Minimalna płaca krajowa wzrośnie do 2220 zł brutto

Opublikowano: 10.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Od stycznia 2019 roku płaca minimalna w Polsce ma wzrosnąć do kwoty 2220 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa do 14,50 zł brutto, z czego nie są zadowolone związki zawodowe.

Resort pracy złożył w Sejmie na początku sierpnia rządowy projekt rozporządzenia ustalającego wysokość płacy minimalnej oraz stawki godzinowej, gdyż do porozumienia w tym temacie nie mogli dojść partnerzy społeczni zgromadzeni w Radzie Dialogu Społecznego.

Jak się okazało przedstawiciele pracodawców proponowali wzrost kwoty minimalnej do poziomu 2217 zł brutto, z kolei związki zawodowe OPZZ chciały podwyżki do 2383 zł i 15,50 zł brutto za godzinę, a Solidarność do 2278 zł oraz 14,86 zł brutto za godzinę. Natomiast Ministerstwo Rodziny i Pracy zgłosiło 2250 zł brutto i 14,7 zł brutto za godzinę.

Rada Ministrów zobowiązana jest do ustalenia zaproponowanych wysokości do dnia 15 września zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeśli Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni tego w terminie 30 dni od dnia otrzymania propozycji.

Obecnie projekt rozporządzenia trafił do konsultacji. Według danych GUS za płacę minimalną w Polsce pracuje 1,5 mln osób.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rolny
Użytkownik
rolny

Błąd w tytule powinno być do 2220.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

kwota wolna od podatku powinna wzrosnąć do 24 000 zł a wówczas podwyżki minimalnej o kilka groszy przestałyby być ważne.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@emigrant001 dobrą drogą idziemy ,jaka kwota w roku przypadająca na osobę ,
zwalnia z podatku ? Np. 24 000zł minimalna, daje wolność wzrostu , zwraca godność osobie. Kwota 24000zł osoba zwolniona z podatku ,likwiduje 500+, bo zbędny.
Zbędne związki zawodowe . Przedsiębiorca podnosi pensje pracownikowi, bo to mu się zwyczajnie opłaca.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Przedsiębiorca wspiera pracowników którzy współtworzą z nim dobra, nie wspiera tych którzy nie tworzą , a utrzymują się z dóbr przez nas wytwarzanych., tzw.partie ludzi władzę sprawujące, ich urzędy nakazujące, kontrolujące, karzące itd. Profity ich ,ochłapy nam ? Nie ma głupich!
Władzę nieodpowiedzialnych partii ludzi, zmienimy na odpowiedzialność zbiorową wszystkich ludzi ,globalna Narodów.