w tym służby cywilnej, władz lokalnych, agencji rządowych i sił bezpieczeństwa”.

Tak więc, jeszcze przed darowizną Wexnera i Epsteina z roku 1991, Wexner aktywnie sprowadzał wybitnych Izraelczyków, wielu z nich z karierami w izraelskim aparacie bezpieczeństwa narodowego lub w sektorze publicznym, na studia w Harvard’s Kennedy School. W kolejnych latach Wexner stał się jedną z sił przewodnich tej szczególnej szkoły i miał jeszcze większy wpływ na „rozwój liderów” w tej instytucji.

Na krótko przed tym, jak Larry Summers został prezydentem Harvardu, Leslie Wexner, za pośrednictwem Fundacji Wexnera, sfinansowała powstanie Centrum Przywództwa Publicznego (CPL) w Harvard Kennedy School. CPL jest opisywany jako „główny poligon szkoleniowy dla wschodzących liderów publicznych w Stanach Zjednoczonych”.

Długoletnim dyrektorem CPL, który prawdopodobnie został wybrany przy bezpośrednim udziale Wexnera, jest David Gergen, doradca byłych prezydentów Nixona, Forda, Reagana i Clintona. Gergen prowadził również równoległą karierę dziennikarską i pod koniec lat 1980. „był redaktorem naczelnym U.S. News & World Report, współpracując z wydawcą Mortem Zuckermanem”. Zuckerman był bliskim współpracownikiem Epsteina i kupił New York Daily News po śmierci poprzedniego właściciela, Roberta Maxwella. Gergen jest również wieloletnim członkiem Council on Foreign Relations i Komisji Trójstronnej, których członkiem był również Epstein.

Wkłady Wexnera do harwardzkiego CPL osiągnęły 19,6 miliona dolarów do roku 2006 i wyniosły ponad 42 miliony dolarów do roku 2012. Warto zauważyć, że w tym okresie Jeffrey Epstein – jeden z najbliższych współpracowników Wexnera do czasu ich rozstania w latach 2007-2008 – również nawiązywał ważne kontakty i uzyskiwał bezprecedensowy dostęp do szkoły. W roku 2006, kiedy Wexnerowie ogłosili dodatkową darowiznę w wysokości 6,8 mln dolarów na rzecz CPL, Harvard Crimson zacytował Gergena, mówiącego: „To był wielki osobisty przywilej pracować z Lesem i Abigail Wexner przez ostatnie pół tuzina lat, na Uniwersytecie i poza nim. Oboje są samodzielnymi liderami – ludźmi z wizją, wyobraźnią i gorącym zaangażowaniem w podnoszenie jakości życia publicznego. Okazali się wspaniałymi partnerami”.

W roku 2014 Gergen uczestniczył w gali z okazji 30-lecia Fundacji Wexnera, prowadząc sesję, podczas której przeprowadził obszerny wywiad z byłym premierem Izraela Szimonem Peresem.

Przed drugim aresztowaniem Epsteina, zdominowane przez Wexnera CPL doświadczyło, że współpracownicy Epsteina, tacy jak Glenn Dubin https://en.wikipedia.org/wiki/Glenn_Dubin i Leon Black, wkradli się do jego najwyższych organów kierowniczych. Na przykład Dubin został członkiem rady doradczej CPL, której Leslie i Abigail Wexner współprzewodniczą. Zarówno Wexner, jak i Dubin byli naciskani, aby wycofali się z owej rady po drugim aresztowaniu i późniejszej śmierci Epsteina i w lutym 2020 roku odeszli. W tamtym czasie Harvard Crimson odnotował, że szefowa personelu ówczesnego prezydenta Harvardu Lawrence’a Bacowa, Patricia Bellinger, została dodana do zarządu L Brands należącego do Wexnera (obecna nazwa korporacyjna The Limited).

W owym czasie Dubin został wymieniony w dokumentach sądowych jako jeden z mężczyzn, z którymi Virginia Giuffre była zmuszana do uprawiania seksu, gdy była pod kontrolą Epsteina, a innym był profesor prawa Harvardu Alan Dershowitz. Ponadto, jak zauważył Crimson, „były menadżer domu Dubinów, Rinaldo Rizzo opowiedział o swoim spotkaniu z 15-letnią dziewczyną, która prawdopodobnie była sprzedawana przez Epsteina, a która została przywieziona do domu Dubinów w roku 2005”. W roku 2010 Dubin przekazał CPL 5 milionów dolarów, które miały posłużyć do stworzenia własnego stypendium mającego na celu „rozwój liderów”, zwanego Dubin Graduate Fellowships for Emerging Leaders.

Innym przykładem jest Leon Black, z Apollo Global Management, którego „filantropijna” fundacja rodzinna również była przez lata zarządzana przez Epsteina, a który zasiadał w radzie kierowniczej CPL. Black nie zrezygnował jednak ze swojego stanowiska po tym, jak skandal z Epsteinem stał się problemem na skalę krajową. Jednak po tym, jak Wexner i Dubin opuścili swoje stanowiska w radzie doradczej, związek Blacka z Epsteinem wzbudził duże zainteresowanie mediów, a także „wewnętrzne śledztwo” w Apollo. Od roku 2022 Black nie figuruje już na stronie CPL jako członek jej rady kierowniczej.

W roku 2006 powstały plany, aby finansowany przez Wexnera CPL połączył się z programem Young Global Leaders (YGL) Światowego Forum Ekonomicznego. Światowe Forum Ekonomiczne, które określa się jako wiodący moderator „partnerstwa publiczno-prywatnego” na skalę globalną, pierwotnie stworzyło to, co miało stać się YGL, w roku 1992 pod nazwą Globalni Liderzy Jutra. W roku 2004 został on przemianowany na program YGL.

W ostatnich latach Forum i jego program YGL zyskały złą sławę w niektórych kręgach, szczególnie po tym, jak klip z prezesem Forum Klausem Schwabem trafił do sieci. W tym klipie Schwab mówi o programie YGL co następuje: „Muszę powiedzieć, że wtedy wymieniam takie nazwiska jak pani Merkel, nawet Władimir Putin i tak dalej oni wszyscy byli Młodymi Globalnymi Liderami Światowego Forum Ekonomicznego. Ale to, z czego jesteśmy naprawdę dumni teraz dzięki młodemu pokoleniu, jak premier Trudeau, prezydent Argentyny i tak dalej, to fakt, że przenikamy do gabinetów… To prawda w Argentynie i to prawda we Francji teraz”.

Warto zauważyć, że ten klip dotyczy dyskusji z roku 2017 pomiędzy Klausem Schwabem a Davidem Gergenem z CLP, która odbyła się w Harvard Kennedy School. We wstępie do owej dyskusji podkreśla się bliskie związki pomiędzy Harvard Kennedy School a Światowym Forum Ekonomicznym, a także wspomina się, że uczestnicy YGL są również obecni w Harvard Kennedy School i biorą udział w sesji wykonawczej. Gergen, oprócz swoich licznych funkcji i nominacji, jest też byłym członkiem zarządu Schwab Foundation for Social Entrepreneurship, którą Klaus Schwab współzałożył z żoną w roku 1998, i jest także współpracownikiem agendy Światowego Forum Ekonomicznego.

CPL rozpoczął organizowanie Sesji Wykonawczej dla uczestników Young Global Leader, aby umożliwić „Młodym Globalnym Liderom znacznie większą możliwość tworzenia osobistych relacji i więzi, które będą zachęcać liderów do współpracy w wielu sektorach, w celu rozstrzygania międzynarodowych kwestii i problemów w przyszłości”.

Wspomniane sesje wykonawcze były „zaprojektowane i prowadzone przez Kennedy School of Government”, a znaczna część zebranych funduszy była związana z Clinton Global Initiative (CGI). W roku 2007, obrońcy Epsteina twierdzili, że Epstein odegrał główną rolę w rozwoju CGI, pisząc do prokuratorów federalnych, że „Pan Epstein był częścią pierwotnej grupy, która stworzyła Clinton Global Initiative, opisanej jako projekt »skupiający społeczność globalnych liderów w celu opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań niektórych z najbardziej palących wyzwań na świecie«”.

W tamtym czasie dyrektorem wykonawczym CPL, pracującym pod kierownictwem Davida Gergena, była Betsy Meyers, była starsza doradczyni prezydenta Clintona, zajmująca się głównie kwestiami kobiet. http://betsymyers.com/about-betsy Meyers odegrała również „kluczową rolę podczas próby reelekcji Clintona w roku 1996”. Korupcja towarzysząca kampanii reelekcyjnej Clintona w tamtym roku i powiązania samego Epsteina z tym zjawiskiem są kluczowym tematem mojej, mającej się wkrótce ukazać książki.

Niesławny cytat Klausa Schwaba o „przenikaniu do gabinetów” może stanowić wyjaśnienie zaangażowania Leslie Wexnera na przestrzeni dziesięcioleci w „rozwój liderów” w amerykańskich społecznościach żydowskich, w Izraelu i poza nim. Przez prawie 40 lat koncentrowania się na szkoleniu wpływowych mężczyzn i kobiet w amerykańskim społeczeństwie żydowskim, a także w izraelskim rządzie i sektorze prywatnym, idee i polityki, które przynoszą Wexnerowi korzyści zarówno osobiste, jak i zawodowe, były wpajane pokoleniom liderów i influencerów, którzy następnie wywierają wpływ na wielu innych. W konkretnym przypadku stypendystów Wexnera z Izraela, Wexner był w stanie „spenetrować” kluczowe stanowiska w rządzie Izraela, a nawet w jego aparacie bezpieczeństwa narodowego/wywiadu, dzięki ludziom, których finansował i którzy uczestniczyli w kursach ukształtowanych przez poglądy Wexnera i będących ich odzwierciedleniem.

W ciągu ostatnich dwóch dekad Wexner stał się jednym z głównych darczyńców Harvard Kennedy School, co pozwala na podobne działania, ale tym razem w odniesieniu do liderów, którzy działają i wpływają na podmioty znajdujące się zdecydowanie poza granicami globalnej społeczności żydowskiej. Konkretne motywacje Wexnera odnośnie ustanowienia i utrzymywania owej legalnej, aczkolwiek masowej operacji wywierania wpływu, która była analogiczna do operacji wywierania wpływu opartej na szantażu przez Epsteina, nigdy nie zostały ujawnione. Jednakże zastanawiając się nad tym, dlaczego chciał on formować mocarzy na czas obecny i na przyszłość, warto wziąć pod uwagę mniej znane powiązania Wexnera, w tym z przestępczością zorganizowaną i z Jeffreyem Epsteinem.

Koniec

Autorstwo: Whitney Webb
Tłumaczenie: Uczta Baltazara
Źródło zagraniczne: UnlimitedHangout.com
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com

Źródłografia

1. https://www.wexnerfoundation.org/programs/wexner-senior-leaders/

2. https://cpl.hks.harvard.edu/history

3. https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1411494/000119312521016405/d118102dex991.htm

4. https://www.wexnerfoundation.org/aiovg_videos/a-conversation-between-shimon-peres-and-david-gergen/

5. https://cpl.hks.harvard.edu/leadership-council

6. https://www.thecrimson.com/article/2019/8/18/dubin-epstein-unsealed-docs/

7. https://www.thecrimson.com/article/2020/3/17/dubin-wexner-harvard-kennedy-school-departures/

8. https://www.wexnerfoundation.org/our-story/

9. https://www.wexnerfoundation.org/programs/wexner-israel-fellowship/

10. https://www.israel21c.org/the-wexner-israel-program-creative-philanthropy-and-leadership/

11. https://www.wexnerfoundation.org/app/classList/75?class=Class%201

12. https://www.timesofisrael.com/former-state-prosecutor-who-charged-olmert-says-netanyahu-should-resign/

13. https://www.timesofisrael.com/justice-uzi-vogelman-said-to-forgo-role-as-head-of-supreme-court/

14. https://www.mch.cl/2006/06/05/cochilco-encabeza-delegacion-chilena-que-analizara-con-ue-normativa-reach/

15. https://blogs.timesofisrael.com/yossi-tamir/

16. https://www.blankgenealogy.com/histories/Biographies/Levy/Amos%20Slyper%20Memorium.pdf

17. https://www.wexnerfoundation.org/programs/wexner-senior-leaders/

18. https://cpl.hks.harvard.edu/what-we-do

19. https://news.harvard.edu/gazette/story/2006/06/wexners-pledge-additional-6-3-million-to-center/

20. https://news.yahoo.com/epstein-lawyer-claimed-alleged-pedophile-223701676.html

21. https://www.trineday.com/products/one-nation-under-blackmail

22. https://www.weforum.org/people/david-r-gergen/

23. https://www.clintonfoundation.org/clinton-global-initiative/commitments/wefs-young-global-leaders-summer-executive-program

24. https://en.wikipedia.org/wiki/Leon_Black

25. https://www.thecrimson.com/article/2020/2/10/wexner-l-brands/

26. https://en.wikipedia.org/wiki/Lawrence_Bacow

27. https://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Dershowitz


TAGI: , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.