Miliardy zysków z podatku od miedzi i srebra

Opublikowano: 16.12.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 251

Podatek kopalniany ze złóż miedzi i srebra, ma przynieść budżetowi 1,8 mld zł w 2012 roku, a w kolejnych latach 2,2 mld zł.

Projekt ustawy o podatku od wydobycia miedzi i srebra zakłada, że w przypadku, gdy średnia cena miedzi nie przekracza 13 tysięcy złotych za tonę stawka podatkowa za tonę wydobytej miedzi wynosi 130 złotych

W przypadku ceny przekraczającej 13 tys. złotych za tonę stawka podatkowa wyniesie – według wzoru – 0,025 x średnia cena miedzi plus (0,001 x średnia cena miedzi) 2,6. Z kolei, gdy średnia cena miedzi przekracza 52 tys. złotych za tonę stawka podatkowa za tonę wydobytej miedzi wynosi 32 000 złotych. Wysokość podatku za dany miesiąc stanowi suma iloczynów: masy miedzi wyrażonej w tonach i masy srebra wyrażonej w kilogramach oraz stawek podatkowych.

W przypadku srebra, gdy średnia cena srebra nie przekracza tysiąca złotych za kilograma stawka podatkowa za kilogram wydobytego srebra wynosi 10 złotych, a gdy średnia cena srebra przekracza 1.000 złotych za kilogram stawkę podatkową oblicza się na podstawie wzoru 0,1 x średnia cena srebra plus (0,001 x średnia cena srebra) 4,5.

W przypadku, gdy cena srebra przekracza 6 000 złotych za kilogram stawka podatkowa za kilogram wydobytego srebra wynosi 3 800 zł. Z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów wynika, że podstawę opodatkowania stanowi masa wydobytej miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie, a przypadku gdy podatnik nie produkuje koncentratu z wydobytej rudy, podstawę opodatkowania stanowi masa miedzi oraz srebra zawarta w wydobytej rudzie.

Źródło: Władza Rad

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
norbo
Użytkownik

Bardzo jestem ciekawy co towarzysze chcieli nam przekazac ta informacja… jak na razie pojawil sie jeden komentarz (patrz wyzej) w iscie korwinowskim stylu… lewa prawa lewa prawa prawa…?

Don_Mateo
Użytkownik
Don_Mateo

Chyba chcieli nam przekazać, że nie warto wydobywać tych cennych złóż.

MamDosc
Użytkownik
MamDosc

chcieli nam przekazać że już za moment nie będą nasze

Don_Mateo
Użytkownik
Don_Mateo

chcieli nam powiedziec ze trzeba juz przestac konsumowac swiat ;) zaczac zyc wlasnym zyciem a nie systemem. bo juz nam pozwolili przeciez..

Kruczysko
Użytkownik
Kruczysko

Chcieli nam powiedzieć, że nie ma się co cieszyć gdy cena surowca podskoczy ponad srednią bo państwo i tak Ci zabierze połowe :P
Ciekawi mnie jedynie czy maja już patent jak ominąć ten głupi podatek :D

norbo
Użytkownik

Ja nie mam zloz zlota ani srebra ani nawet miedzi, wiec panstwo nic mi nie zabierze :)

pasanger8
Użytkownik

@norbo te złoża należą w pewnej części do Ciebie -są własnością publiczną-należą do Skarbu Państwa-a to ,że KGHM zamiast jako przedsiębiorstwo księgować zysk odda więcej do budżetu to świat się przez to nie zawali.Oczywiście byłoby miło gdyby tej kasy nie zmarnowano -ale pamiętajmy o tym -to są NASZE-NALEŻĄCE DO OBYWATELI-SPOŁECZEŃSTWA POLSKIEGO pieniądze.W krajach o bardziej rozwiniętej świadomości obywateli nie trzeba tego nawet tłumaczyć-choćby ostatnio-Brytyjczycy tak stanowczo sprzeciwili się prywatyzacji lasów ,że Cameron musiał od razu odpuścić temat-widać Brytyjczycy lubią chodzić po SWOICH LASACH a nie chcą by ktoś ustawił tam płot i np.:kazał kupować bilety za wejście do prywatnego lasu.

norbo
Użytkownik

Taaa… dzielni Brytyjczycy obronili lasy przed wlasnym rzadem… ale juz Iraku nie zdolali…. ciekawe… Nacjonalistyczne brednie – ja uwazam, ze wszystkie dobrodziejstwa natury sa wlasnoscia calej ludzkosci…

piachu2
Użytkownik
piachu2

A pod Suwałkami i całą Suwalszczyzną na wydobycie czekają BILIONY PLN’ów.

pasanger8
Użytkownik

@norbo zarzucając mi nacjonalistyczne brednie trafiasz kulą w płot-rozumiem ,że nie czujesz się związany z państwem Polskim-masz do tego pełne prawo.Czy jednak jako człowiek konsekwentny zrzekłeś się polskiego obywatelstwa?Być może uwiera Cię samo istnienie systemu ochrony własności-mnie czasem też ale istnienie własności wspólnej (np.:las czy łąka należące do społeczności) jest faktem-jak na razie nikt na poważnie-z realnym poparciem ludzi nie zaproponował zniesienia państw narodowych i np.:ustanowienia wspólnego samorządu ludzkości czy też rządu światowego a raczej proponowali to różni filozofowie np.:Kant a l e TAKIE PROJEKTY SĄ RACZEJ DALEKIE OD REALIZACJI. A to ,że Brytyjczycy (czy również my Polacy-demonstracje antywojenne w Polsce są liczone w dziesiątkach czasami jakaś centralna demonstracja w Warszawie ściąga kilkaset osób)są odpowiedzialni za trwanie wojen to po prostu fakt-podejrzewam ,że za forsę wydaną na wojny w Iraku i Afganistanie można by zbudować z 50-60 tysięcy mieszkań w Polsce-co z tego tak się nie dzieje i kropka.

norbo
Użytkownik

@pasanger8, nie lapiesz mysli – nie chodzi o przywiazanie do panstwa czy narodu ale o zwykla logike; zaden czlowiek nie wyprodukowal surowcow naturalnych, nikt nie wlozyl rud czy ropy w ziemie, nie zrobil tego tez zaden narod ani zadne panstwo ani tez firma – w jaki zatem sposob to co tam jest moze nalezec do jakichs ludzi, panstwa czy narodu? to zwykle zawlaszczenie, rabunek… Surowce naturalne sa po prostu czescia planety, a planeta jest wspolnym dziedzictwem calej ludzkosci…

23
Użytkownik
23

norobo ok
ale to tez zawlaszczenie.
…. a planeta jest wspolnym dziedzictwem nie calej ludzkosci
ale wszystkiego co zyje.

norbo
Użytkownik

Bez przesady, wystarczy spolecznosc istot inteligentnych – reszta jak jest to fajnie ale roznie moze byc…