Minister nie przekonała strajkujących rodziców niepełnosprawnych dzieci

Opublikowano: 20.04.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 341

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie trwa. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska nie zdołała ich przekonać, by opuścili budynek i pojechali na rozmowy gdzie indziej. “Dla nas nie jest pani osobą decyzyjną” – usłyszała w odpowiedzi.

Wczoraj rodzice niepełnosprawnych dzieci pojawili się w Sejmie i poinformowali, że odwieszają protest, jaki prowadzili w 2014 r. w tym samym miejscu. Mają dwa postulaty – wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób powyżej 18. roku życia, w stałej kwocie 500 zł bez względu na dochód rodziny oraz podwyższenie renty socjalnej najpierw do poziomu najniższej renty przewidzianej dla niezdolnych do pracy, a następnie do poziomu minimum socjalnego (a więc docelowo do 1134 zł). Chcą również rozmawiać o tych sprawach osobiście z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z Jarosławem Kaczyńskim, który, jak stwierdzili, jest osobą realnie podejmującą decyzje.

Zamiast nich w Sejmie pojawiła się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska razem z wiceministrem Krzysztofem Michałkiewiczem, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Spotkanie nie przebiegło w pozytywnej atmosferze. Wiceminister przekonywał rodziców, że rząd wciela w życie szereg ich postulatów – nie pozwolono mu jednak dokończyć. Rodzice pytali w szczególności, dlaczego PiS nie zdecydował się na wypłacanie kwoty 500+ rodzicom niepełnosprawnych dzieci także po ukończeniu przez nie 18 lat, skoro wiadomo, że i tak pozostają niesamodzielne.

Rafalska natomiast usłyszała od liderującej rodzicom Iwony Hartwich, że „nie jest osobą decyzyjną”, a to z takimi rodzice chcą rozmawiać. I to w Sejmie, a nie, jak sugerowała minister, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Protestujący nie ulegli namowom, by opuścić prestiżowy gmach i udać się w mniej rozpoznawalne miejsce. Rafalskiej pozostało jedynie zapewniać, że jej ministerstwo naprawdę przygotowuje dla premiera propozycje rozwiązań w obszarze polityki społecznej, a dla osób niepełnosprawnych szykowana jest kompleksowa strategia.

“Nie jesteśmy ani przeciwko 4 tys. zł z ustawy „Za życiem”, ani przeciw 500 plus. Tylko nie o to chodzi. Wymknęła się wam pomoc dla tych dorosłych osób. Musimy to szybko naprawić, bo z tymi samymi postulatami staliśmy na ulicy już 12 lat temu” – tłumaczyła minister Iwona Hartwich, jak podaje „Gazeta Wyborcza”. “W tej chwili, w wieku 47 lat, gdybym chciała przejść emeryturę, moje świadczenie wynosiłoby 54 złote. W wieku 60 lat będę miała 100 złotych miesięcznie i będę wrakiem człowieka. Jak będę miała za to utrzymać siebie i syna?” – pytała inna matka.

Inni protestujący dodawali, że są gotowi przerwać strajk już po zrealizowaniu pierwszego postulatu – dotyczącego dodatku rehabilitacyjnego. Przypominali, że gdy PiS naprawdę na czymś zależy, stosowna ustawa jest przegłosowywana nawet w ciągu doby.

Tymczasem posłanka Nowoczesnej Monika Rosa napisała na “Twitterze”, że do Sejmu przestano do odwołania wpuszczać gości i że najprawdopodobniej ma to zapobiec dołączaniu kolejnych osób do protestu rodziców.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o