Mistrzowski przekręt

Opublikowano: 12.09.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 421

Miliony euro z UEFA zamiast do ukraińskiej federacji trafiały na konto… Dynama Kijów. UEFA za sprawą błędnej dyspozycji przelała na rachunek kijowskiego klubu w sumie aż 380 milionów euro.

Sprawa wyszła na jaw dopiero po latach. Niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, powołując się na książkę „Football Leaks 2”, która swoją premierę będzie miała w poniedziałek 9 września, opisał przypadek trudnej do wyjaśnienia pomyłki UEFA. Z ustaleń wynika, że w latach 1999-2016 UEFA przekazała różne rodzaje płatności na rzecz Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej w łącznej kwocie około 380 mln euro, tylko że nie na konto ukraińskiej federacji, tylko firmy Newport Management Limited zarejestrowaną w brytyjskim raju podatkowym na Wyspach Dziewiczych, kontrolowaną przez ukraińskiego oligarchę oraz prezesa i głównego udziałowca Dynama Kijów Igora Surkisa, brata wpływowego działacza UEFA i FIFA Hrichorija Surkisa, autora i animatora pomysłu organizacji turnieju Euro 2012 wspólnie przez Polskie i Ukrainę.

Co ciekawe, w pomyłce nikt się w UEFA nie zorientował przez 17 lat, aż dopiero pod koniec 2016 roku urzędnik UEFA dostrzegł, że należne ukraińskiej federacji kwoty trafiają na konto prywatnej firmy. Powołana komisja zbadała tę sprawę i potwierdziła, że taka sytuacja miała miejsce, ale stanowczo podkreśliła, że śledztwo „nie wykazało żadnych widocznych naruszeń zasad przez urzędników ukraińskiego związku bądź UEFA”. Władze Dynama Kijów rzecz jasna odrzuciły jakiekolwiek zarzuty o defraudację funduszy UEFA. Od trzech lat pieniądze trafiają już na odpowiednie konto, ale co stało się z wpłaconymi wcześniej na konto Newport Management Limited 380 mln euro? W tej sprawie nikt informacji nie udziela.

Autorstwo: JTK
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kopydlok 12.09.2019 17:12

    Pieniędzy nie ma, ale śledztwo „nie wykazało żadnych widocznych naruszeń zasad przez urzędników ukraińskiego związku bądź UEFA”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.