Mieszkańcy Kosowa rozczarowani niepodległością?

Opublikowano: 19.02.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 486

Coraz więcej ludzi, głównie młodych, wyjeżdża z Kosowa, które w 2008 roku jednostronnie ogłosiło niepodległość od Serbii.

Zgodnie z danymi biura emigracyjnego w Budapeszcie, od początku tego roku węgierska policja zatrzymała około dziesięciu tysięcy mieszkańców Kosowa, którzy próbowali przedostać się do Węgier, a stamtąd dalej w głąb Unii Europejskiej. Migranci z Kosowa podążają do Serbii i stamtąd najczęściej do Węgier, skąd mogą dostać się do krajów strefy Schengen.

Pytani o powody ucieczki z Kosowa młodzi ludzie mówią o braku pracy, kulejącej edukacji i braku perspektyw na przyszłość. Są rozczarowani warunkami w jakich przyszło im żyć pod rządami „swoich”. Po dotarciu do granicy węgierskiej przekraczają ją oni nielegalnie, najczęściej leśnymi drogami. Gdy zatrzymuje ich policja, składają wnioski o udzielenie azylu. Jednak ten rzadko bywa przyznany, ponieważ nie uciekają oni przed wojną, jak miało to miejsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale po prostu w poszukiwaniu lepszego życia.

Według ppłk. Gabora Eberhadta, szefa policji w granicznym pasie Węgier, każdego dnia grudnia i stycznia granicę próbowało przekroczyć około tysiąca osób. Węgierska policja dziennie podejmuje interwencje wobec 300-700 osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.

Także serbska policja została zmuszona do wzmocnienia patroli i nakładów w walce z masową emigracją zamieszkujących Kosowo Albańczyków. Straże graniczne Węgier i Serbii musiały zainwestować w sprzęt pozwalający skuteczniej walczyć z nielegalnym procederem. Za umożliwienie przedostania się do Węgier migranci z Kosowa płacą pośrednikom około 900-1000 euro.

Na podstawie: euronews.com
Źródło: Autonom


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MilleniumWinter 19.02.2015 10:18

    Dziwne.
    A z Polski nikt nie ucieka ..    bo już wszyscy uciekli.

  2. Jedr02 19.02.2015 20:49

    Polacy dostali przywilej, że mogą być murzynami Europy w sposób legalny 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.