Mija 65. rocznica pierwszego strajku generalnego w PRL

Opublikowano: 28.06.2021 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 867

65 lat temu, 28 i 29 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły protesty i demonstracje robotnicze, które przerodziły się w walki uliczne. Poznański Czerwiec był pierwszym buntem społeczeństwa w PRL przeciwko stalinizmowi i niesprawiedliwości systemu komunistycznego.

Strajk poznańskich robotników był wywołany ogólnym niezadowoleniem z sytuacji w kraju oraz regionie. Już w 1953 roku po śmierci Stalina w wielu krajach, kontrolowanych przez Związek Radziecki narastała frustracja społeczeństwa, wybuchły strajki i powstania w czeskim Pilźnie i Berlinie Wschodnim, które zostały stłumione.

Władze komunistyczne na inwestycje w Poznaniu i Wielkopolsce przeznaczały mniej środków w porówтaniu do innych regionów kraju, motywując to koniecznością wspierania najbardziej zacofanych terenów.

Za bezpośrednią przyczynę wystąpień historycy uznają żądanie poprawy warunków bytowych – podwyżki płac, zmniejszenia norm wydajności pracy oraz obniżki cen. Domagano się swobód politycznych i religijnych – pojawiły się takie hasła jak „Wolności”, „Prawa” oraz „My chcemy Boga”.

Po zakończeniu krwawej pacyfikacji w przemówieniu radiowym premier Józef Cyrankiewicz powiedział: „Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji…”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.