Misja na Wenus ujawni tajemnicę Księżyca?

Opublikowano: 09.12.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 685

Najbardziej popularną teorią co do powstania naszego naturalnego satelity jest zderzenie dwóch ciał niebieskich – Ziemi oraz planety Theia, która była wielkości Marsa. Do zderzenia miało dojść około 4,5 miliarda lat temu. Teoria ta ma niestety swoje wady, dlatego na celowniku uczonych jest teraz planeta Wenus.

Teoria zderzenia Ziemi z planetą o wielkości przybliżonej do Marsa pojawiła się około 40 lat temu. Jednak badania skał księżycowych wykazują, że zewnętrzne partie Ziemi oraz Księżyca są bardzo podobne do siebie pod względem geochemicznym. To z kolei sprawia poważny problem dla zwolenników teorii impaktu. Robin Canup z Southwest Research Institute w Boulder twierdzi, że jest to mało prawdopodobne aby ciało niebieskie, które uderzyło w naszą planetę miało taki sam skład co wczesna Ziemia.

W zeszłym roku Canup stwierdziła iż w potężnym impakcie mogły brać udział dwie planety, których masa wynosiła około 50% w porównaniu do wczesnej Ziemi. Materiał z tych dwóch ciał niebieskich mógł stanowić około połowę nowo utworzonego Księżyca oraz nowo rozszerzonej Ziemi po takiej kolizji.

Według innego badania z 2012 roku, którego autorem jest Matija Cuk z SETI, odległa kolizja z planetą wielkości Marsa mogła mieć miejsce pod warunkiem iż Ziemia kręciłaby się znacznie szybciej niż ma to miejsce obecnie. Gdyby kilka miliardów lat temu dzień na naszej planecie wynosił 3-4 godziny, Ziemia mogłaby wyrzucić odpowiednią ilość materiału do uformowania się Księżyca. Interakcja grawitacyjna pomiędzy ziemską orbitą wokół Słońca i orbitą księżycową wokół Ziemi mogła następnie spowolnić szybkość obrotu, co ewentualnie mogło doprowadzić do dzisiejszej długości doby.

Teraz jednak się okazuje, że teoria kolizji dwóch ciał może być prawdziwa. Uczeni doszli do wniosku, że nie znają składu izotopowego na planecie Wenus, która jest podobna do Ziemi pod względem masy i odległości od Słońca. Jeśli Wenus okaże się podobna do Ziemi pod względem geochemicznym, a co za tym idzie podobna również do Księżyca, uczeni będą o wiele bliżej do odkrycia jak powstał nasz naturalny satelita.

Zainteresowanie Wenus mogło zostać spowodowane konferencją w Londynie, która miała miejsce we wrześniu tego roku. Profesor nauk planetarnych Dave Stevenson powiedział wtedy, że “jeśli Ziemia i Wenus powstały w podobny sposób, to dlaczego Ziemia posiada naturalnego satelitę, a Wenus nie?” Naukowiec jednak przyznał, że przestał już wspierać teorię iż Księżyc mógł powstać w wyniku impaktu. W trakcie konferencji przedstawił własną teorię, według której nasz naturalny satelita mógł kiedyś zostać dosłownie przyciągnięty przez ziemską grawitację.

Autor: Dominik
Na podstawie: www.livescience.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. MichalR 10.12.2013 08:57

  Z tego co pamiętam jednym z wielu argumentów przemawiających za impaktem, była nieproporcjonalnie mała gęstość jądra księżyca. W myśl teorii impaktu gdy księżyc uderzył w Ziemię miało dojść do wstrzyknięcia jądra księżyca do jądra Ziemi niczym w przypadku pocisków penetrujących, a cała zewnętrzna otoczka poleciała dalej stając się naszą orbitą.

  Wydaje się to trochę nieprawdopodobne szczególnie że podobno tylko ściśle określony kąt muśnięcia obu ciał gwarantował tego typu efekt… No ale przecież nie takie zbiegi okoliczności są wpisywane w historię Ziemi.

 2. awkward 10.12.2013 21:51

  “Jeśli Wenus okaże się podobna do Ziemi pod względem geochemicznym, a co za tym idzie podobna również do Księżyca, uczeni będą o wiele bliżej do odkrycia jak powstał nasz naturalny satelita.”

  Uderza użycie słowa “odkrycia”. Naukowcy będą bliżsi potwierdzenia swojej teorii. To zupełnie co innego.

  Proponuję następujące materiały audiowizualne:

  Księżyc widziany od nas, z Polski, przez zapalonych amatorów:

  Ogólny obraz, nieco słabszy teleskop:
  http://www.youtube.com/watch?v=BrecxSgUGns
  – oddaje ciszę obserwującego ten obiekt, nastrojowa minuta.

  Bardzo silny teleskop, wyraźnie widoczna falująca atmosfera:
  http://www.youtube.com/watch?v=-mGggV5138c
  – jedne z najlepszych zbliżeń Księżyca z Ziemi, jakie widziałem.

  O planecie Wenus nie wiemy wystarczająco dużo, by zrobić o niej samodzielny film. “Merkury i Wenus” to kompromis, na który musimy się zgodzić.
  Trzy pierwsze części w tej kolekcji:
  http://www.youtube.com/watch?v=xnRlHERlzTU&list=PLA38D463BDDA60D5D
  – reszta kolekcji traktuje o innych planetach i Słońcu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.