Minimum 5 lat więzienia za złamanie antyrosyjskich sankcji

Opublikowano: 03.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1404

Komisja Europejska proponuje pięć lat więzienia za złamanie sankcji nałożonych przez państwa członkowskie UE.

Osoba fizyczna, która dopuści się takiego przestępstwa, może podlegać maksymalnej karze co najmniej pięciu lat pozbawienia wolności. Z kolei spółkom grozi kara w wysokości nie mniejszej niż 5 proc. rocznego obrotu w roku poprzedzającym decyzję o nałożeniu grzywny.

Komisja Europejska tłumaczy, że obecnie państwa członkowskie mają różne definicje tego, co stanowi naruszenie środków ograniczających i jakie kary należy zastosować w przypadku ich złamania. Zdaniem Komisji Europejskiej, może to prowadzić do różnego stopnia egzekwowania sankcji i ryzyka ich obchodzenia, potencjalnie umożliwiając osobom objętym sankcjami dalszy dostęp do ich aktywów.

KE opublikowała również listę przykładowych przestępstw, które naruszają sankcje i mogą być karane. Znalazł się wśród nich m.in. zapis o udostępnianiu funduszy lub zasobów gospodarczych osobie, podmiotowi lub organowi objętemu sankcjami, umożliwienie sankcjonowanym osobom wjazdu na terytorium państwa członkowskiego lub ich tranzyt przez terytorium UE oraz handel towarami/usługami, których import, eksport, sprzedaż, zakup, przekazywanie, tranzyt/transport jest zabroniony lub ograniczony.

Włączenie naruszenia środków ograniczających do wykazu przestępstw Unii Europejskiej jest pierwszym z dwóch kroków do zapewnienia podobnego stopnia egzekwowania sankcji w całej Unii oraz do zniechęcenia do prób ich obejścia. „Podczas gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainę, najważniejsze jest, aby unijne środki ograniczające zostały w pełni wdrożone, a łamanie tych środków nie opłacało się” – podkreśliła Komisja Europejska.

Po przyjęciu tej decyzji KE przedstawi wniosek dotyczący dyrektywy zawierającej normy minimalne dotyczące definicji przestępstw i kar za naruszenie unijnych środków ograniczających. Ten projekt dyrektywy będzie następnie musiał zostać omówiony i przyjęty przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Consilium.europa.eu, DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.