Mistrzowski przekręt

Opublikowano: 12.09.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Miliony euro z UEFA zamiast do ukraińskiej federacji trafiały na konto… Dynama Kijów. UEFA za sprawą błędnej dyspozycji przelała na rachunek kijowskiego klubu w sumie aż 380 milionów euro.

Sprawa wyszła na jaw dopiero po latach. Niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, powołując się na książkę „Football Leaks 2”, która swoją premierę będzie miała w poniedziałek 9 września, opisał przypadek trudnej do wyjaśnienia pomyłki UEFA. Z ustaleń wynika, że w latach 1999-2016 UEFA przekazała różne rodzaje płatności na rzecz Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej w łącznej kwocie około 380 mln euro, tylko że nie na konto ukraińskiej federacji, tylko firmy Newport Management Limited zarejestrowaną w brytyjskim raju podatkowym na Wyspach Dziewiczych, kontrolowaną przez ukraińskiego oligarchę oraz prezesa i głównego udziałowca Dynama Kijów Igora Surkisa, brata wpływowego działacza UEFA i FIFA Hrichorija Surkisa, autora i animatora pomysłu organizacji turnieju Euro 2012 wspólnie przez Polskie i Ukrainę.

Co ciekawe, w pomyłce nikt się w UEFA nie zorientował przez 17 lat, aż dopiero pod koniec 2016 roku urzędnik UEFA dostrzegł, że należne ukraińskiej federacji kwoty trafiają na konto prywatnej firmy. Powołana komisja zbadała tę sprawę i potwierdziła, że taka sytuacja miała miejsce, ale stanowczo podkreśliła, że śledztwo „nie wykazało żadnych widocznych naruszeń zasad przez urzędników ukraińskiego związku bądź UEFA”. Władze Dynama Kijów rzecz jasna odrzuciły jakiekolwiek zarzuty o defraudację funduszy UEFA. Od trzech lat pieniądze trafiają już na odpowiednie konto, ale co stało się z wpłaconymi wcześniej na konto Newport Management Limited 380 mln euro? W tej sprawie nikt informacji nie udziela.

Autorstwo: JTK
Źródło: Trybuna.info

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

Pieniędzy nie ma, ale śledztwo „nie wykazało żadnych widocznych naruszeń zasad przez urzędników ukraińskiego związku bądź UEFA”.