Miniaturowe ludzkie mózgi umieszczono w robotach

Opublikowano: 05.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 375

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego stworzono tak zwane „organoidy”. Badacze zdołali wyhodować sztuczne skupisko komórek nerwowych, które swoim kształtem przypomina miniaturową wersję ludzkiego mózgu i jest w stanie się rozwijać. Dokonanie to już budzi wiele kontrowersji związanych z etyką badawczą. Warto więc dodać, że dodatkowo mini-mózgi zostały wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie replikują się jak szalone.

Zdaniem członka zespołu biologów z Uniwersytetu Kalifornijksiego, Alysson Muotri, stworzone organoidy są w stanie produkować fale mózgowe na podobnym poziomie co przedwcześnie urodzone dzieci. Postanowiono połączyć miniaturowe mózgi z „ciałami” robotów kształtem przypominających pająki. Może oznaczać to początek świadomości wśród urządzeń.

Jak wypowiedział się Christof Koch, kierownik zespołu badawczego z Instytutu Allen Brain – „Wkrótce osiągalne może okazać się tworzenie robotów, które mają zmysły i są w stanie odczuwać ból, cierpienie oraz lęk przed śmiercią”.

„Wiele moich współpracowników twierdzi, że roboty nigdy nie uzyskają świadomości. Ja jednak nie byłbym taki pewien” – wypowiedział się Alysson Muotri w wywiadzie dla „The New York Times”.

Gwałtowny postęp w rozwoju sztucznych skupisk komórek nerwowych jest o tyle niepokojący, że nie poznaliśmy jeszcze przecież w pełni zawiłości działania własnych mózgów. Jak informują naukowcy, właśnie taki jest ich cel, który chcą osiągnąć poprzez aktualnie prowadzone eksperymenty. Miniaturowe mózgi posiadają prostsze połączenia neuronowe, jednak działają na takiej samej zasadzie co ich pełnowymiarowe odpowiedniki – łatwiej jednak poddawać je analizie naukowej.

Jeśli rzeczywiście uda się osiągnąć świadomość wśród maszyn, naukowcy staną przed wielkim dylematem moralnym – czy kontynuować badania i eksperymentować z humanoidalnymi formami życia?

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Futurism.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik

Ostatecznie sztuczny mózg stanie się tak inteligentny i sprytny że unicestwi cywilizacje ziemską z powodu zagrożenia dla ziemi.