Mikroplastik w nasieniu zagraża płodności mężczyzn

Opublikowano: 16.06.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1049

Chińscy naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Science of the Total Environment” alarmujące wyniki badań, które wskazują na obecność mikroplastiku w próbkach nasienia zdrowych dorosłych mężczyzn. Odkrycie to może mieć poważne konsekwencje dla płodności mężczyzn na całym świecie.

Badacze z Uniwersytetu Shandong w Jinan przebadali próbki nasienia pobrane od 36 zdrowych dorosłych mężczyzn, którzy nie pracowali w branży tworzyw sztucznych. Analiza wykazała, że w każdej z próbek znajdował się mikroplastik. Najczęściej występującym rodzajem plastiku był polistyren, powszechnie stosowany w opakowaniach pianki.

Obecność mikroplastiku w próbkach nasienia może mieć poważne konsekwencje dla płodności mężczyzn. Naukowcy zaobserwowali, że w próbkach zawierających cząstki plastiku z polichlorku winylu ruchliwość plemników była niższa. Autorzy badania sugerują, że to odkrycie może pomóc w wyjaśnieniu globalnego spadku współczynnika urodzeń.

Poprzednie badania wykazały, że mikroplastiki są obecne niemal we wszystkich ekosystemach na Ziemi – od szczytów górskich po głębiny oceanów. Naukowcy oszacowali, że przeciętny człowiek zużywa tygodniowo równowartość jednej karty kredytowej plastiku, m.in. poprzez picie z plastikowych butelek, wdychanie cząstek powietrza lub spożywanie jedzenia podgrzewanego w plastikowych pojemnikach. Oznacza to, że uniknięcie spożycia plastiku jest praktycznie niemożliwe.

Odkrycie obecności mikroplastiku w męskich plemnikach jest szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę globalne trendy dotyczące płodności. Badania pokazują, że od lat 70. XX wieku średnia liczba plemników u mężczyzn zmniejszyła się o ponad 50 procent. Jednocześnie odnotowuje się spadek współczynnika urodzeń w wielu krajach rozwiniętych.

Chociaż badacze nie mogą jeszcze jednoznacznie stwierdzić, że mikroplastik jest bezpośrednią przyczyną tych trendów, to odkrycie jego obecności w męskim nasieniu może stanowić ważną poszlakę. Substancje chemiczne zawarte w tworzywach sztucznych mogą negatywnie wpływać na jakość i ruchliwość plemników, co z kolei przekłada się na zdolność do zapłodnienia.

Autorzy badania podkreślają, że konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć potencjalny wpływ mikroplastiku na ludzką płodność. Niezbędne jest również opracowanie skutecznych metod oczyszczania organizmu z tych zanieczyszczeń. Jednocześnie eksperci apelują o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ograniczenia produkcji i zużycia tworzyw sztucznych. Kluczowe jest promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której plastik będzie poddawany recyklingowi, zamiast trafiać do środowiska.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

4 komentarze

  1. Flibusta 16.06.2024 13:35

    No dobrze. Mikroplastik zagraża… bierze się ze zwykłego plastiku. Z czego robi się plastik wszelkiego rodzaju? Podobno z ropy naftowej. Z ropy poprzez plastik robi się meble, naczynia, ubrania, samochody, domy itp. Promuje się drukarki 3D, drukujące żądane towary. A z czego one to drukują? Przecież nie z atramentu czy innego inkaustu! Wszystko z ropy.

    Zatem bitwa o ropę: Wycofać samochody spalinowe, ogrzewanie gazem i ropą (mazutem np.) Zakazać ogrzewania węglem itp. Nie trzeba lnu, bawełny, wełny i jedwabiu z naturalnych źródeł. Nie trzeba drewna, cementu, cegieł i wapna do budowy domów. Wszystko ma być z ropy i innych węglowodorów, co to mają być źródłem złowrogiego Co2. Ale tylko dla firm kompleksu paliwowo-energetycznego (czemu on się wciąż tak nazywa, za cholerę nie wiadomo hi..hi..)

    A z plastikiem sie przecież walczy! Zakazuje się plastikowych sztućców! talerzyków i innych takich. Za to każdy towar musi być opakowany w dwie lub trzy warstwy plastikowych folii, pudełek woreczków i innych takich.

  2. RisaA 16.06.2024 15:54

    Artykuł jest bardzo niskiej jakości. Ani słowa w nim nie ma czy wykluczono pochodzenie związku ze szpryc (w tym «preparatów», znieczuleń stomatologicznych, antybiotyków podawanych dożylnie, narkotyków oraz kroplówek). Nie podano czy wykluczono mikroplastik z substancji i sprzętu laboratoryjnego stosowanych podczas badań. Kto jest sponsorem tych badań? Poza tym:

    > polistyren, powszechnie stosowany w opakowaniach pianki.

    Jakiej pianki? Po co jest ta informacja?

    > Naukowcy oszacowali, że przeciętny człowiek zużywa tygodniowo równowartość jednej karty kredytowej plastiku

    Zużywa dużo więcej. Zużywa =/= Zażywa.

    > męskich plemnikach
    > w męskim nasieniu

    A istnieją żeńskie?

  3. Bruce Lee 16.06.2024 17:03

    Chińczycy potrzebują żołnierzy,dlatego ubolewają nad spadkiem urodzeń/płodności męskiej.Każdy rozsądny facet cieszy się,że może uprawiać seks ,bez konieczności płacenia alimentów-w perspektywie.Po co podwiązywać nasieniowody ,skoro jest plastik?

  4. Katana 17.06.2024 08:52

    Bruce Lee. Boże, co to za bzdury… Ogarnij się dzieciaku bo wstydu nie masz.
    Nie widać chęci poprawy więc…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.