Ministerstwo Finansów chce zlikwidować ulgę abolicyjną

Opublikowano: 09.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 711

Czy polski rząd zlikwiduje od 1 stycznia 2021 r. ulgę abolicyjną, pozwalającą polskim rezydentom podatkowym pracującym za granicą na rozliczanie dochodów jedynie w kraju, w którym je osiągają? Taki projekt przygotowało właśnie Ministerstwo Finansów, ale jak na razie nie wskazało przyczyn planowanych zmian.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, w którym znalazł się zapis dotyczący zniesienia ulgi abolicyjnej. „Jednocześnie likwiduje ulgę, o której mowa w art. 27g ustawy PIT (tzw. ulgę abolicyjną)” – czytamy we fragmencie projektu, który wyraźnie wskazuje, że rząd Mateusza Morawieckiego planuje zlikwidować ulgę abolicyjną. A co to dokładnie znaczy „zlikwidować ulgę abolicyjną”? Cóż, pod tym nieco niejasnym pojęciem kryje się powrót do opodatkowywania także w Polsce dochodów osiąganych przez polskich rezydentów podatkowych za granicą.

Dotychczas ulga abolicyjna pozwalała Polakom pracującym za granicą, ale nadal mającym miejsce zamieszkania na terytorium RP (i tym samym podlegającym tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia ich źródeł), na uiszczanie podatku od dochodów jedynie w państwie, w którym są one osiągane. W razie jednak likwidacji ulgi abolicyjnej Polak, który pozostanie polskim rezydentem podatkowym (z uwagi na fakt posiadania nad Wisłą centrum życiowych interesów – na przykład najbliższej rodziny), będzie musiał zapłacić w Polsce różnicę miedzy podatkiem w Polsce, a podatkiem zapłaconym za granicą. To niechybnie oznacza wzrost obciążeń podatkowych dla niektórych osób pracujących za granicą.

Wszystko wskazuje na to, że Rada Ministrów chce przyjąć projekt jeszcze w III kwartale tego roku, czyli do końca września. Jeśli tak się stanie, to można się spodziewać, że ulga abolicyjna zostanie zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2021 r. Likwidacja ulgi dla polskich rezydentów podatkowych będzie dotyczyć przychodów uzyskiwanych z umowy o pracę, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego,, działalności wykonywanej osobiście, działalności gospodarczej, a także „z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Wolfman 09.09.2020 10:19

  Proponuję by sami wyjechali na zmywak do Irlandii. Zasuwali po 12h i z zarobionych groszy płacili tu i tam podatek. Doprowadza do tego że ludzie osiedlą się za granicą na stałe, lub zrzekną się jednego obywatelstwa. Pracowac w Polsce dla okupanta za złote czy za euro za granicą. Wybór prosty

 2. AstroCris 09.09.2020 13:50

  Wymiana populacji RP przyspieszy. Przyjęcie ustawy rozwieje wszelkie wątpliwości u tych niezdecydowanych obywateli.

 3. Dandi1981 10.09.2020 19:52

  Trzeba latac dziure bilion zl dlugu to tak jak by DAC 36 milionom polakow po 28 tysiecy zl na glowe wtedy bysmy wiedzieli dlaczego taki dlug.
  A tak narobily dlugu nierzetelne pasozyty ktore nie patrafia zamknac budzetu na plus ,musza wszystko wydac I jeszcze pozyczyc tak do od 17 do 70 miliardow na rok , to sa olbrzymie pieniadze za ktore placi sie olbrzymie odsetki.
  PS. Dlaczego w TV nie pokaza zadluzania polski przez poszczegolne parties od lat 90 oraz samorzadow I szpitali.
  Przeciez to sie nadaje do program panstwo w panstwie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.