Milion Polaków nie może skorzystać z oszczędności z książeczek mieszkaniowych

Opublikowano: 18.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 418

Adam Bodnar napisał list do Mateusza Morawieckiego. Apeluje w nim o to, aby premier uregulował kwestię tzw. książeczek mieszkaniowych. Ponad milion Polaków ma aktywne książeczki i nie może skorzystać ze swoich własnych oszczędności poczynionych lata temu. RPO uważa, że można to już traktować jak problem systemowy.

“Do mojego Biura wciąż wpływają skargi od osób, które mają książeczki mieszkaniowe i nie mogą dostać premii gwarancyjnych. W Polsce mamy wciąż jeden milion aktywnych książeczek mieszkaniowych, ale wiele osób nie jest w stanie zrealizować premii gwarancyjnych, bo na przykład nie ma żadnego swojego mieszkania albo nie ma potrzeby przeprowadzania żadnych remontów. Postulujemy, żeby rząd się zastanowił jak ten problem rozwiązać” – powiedział mediom Adam Bodnar.

Książeczki mieszkaniowe to jeszcze pozostałość po PRL, kiedy „na książeczce” można było gromadzić środki na wkład na mieszkanie spółdzielcze. Gdy uzbierało się wkład, można było otrzymać od państwa dodatkową premię pieniężną, tzw. gwarancyjną. Z czasem idea książeczek przestała się sprawdzać, przyszła hiperinflacja.

Książeczki zaczęły spełniać inną funkcję: oszczędności można było przeznaczyć na tzw. wydatki mieszkaniowe – remont czy wymianę okien.

Ponad milion Polaków posiada jeszcze niezrealizowane, zamrożone środki, które odkładało latami. I nie może ich zrealizować, ponieważ wydatki, które planują ponieść, nie łapią się pod aktualne zasady wypłat premii gwarancyjnych.

Te są bowiem bardzo restrykcyjne. Zgodnie z ustawą z 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, można je uzyskać tylko w określonych przypadkach (są to: wymiana okien, instalacji gazowych lub elektrycznych, wkład do TBS lub hipoteki, zakup mieszkania za gotówkę).

Krajowe Stowarzyszenie Posiadaczy Książeczek Mieszkaniowych PKO BP postuluje, by przepisy pozwalające na takie traktowanie właścicieli książeczek poddać ocenie Trybunału Konstytucyjnego. Stowarzyszenie chce, aby można było otrzymać premię gwarancyjną przy ponoszeniu innych wydatków nieuwzględnionych w ustawie – np. przy wymianie pieca lub dostosowaniu lokalu do potrzeb osób starszych.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o