Minister „bierze pod uwagę” wystąpienie stagflacji

Opublikowano: 14.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2069

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, odnosząc się do obecnej sytuacji ekonomicznej, „bierze pod uwagę” pojawienie się zjawiska stagflacji. Wysokiej inflacji tym samym będzie towarzyszył spadek wzrostu gospodarczego. To kolejna w ostatnich tygodniach niepokojąca informacja, przekazana przez przedstawicieli rządu Mateusza Morawieckiego.

Semeniuk w rozmowie z telewizją publiczną stwierdziła, że obserwując sytuację na świecie musimy być przygotowani na wystąpienie stagflacji. Ma być ona spowodowana bezpośrednio przez „wyhamowanie ekonomiczne” oraz „obniżeniem inwestycyjnym w kraju”. Zdaniem wiceminister „to są rzeczy naturalne, które dzieją się przy tego typu kryzysach gospodarczych”.

Przed dwoma tygodniami Główny Urząd Statystyczny podał dane o 10,9 proc. inflacji rok do roku, a także 3,2 proc. miesiąc do miesiąca. Bank Światowy obniżył z kolei prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce, który w tym roku ma wynieść 3,9 proc., z kolei w przyszłym roku 3,6 proc.

W tym tygodniu do kwestii rosnących cen odniósł się szef rządu. Morawiecki twierdzi, że za inflację i wzrost rat kredytów odpowiada rosyjski prezydent Władimir Putin, bo jest to efekt wywołania wojny na Ukrainie. Kilka dni wcześniej premier mówił natomiast o spowolnieniu gospodarczym, nazywając je „ceną wolności”.

Pod koniec marca wicepremier Jarosław Kaczyński również poruszył temat nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Twierdził wówczas, że „towarzyszyć nam będzie poważny kryzys” oraz „zaburzenia gospodarcze”. Jednocześnie prezes Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, iż nie sprawdzą się najbardziej katastroficzne prognozy ekonomistów.

Na podstawie: Dziennik.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.