Miliardy złotych bezpowrotnie wypływają z Polski

Opublikowano: 11.03.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 602

Statystyki bilansu płatniczego są zatrważające. W latach 2005-2014 Polska była najobficiej drenowanym z kapitału państwem Europy! Zagraniczne koncerny transferują gigantyczne zyski osiągane w naszym kraju do swoich central we Frankfurcie, Londynie czy Paryżu. Dzięki temu w ciągu ostatnich 10 lat z Polski wyprowadzono równowartość około 540 mld zł! Banana Republic of Poland…

Z Polski co roku wypływają gigantyczne transfery dywidend i nieopodatkowanych zysków zagranicznych koncernów, które traktują nasz kraj przede wszystkim jako rynek zbytu dla swoich dóbr i usług. Przy okazji tworzą u nas montownie, magazyny czy centra usług wykorzystujące Polaków jako tanią siłę roboczą. Płacą nam 3- 4-krotnie niższe pensje niż pracownikom zatrudnionym w swoich krajach. Gdy do tego doliczymy kosztujące naprawdę ciężkie pieniądze różnego rodzaju opłaty licencyjne za możliwość używania przez lokalne oddziały zagranicznych przedsiębiorstw znaków firmowych i towarowych swoich właścicieli, to mamy jasną odpowiedź dlaczego w Polsce nadal na wszystko brakuje pieniędzy.

Oficjalne statystyki NBP na temat bilansu płatniczego Polski są zatrważające. W ciągu pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku “wypłynęło” z naszego kraju 16,6 mld zł (taki deficyt zanotowało saldo rachunku bieżącego). Aby zrozumieć skalę wielkości – wspomniana kwota jest o ponad 300 razy większa aniżeli suma zebrana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy podczas ostatniego finału. Wynik ten i tak jest dla nas rekordowo dobry. Warto zauważyć, że deficyt salda rachunku bieżącego za 2012 rok wyniósł bowiem 57,3 mld zł, a w 2011 roku wyparowało z naszego kraju aż 80,4 mld zł! Skumulowany deficyt salda rachunku bieżącego Polski za ostatnie 10 lat wyniósł około 540 mld zł! Te porażające swoją wielkością kwoty mówią nam jedno: z naszego kraju szerokim strumieniem nieustannie wypływa kapitał. Wszelkie owoce polskiego wzrostu gospodarczego bezlitośnie drenowane są przez zagraniczne spółki i przedsiębiorstwa. Wynika ze struktury naszego przemysłu (w dużej części zlikwidowany lub ograniczony do peryferyjnych montowni) oraz relacji właścicielskich sektora finansowo-usługowego (w większości przejęty przez koncerny mające swoje siedziby za granicą). Swoją cegiełkę dorzuca także rząd, który konsekwentnie powiększając zadłużenie naszego kraju sprawia, że z roku na roku musimy płacić zagranicznym wierzycielom coraz większe odsetki za pożyczone pieniądze.

Na podstawie: NBP.pl
Źródło: Niepoprawne.info.pl
Skrócono na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. BrutulloF1 11.03.2015 15:46

  No dobra ale czemu się dziwić. Firma zagraniczna inwestuje jakieś ochłapy u nas i spodziewa się, że jej się ta inwestycja zwróci.
  Jak inaczej ma się ona zwrócić jeżeli nie wytransferuje się zysku na zewnątrz?
  Tak w ogóle to nasza skarbówka jest za krótka na istniejące metody transferu kapitału.

 2. Rozbi 11.03.2015 18:11

  a gdzie te pieniądze miałyby zostać w takim wypadku – jaka jest alternatywa ?
  Skoro inwestycja była dokonana przez firmę zagraniczną i zyski zgarniane są przez firmę zagraniczną to jak mamy ich zmusić żeby pieniądze zostały w polsce.

  Jedynym wyjściem jest nacjonalizacja tych firm – ale chyba nie chcemy iść tą drogą

 3. qwertyrage 11.03.2015 22:08

  Za co płacimy urzędasom z ministerstwa finansów tłuste pensje?
  Te leniwe świnie powinny coś z tym zrobić do k***y nędzy…

 4. W.W. 12.03.2015 09:56

  Naprawę państwa należy zacząć od naprawy pojęć!
  Dla każdego państwa jest ważny PKB, czyli ile wytworzono. Jednak ważniejszy jest PKN – produkt narodowy netto, pokazujący ile z tego co wytworzono, zostało w kraju.
  Dlatego PKB znajdziecie wszędzie a zwłaszcza w wypowiedziach naszych polityków. Spróbujcie znaleźć PKN!

 5. norbo 12.03.2015 19:10

  Co w tym dziwnego skoro gospodarka jest oparta na imporcie wszystkiego co tylko możliwe? Nie szukajcie abstrakcyjnych wskaźników, spróbujcie znaleźć jakieś buty albo ciuchy wyprodukowane w kraju…

 6. xc1256 12.03.2015 21:34

  Powtarzam to od lat.
  Podatek obrotowy 9-11% a 0% podatku dochodowego. Zmiany na + byłyby widoczne po roku. Prosta metoda.

 7. Rozbi 12.03.2015 21:37

  norbo są ciuchy i buty produkowane w polsce – w internecie bardzo łatwo i szeroko dostępne – problem w tym że cena jest 2 razy droższa od ciuchów tej samej jakości made in china.

 8. edek 13.03.2015 09:31

  @lboo

  Dokładnie. Wszystkie supermarkety monitorują konkurencję w danym mieście. I jak mają duży udział, od razu podnoszą ceny. W moim prawie nie zostało nic ze sklepów z polskimi butami. Więc ccc podniósł swoje ceny chińszczyzny ze 100%…

 9. lboo 13.03.2015 10:16

  @edek: Zdaje się że to jest ta niewidzialna ręka wolnego rynku 🙂

 10. edek 16.03.2015 07:44

  @lboo
  Właśnie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.