Młodym wyjazd z kraju wzbroniony

Opublikowano: 29.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

Władze Turkmenistanu zabroniły opuszczania kraju wszystkim obywatelom, którzy nie przekroczyli 40. roku życia. Zostało to ogłoszone w środę, 27 czerwca, przez Radio Azatlyk.

Według korespondenta radia w mieście Daszoguz, mieszkańcy wielu miejscowości zgłosili się do służby migracyjnej po pozwolenie niezbędne do uzyskania wizy turystycznej. Urzędnicy wydający pozwolenia odmówili, tłumacząc swoje działania „rozporządzeniem z góry”.

„Pracownicy służby migracyjnej oświadczyli, że z góry odebrali rozkaz, zgodnie z którym teraz nikt przed osiągnięciem wieku 40 lat nie może uzyskać pozwolenia na wyjazd. Zapytani o powód zakazu, powiedzieli, że inaczej w regionie nie pozostałoby nikogo, kto mógłby pracować. Powiedzieli, że jeśli wszyscy wyjadą, to nie pozostanie rąk do pracy” — powiedział rozmówca korespondenta Radia Azatlyk.

Przedstawiciele służby migracyjnej tego kraju nie skomentowali tych informacji. Radio Azatlyk zauważa, że władze Turkmenistanu i media republiki oficjalnie nie ogłaszają zakazu opuszczania kraju. Jednocześnie redakcja otrzymuje listy od mieszkańców Turkmenistanu, którzy mają problemy z wyjazdem za granicę.

„Oficjalne dane dotyczące liczby obywateli opuszczających Turkmenistan nie są dostępne. Ale, według miejscowych obserwatorów, z powodu trwającego kryzysu gospodarczego, któremu towarzyszy bezrobocie, wzrost cen i niedobór żywności, migracja, głównie ekonomiczna, nabrała masowego charakteru” — zauważa radio.

„Wydaje się, że brak ludzi spowodowany migracją w regionie znajduje odzwierciedlenie nie w rolnictwie, ale w bezpieczeństwie państwa. Od niedawna rodzice wyjeżdżający do Turcji, nie wiedząc, komu zostawić dzieci w kraju, masowo zabierają je ze sobą”, powiedziało źródło Radia Azatlyk. Rozmówca zauważył, że ze względu na masową migrację ludności w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba poborów do wojska licealistów przed końcem szkoły średniej. „Uczniowie klasy jedenastej zaczęli być brani do wojska już na początku maja” – podało źródło.

O zakazie opuszczenia Turkmenistanu dla mieszkańców kraju w wieku poniżej 30 lat informowano w kwietniu. Urzędnicy twierdzili, że takie środki zostały podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

Władze Turkmenistanu nie publikują publicznie dostępnych danych na temat liczebności kraju — na przykład nie opublikowano wyników spisu ludności z 2012 roku. Według szacunków takich zasobów jak IndexMundi, PopulationPyramid czy Światowe Dane CIA populacja Turkmenistanu wynosi nie więcej niż 6 milionów ludzi, w tym 40 lat nie osiągnęło około 2/3 ludności.

Zdjęcie: motodraconis (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o