Misja dyplomatyczna ULMWP i Zachodnich Papuasów w Europie

Opublikowano: 07.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1338

WYSŁUCHANIE DELEGACJI TYMCZASOWEGO RZĄDU PAPUI ZACHODNIEJ (ULMWP) ORAZ PRZEDSTAWICIELA MIĘDZYNARODOWYCH PRAWNIKÓW DLA PAPUI ZACHODNIEJ (ILWP) W PARLAMENCIE NIDERLANDZKIM

5 kwietnia 2022 roku przedstawiciele ULMWP – Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej; Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej (IPWP); Międzynarodowych Prawników dla Papui Zachodniej (ILWP) zostali przyjęci w Izbie Reprezentantów Niderlandów przez pana Raymonda de Rooma ze Stałej Komisji do Spraw Zagranicznych (Partia Wolności – PVV), który wypowiedział się na temat kryzysu humanitarnego w Papui Zachodniej. W spotkaniu brali również udział Don Ceder z Unii Chrześcijańskiej (CU) oraz Lambert van Raan z Partii na rzecz Zwierząt (PvdD).

Zaproszeni:

– Benny Wenda, Tymczasowy Prezydent ULMWP – Tymczasowy Rząd Papui Zachodniej

– Oridek Ap, szef misji ULMWP do Unii Europejskiej

– Alex Sobel – Poseł Partii Pracy (Wielka Brytania), przewodniczący IPWP;

– Tim Hansen – prawnik (Australia). Koordynator i doradca ILWP.

W trakcie demonstracji w Wamenie, która 5 kwietnia 2022 roku zgromadziła tysiące Zachodnich Papuasów, Kaitanus Ikinia, koordynator protestu podkreślił, że pokojowe wystąpienie ludności w górskich regionach Papui jest także formą pełnego poparcia dla wysłuchania publicznego Benny’ego Wendy, które w tym samym czasie odbywa się w parlamencie holenderskim.

FRAGMENT PRZESŁANIA BENNY’EGO WENDY Z NIDERLANDZKIEGO PARLAMENTU

Nazywam się Benny Wenda. Jestem tymczasowym prezydentem Papui Zachodniej. Jestem dzisiaj w Hadze. Jesteśmy tutaj, aby ostrzec lud Niderlandów, holenderskich parlamentarzystów oraz nowe pokolenie Niderlandów. Papua Zachodnia jest dawną kolonią holenderska, która była znana jako Nowa Gwinea Holenderska. Z tego powodu jesteśmy tutaj, aby przekazać aktualne informację o obecnym kryzysie humanitarnym w Papui Zachodniej. Wiemy, że dokończenie niedokończonych spraw jest moralnym obowiązkiem rządu holenderskiego.

Zabijanie, więzienie, rasizm, dyskryminacja wciąż trwają. 60000 – 100000 ludzi zostało wysiedlonych. Przesiedlenia mają miejsce w regionach znanych jako Intan Jaya, Puncak Jaya, Maybrat, Oksibil i  Nduga. 400 osób zostało zabitych przez Indonezję od czasu rozpoczęcia w 2018 roku operacji przez indonezyjskie wojsko. Rada Kościołów Papui Zachodniej woła o wsparcie solidarności chrześcijańskiej na całym świecie i apeluje do wszystkich ludzi, którym zależy na ludzkości.

Poruszenie tego problemu tutaj w Holandii jest tak ważne, ponieważ macie moralny obowiązek wspierania mieszkańców Papui Zachodniej oraz ich prawa do samostanowienia.  Tak więc staramy się o wsparcie rządu holenderskiego w wywarciu nacisku na Wysokiego Komisarza ONZ, aby ten odwiedził Papuę Zachodnią. Indonezja musi zezwolić Wysokiemu Komisarzowi ONZ na wizytę w Papui Zachodniej, ponieważ 81 krajów już wzywa Wysokiego Komisarza ONZ do odwiedzenia Papui Zachodniej.

Domagam się tego od rządu Indonezji. Nadszedł czas, aby pozwolić Wysokiemu Komisarzowi ONZ na wizytę w Papui Zachodniej. Dziękuję Wam.

„Dziękuję bardzo, panie De Roon za przewodniczenie temu wysłuchaniu. Dziękuję członkom Komisji Spraw Zagranicznych, którzy dziś do nas dołączyli. Dzisiaj w imieniu mieszkańców Papui Zachodniej i mojego Rządu Tymczasowego Papui Zachodniej. Chciałbym podziękować  za tę możliwość.. Wiemy, że to bardzo ważny dzień dla naszego ludu w Papui Zachodniej.

Wczoraj minęła 60. rocznica powołania Rady Nowej Gwinei w 1961 roku. Mieszkańcy Papui Zachodniej wyszli na ulicę wspierając to spotkanie, a także świętując. Nie zapominają do dziś. Wciąż pamiętają, że Rada Nowej Gwinei utworzona przez Holendrów złożyła nam obietnicę.

Po drugie, chciałbym podziękować w imieniu mojego ludu. Unia Chrześcijańska złożyła wniosek i ten wniosek został przyjęty przez Izbę Reprezentantów. W imieniu mojego ludu pragnę podziękować. To daje nam pewność. Po raz pierwszy w naszej historii przyjęto ten wniosek, aby wywrzeć presję w sprawie wizyty Wysokiego Komisarza ONZ. To bardzo, bardzo ważne.

Ja i moja delegacja jesteśmy tutaj, wraz z Alexem Sobelem i Międzynarodowymi Prawnikami dla Papui Zachodniej (ILWP). Jesteśmy tutaj, aby przekazać aktualne informacje na temat obecnej sytuacji w Papui Zachodniej w zakresie praw człowieka. Wiemy, że Europa stoi w obliczu atakowanego narodu ukraińskiego. Mamy taką samą sympatię do narodu ukraińskiego. Niemniej Papua Zachodnia, My, od 60 lat walczymy o nasze samostanowienie.  Obecna sytuacja. 60000 do 100000 ludzi zostało przesiedlonych – głównie kobiety i dzieci – odkąd Indonezja rozpoczęła operację wojskową w 2018 roku.

WYSŁUCHANIE DELEGACJI TYMCZASOWEGO RZĄDU PAPUI ZACHODNIEJ (ULMWP) ORAZ MIĘDZYNARODOWYCH PARLAMENTARZYSTÓW DLA PAPUI ZACHODNIEJ (IPWP) W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Nowa sieć posłów popierających Papuę Zachodnią została zainaugurowana 12 maja 2022 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Podczas spotkania i konferencji prasowej Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej (IPWP) ogłoszono utworzenie nowego oddziału przy Unii Europejskiej.

Gospodarzami spotkania „West Papua: Human rights, self-determination, and green state vision’ byli parlamentarzyści Parlamentu Europejskiego (PE): Carles Puidgemont, były prezydent Katalonii oraz Fernando Barrena, który jest deputowanym do PE z Kraju Basków.

Na zgromadzeniu przemawiał Benny Wenda, Tymczasowy Prezydent Papui Zachodniej z ramienia ULMWP. Obecni byli także Ralph Regenvanu, były minister spraw zagranicznych i obecny lider opozycji w Vanuatu, Alex Sobel, brytyjski poseł reprezentujący IPWP oraz Jojo Mehta, dyrektor wykonawcza Stop Ecocide International.

Parlamentarzyści zobowiązali się, iż będą nadal naciskali na zorganizowanie opóźnionej wizyty w Papui Zachodniej Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka. Podczas spotkania wezwano Unię Europejską do wstrzymania trwających negocjacji handlowych z Indonezją do czasu zajęcia się kwestią okupacji Papui Zachodniej. Na przestrzeni ostatnich dwóch dni odbyły się demonstracje i spotkania wspierające wydarzenie w Parlamencie Europejskim.

Prezydent Carles Puidgemont powiedział: „Papua Zachodnia została zaanektowana przez Indonezyjczyków w 1963 roku. Od tego czasu Papua Zachodnia żyje pod reżimem skrajnego ucisku, który może być kwalifikowany jako ludobójstwo. Chcemy wywrzeć presję na Unię Europejską, aby uznała prawo Papui Zachodniej do samostanowienia. To moralny i historyczny dług Europejczyków wobec mieszkańców Papui Zachodniej.

Poseł Fernando Barrena powiedział: „Obecną sytuację w Papui Zachodniej można opisać jako kryzys humanitarny z dziesiątkami tysięcy ludzi wewnętrznie przesiedlonymi, z ciągłymi naruszeniami praw człowieka i stałą odmową wpuszczenia międzynarodowych instrumentów praw człowieka do kraju”.

Benny Wenda, Tymczasowy Prezydent Papui Zachodniej powiedział: „Wzywamy Unię Europejską, aby zaprzestała finansowania i wspierania kontynuacji Specjalnej Autonomii i dalszego podziału Papui Zachodniej. Indonezja niewłaściwie wykorzystała fundusze Unii Europejskiej, na rzecz pomocy indonezyjskiej armii w zabijaniu mojego ludu. Wszystkie inwestycje Unii Europejskiej w Papui Zachodniej muszą zostać zawieszone do czasu aż Indonezji wpuści na terytorium Papui Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Buchtar Tabuni, przewodniczący Parlamentu Narodowego Papui Zachodniej (PNWP), organizacji będącej jednym z trzech kluczowych skrzydeł Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) zorganizował w Jayapurze w Papui Zachodniej spotkanie modlitewne w trakcie, którego wyrażono poparcie dla Benny’ego Wendy i jego wysiłków na rzecz nagłośnienia sprawy Papui Zachodniej w Parlamencie EuropejskIm.

Buchtar Tabuni żywi nadzieje, że Unia Europejska wstrzyma dotacje i wsparcie na rzecz Specjalnej Autonomii w Papui. PNWP i ULMWP stanowczo odrzucają wszystkie produkty indonezyjskiego ustawodawstwa dotyczącego  Papui, w tym ustawę nr. 2 z 2021 roku dotyczącą drugiej poprawki do ustawy nr. 21 z 2001 roku o Specjalnej Autonomii. „W imię Boga, wszechświata, naszych przodków, partyzantów w dżungli, więźniów za kratkami w Indonezji i zza granicy, za bohaterów niepodległości Papui Zachodniej, mieszkańców Papui Zachodniej i przyszłych pokoleń, My odrzucamy wszystkie produkty prawa indonezyjskiego na terytorium Papui Zachodniej” – powiedział Buchtar Tabuni, który dodał, że „Papuasi modlą się, aby Bóg poruszył serca parlamentarzystów w Unii Europejskiej, aby zaprzestali (popierania) Specjalnej Autonomii”.

KATALOŃSCY EUROPOSŁOWIE ZŁOŻYLI INTERPELACJĘ DOTYCZĄCĄ PAPUI ZACHODNIEJ

Katalońscy europosłowie – Carles Puidgemont, Antoni Comin oraz Clara Ponsati Obiols – złożyli zapytania poselskie w sprawie Papui Zachodniej na ręce Wiceprzewodniczącego Komisji/Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Katalońscy europosłowie zauważając, że Papua Zachodnia nigdy nie przeszła pełnego procesu dekolonizacji, a jedynie została zaanektowana przez Indonezję, stwierdzają, że administracja w Dżakarcie prowadziła politykę skierowaną przeciwko ludności Papui Zachodniej, określaną mianem ludobójstwa.

Europosłowie zwrócili uwagę na setki więźniów politycznych w Papui Zachodniej, którzy byli aresztowani lub więzieni w indonezyjskich placówkach penitencjarnych w ostatnim czasie.

Unia Europejska podpisała umowę z Indonezję w 2014 roku w której „prawa człowieka” zostały wspomniane aż 17 razy. Od 2016 roku odbyło się 10 rund negocjacyjnych w sprawie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Indonezją (CEPA). W związku z tym katalońscy europosłowie zadali trzy pytania:

1. Czy poszanowanie praw człowieka i uwolnienie więźniów politycznych takich jak Victor Yeimo będą warunkami negocjacji umowy o wolnym handlu z Indonezją w trakcie 11. rundy negocjacji?

2. Czy zwrócicie się do rządu Indonezji o pozwolenie na wizytę w Papui Zachodniej Wysokiego Komisarza ONZ ds Praw Człowieka?

3. Jaką kwotę środków Komisja przeznaczyła na Papuę Zachodnią od 2001 roku?

W poniedziałek 21 lutego 2022 roku odpowiedzi na zadane pytania udzielił wiceprzewodniczący i Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. spraw zagranicznych Josep Borrell, który stwierdził między innymi, że „Unia Europejska zachęca Indonezję do wydania zezwolenia na złożenie wizyty w Papui Zachodniej Wysokiemu Komisarzowi ds. Praw Człowieka ONZ, a także wzywa ją do wystosowania stałych zaproszeń do wszystkich specjalnych sprawozdawców i posiadaczy mandatów”. Borrell przyznał również, że Unia Europejska przekazała Indonezji 4,7 mln euro na realizację zadań w obszarach „demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, procesu pokojowego, opieki zdrowotnej, edukacji oraz planowania przestrzennego”, a także odrębną kwotę w wysokości 112 mln euro na finansowanie projektów w Indonezji związanych ze „zmianami klimatycznymi, wylesianiem, edukacją, zdrowiem i prawami człowieka”.

DELEGACJA ULMWP ZŁOŻYŁA WIZYTĘ W KORTEZACH HISZPAŃSKICH i PARLAMENCIE NAWARRY

Gdy wkrótce na Ukrainie miał nastąpić bezprecedensowy atak na suwerenność niepodległego Państwa, Zachodni Papuasi, którzy doświadczyli w latach 1960. inwazji i trwającej do dziś indonezyjskiej okupacji swego kraju, kontynuowali podróż na długiej drodze do wolności.

W połowie lutego 2022 roku Benny Wenda i Oridek Ap jako dyplomatyczni przedstawiciele Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) przybyli w delegacji do Hiszpanii gdzie zostali przyjęci w Kongresie i Senacie Hiszpanii, w Parlamencie Nawarry oraz siedzibie EH Bildu – koalicji regionalnych partii politycznych działających na terenie Kraju Basków i we wspólnocie autonomicznej Nawarry z siedzibą w Pampelunie.

Senator Gorka Elejabarrieta w oficjalnej wiadomości poinformował o spotkaniu z Bennym Wendą oraz Oridekiem Apem, w trakcie którego, baskijscy i hiszpańscy przyjaciele mogli lepiej poznać walkę Papui Zachodniej o wolność i niezależność. Papua Zachodnia została zajęta i zaanektowana przez Indonezję w latach 1963-1969. Od tamtego czasu zginęło co najmniej 120 tysięcy rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej…

PARLAMENT NIDERLANDÓW ZAAPELOWAŁ O WPUSZCZENIE MISJI WYSOKIEGO KOMISARZA ONZ DS. PRAW CZŁOWIEKA W PAPUI ZACHODNIEJ

Holenderska Izba Reprezentantów (Tweede Kamer), druga izba parlamentu Królestwa Niderlandów przyjęła wniosek wzywający Indonezję do przyznania dostępu do Papui Zachodniej dla Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, a także do przyjęcia kierunkowej Misji umożliwiającej oenzetowskiej komisji odwiedzenie zachodniej części Nowej Gwinei.

Wniosek został złożony w dniu 18 listopada 2021 roku przez Dona Cedera (Unia Chrześcijańska) przy współudziałe Kati Piri (Partia Pracy) i Agnes Muller (Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny).

SPOTKANIE W PARLAMENCIE WIELKIEJ BRYTANII

14 czewca odbyło się spotkanie w Izbie Gmin, izbie niższej Parlamentu Wielkiej Brytanii. Gospodarzem spotkania był Alex Sobel, poseł brytyjski będący przewodniczącym Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej. Głos zabrali między innymi Benny Wenda, Gorka Elejabarrieta i Jeniffer Robinson.

Benny Wenda w swoim wystąpieniu uczcił pamięć zmarłych w ostatnich dniach Jacoba Praia, jednego z ojców założycieli zachodniopapuaskiego ruchu niepodległościowego a także Pani Panggrasi Yeem związanej z ULMWP. Wspomniał również śmierć Mako Tabuniego zamordowanego 11 lat temu przez funkcjonariuszy indonezyjskiego wywiadu i policji.

Benny Wenda omówił również szereg postulatów, jak wezwanie przez rząd brytyjski Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka do odwiedzenia Papui Zachodniej; niemożliwości pracy w Papui Zachodniej zagranicznych dziennikarzy. Przedstawiciel ULMWP mówił także o potrzebie wycofania indonezyjskich wojsk w Papui Zachodniej i wskazał na „Zieloną Wizję Państwa” Papui Zachodniej jako ścieżkę do rozwiązania kryzysu dotykającego ziemię, oceany i lasy.

Hiszpański senator Gorka Elejabarrieta wyjaśnił wagę wsparcia jaką powinien otrzymać ruch wyzwolenia Papui Zachodniej, a także uznania prawa do samostanowienia Papui Zachodniej. Wezwał do zaprzestania łamania praw człowieka w Papui Zachodniej i nawiązał do konieczności wysłania Misji ONZ do Papui Zachodniej.

Jennifer Robinson przedstawiła stanowisko Międzynarodowych Prawników dla Papui Zachodniej (ILWP) w jego wsparciu dla Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej i ruchu wyzwoleńczego Papui Zachodniej na mocy prawa międzynarodowego. Zadaniem ILWP pozostanie obrona praw Papui Zachodniej dzięki reprezentacji prawników operujących w Wielkiej Brytanii, Australii, Vanuatu i na całym Pacyfiku. Robinson wskazała, że Indonezja narusza prawo międzynarodowe; należy podnosić świadomość ONZ na temat tego, co dzieje się w Papui Zachodniej.

WYSTĄPIENIE BENNY’EGO WENDY

W imieniu Rządu Tymczasowego i mieszkańców Papui Zachodniej chciałbym podziękować posłowi Alexowi Sobelowi za zorganizowanie tego wydarzenia dotyczącego praw człowieka i samostanowienia w Papui Zachodniej. Chciałbym również podziękować rządowi Wielkiej Brytanii za wezwanie Indonezji do wydania pozwolenia na wizytę w Papui Zachodniej dla Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka.

Zacznę od poproszenia o minutę ciszy dla dwóch ważny polityków Papui Zachodniej, którzy niedawno odeszli. Jacob Praia, jednego z ojców założycieli Ruchu Wolnej Papui oraz Pangkrasii Yeem, która była członkiem wykonawczym Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), a także członkiem parlamentu krajowego w regionie Merauke. Walczyli oni o wolność Papui Zachodniej i przez całe życie występowali przeciwko niesprawiedliwości. Opłakujemy ich stratę; ich zaangażowanie w naszą walkę inspiruje nas do dalszej walki o marzenie wolności (merdeka), o wyzwolenie narodowe.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy z powodzeniem zwracaliśmy uwagę na sytuację praw człowieka w Papui Zachodniej. Odbyliśmy szereg spotkań Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej (IPWP), w tym Parlamencie (brytyjskim), w parlamencie hiszpańskim, w parlamencie holenderskim. Po raz pierwszy w historii naszej walki głos ludu Papui Zachodniej został usłyszany w parlamencie naszego byłego władcy kolonialnego. Zainaugurowaliśmy także w Parlamencie Europejskim unijny oddział Międzynarodowych Parlamentarzystów dla Papui Zachodniej.

Z każdym spotkaniem wzrastała presja na wizytę Wysokiego Komisarza ONZ. Wielka Brytania dołączyła do 79 państw należących do Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz 18 państw z Forum Wysp Pacyfiku, wzywających do realizacji tego postulatu. Wizytę wspiera Komisja Europejska, podobnie jak Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj, aby wygłosić nasz zjednoczony, międzynarodowy apel o wizytę Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w Papui Zachodniej.

Tysiące Zachodnich Papuasów maszerują w poparciu dla tego spotkania. Wyrażanie własnej woli jest dla nich niebezpieczne, mogą zostać aresztowani przez Indonezję za sam protest. Każde takie wydarzenie daje im jednak nadzieję ponieważ wiedzą, że ich walka jest słyszana przez świat. Jestem tutaj, aby ich reprezentować jako Tymczasowy Prezydent naszego Rządu Tymczasowego.

Indonezja mówi światu, że chroni prawa człowieka w Papui Zachodniej, ale to kłamstwo. Z powodu okupacji wojskowej Indonezji Zachodni Papuasi stają się uchodźcami we własnym kraju. To dzieje się w Papui Zachodniej, w regencjach Nduga, Intan Jaya, Maybrat i Oksibil. Ich domy zostały zajęte, ich kościoły spalono, a ich dzieci nie mogą chodzić do szkoły ponieważ wojsko zajmuje budynki szkolne. Wszyscy się boją: jedni uciekli do buszu, inni przekroczyli granicę z Papuą Nową Gwineą. Tylko na przestrzeni ostatnich trzech lat indonezyjskie operacje wojskowe przesiedliły 100 tysięcy cywilów w Papui Zachodniej.

W Papui Zachodniej nie ma praw człowieka ani wolności wypowiedzi. Indonezja oskarża więźniów politycznych o zdradę, jeśli wzywają do wolności. Victorowi Yeimo, rzecznikowi Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB) grozi dożywocie za to, że pokojowo wzywa do referendum. Ośmiu studentów z Papui Zachodniej jest przetrzymywanych od grudnia 2021 roku. Grozi im 20 lat więzienia. Jaka była ich zbrodnia? Po prostu pokojowo demonstrowali z flagami Gwiazdy Porannej. Nawet gubernator Papui Zachodniej, długa ręka Dżakarty w Papui Zachodniej jest nękany, gdy próbuje ułatwić życie Zachodnim Papuasom. Szef regencji Mimika również był nękany i oskarżony o korupcję tylko za próbę budowania tam kościołów dla ludności cywilnej. Jaką Indonezja może mieć nadzieję na zbudowanie zaufania dla szefów regencji, kiedy zachowuje się w ten sposób? Podobnie, widziałem doniesienia medialne i filmy pokazujące indonezyjskie nękanie Rady Kościołów Papui Zachodniej. To również musi się natychmiast skończyć.

Indonezja mówi światu, że rozwija Papuę Zachodnią, ale to kłamstwo. To nie rozwój, a zniszczenie. Zniszczenie naszych gór, lasów, naszej kultury plemiennej. W Intan Jaya trwają operacje wojskowe, ponieważ Indonezja buduje tam kopalnię złota, blok Wabu. Budują autostradę Trans Papua przez nasz las deszczowy, ponieważ chcą zabrać nasze zasoby naturalne. Zamiast niszczenia środowiska świat musi wspierać naszą Wizję Zielonego Państwa, która oferuje przyszłość całej ludzkości.

Od lat krzyczeliśmy i krzyczeliśmy, że Indonezja nas bombarduje, pokazaliśmy światu bomby, które na nas zrzucili, ale zostaliśmy zignorowani. Teraz mamy dowód, że Indonezja potajemnie bombarduje Papuę Zachodnią pociskami, które kupili w Europie. Raport Conflict Armament Research wykazał, że Indonezja konwertuje broń kupioną od Serbii, która była przeznaczona do użytku cywilnego. Tak jak niewłaściwie wykorzystuje fundusze Unii Europejskiej do egzekwowania swojej nielegalnej okupacji poprzez Specjalną Autonomię, tak Indonezja nadużywa europejskiej broni do zabijania mojego ludu. Organizacja Narodów Zjednoczonych pokazała, że Indonezja bierze na cel kobiety i dzieci. Toczą nielegalną wojnę z Papuą Zachodnią.

Jako Tymczasowy Prezydent Rządu Tymczasowego ULMWP stawiam następujące żądania:

Po pierwsze, Indonezja musi wpuścić Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka do Papui Zachodniej. Niedawno chiński rząd zezwolił Wysokiemu Komisarzowi na zbadanie przypadków łamania praw człowieka wobec Ujgurów. Dlaczego Indonezja nie zrobiła tego samego?

Po drugie, indonezyjskie wojsko musi natychmiast wycofać się z Papui Zachodniej

Po trzecie, Indonezja musi wpuścić zagraniczne media do Papui Zachodniej, Muszą pokazać światu ludobójstwo, które ukrywali od 60 lat.

Po czwarte, domagamy się, aby Wielka Brytania i Unia Europejska wstrzymały wszelkie inwestycje w Papui Zachodniej, dopóki Indonezja nie wpuści na terytorium Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Wreszcie, prezydent Indonezji Joko Widodo musi usiąść ze mną, aby odbyć dyskusję przy międzynarodowej mediacji nad referendum niepodległościowym. Wzywam do tego od 2019 roku. Teraz ponownie wzywam. Referendum niepodległościowe jest jedynym możliwym pokojowym rozwiązaniem tej kwestii.

Referendum to nie tylko moje żądanie. To żądanie pochodzi również od Rady Kościołów Papui Zachodniej, która reprezentuje wszystkie cztery gałęzie chrześcijaństwa w Papui Zachodniej. Jak pokazaliśmy, przedstawiając naszą petycję o niepodległość do ONZ, którą podpisało ponad 1,8 mln cywilów z Papui Zachodniej, żądanie to pochodzi z całej Papui Zachodniej.

Nasz Naród zachowuje jedność w walce o niepodległość, pomimo indonezyjskiej taktyki dzielenia i rządzenia. Prosimy Was o wsparcie naszej walki, wsparcie naszego samostanowienia, wsparcie naszych praw człowieka.

Dziękuję Wam Bardzo.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Źródła: WolneMedia.net i FWPCPoland.wordpress.com

WYBRANA ŹRÓDŁOGRAFIA

1. „ULMWP Provisional Government welcomed in the Basque Country and Spain”, https://www.ulmwp.org/ulmwp-provisional-government-welcomed-in-the-basque-country-and-spain

2. „West Papua support network launched in European Parliament”, https://www.freewestpapua.org/2022/05/12/new-west-papua-support-network-launched-in-european-parliament/

3. „Interim President Wenda: EU calls on Indonesia to allow access for the High Commissioner for Human Rights”, https://www.ulmwp.org/interim-president-wenda-eu-calls-on-indonesia-to-allow-access-for-the-high-commissioner-for-human-rights

4. „Launch of the International Parliamentarians for West Papua”, https://www.pressclub.be/press-releases/launch-of-the-international-parliamentarians-for-west-papua/

5. „West Papua public hearing in Dutch Parliament”, https://www.freewestpapua.org/2022/04/01/public-hearing-on-west-papua-in-dutch-parliament/

6. „EU Commission urges Indonesian Government to allow West Papua visit”, https://www.freewestpapua.org/2022/02/21/eu-urges-indonesian-government-to-allow-un-visit-to-west-papua/


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.