Miejsca, w których może wybuchnąć III wojna światowa

Opublikowano: 24.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2555

W 2019 roku Morze Południowochińskie, Ukraina, Zatoka Perska i Półwysep Koreański pozostaną „najgorętszymi” regionami, w których może rozpocząć się III wojna światowa, pisze w swoim artykule w „The National Interest” Robert Farley, profesor Wojskowego College’u armii Stanów Zjednoczonych.

Jednym z „gorących punktów” według Farleya jest Morze Południowochińskie, w którym rozwinęła się konfrontacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, prowadzących między sobą wojnę handlową. Jak dotąd, walka odbywa się w ramach sankcji gospodarczych i sporów taryfowych, ale w miarę jak stosunki dwustronne ulegają pogorszeniu, konflikt może się rozwinąć, sądzi autor.

Innym możliwym miejscem wybuchu III wojny światowej Farley nazwał Ukrainę. Przypomniał niedawny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, zauważając, że spowodowało to wzrost napięcia w regionie. Jednocześnie autor uważa, że Rosja najprawdopodobniej nie jest zainteresowana „naruszeniem status quo” przed wyborami na Ukrainie, które z kolei mogą wprowadzić element niepewności. Biorąc pod uwagę trwające napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, nawet niewielki wstrząs może zniszczyć delikatną równowagę, która utrzymywała się w regionie w ciągu ostatnich kilku lat, ostrzega Farley.

Trzeci „gorący” region, zdaniem profesora, to Zatoka Perska. Tu wzrastają napięcia spowodowane presją gospodarczą USA na Iran, a także konfliktami w Jemenie i Syrii. Biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie regionu, wszelkie przejawy niestabilności mogą prowadzić do otwartego konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją i nawet Chinami — kontynuuje autor.

Czwartym miejscem napięć jest Półwysep Koreański, pomimo niedawnych inicjatyw pokojowych Stanów Zjednoczonych i Chin, powiedział profesor. Jego zdaniem stosunki między Waszyngtonem a Pjongjangiem mogą w każdej chwili ulec pogorszeniu, ponadto inni ważni gracze — Chiny i Japonia — również różnią się w kwestii koreańskiej.

Pogorszenie stosunków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami „wróży kłopoty” w przyszłości, a „gorące punkty” z czasem mogą pojawić się w innych regionach, pisze autor. Jednocześnie kryzys amerykańskiej hegemonii wojskowej i ustalonego porządku światowego wskazuje, że najbliższa przyszłość może stać się bardziej niebezpieczna niż niedawna przeszłość, konkluduje Farley.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Łukasz Enki 24.12.2018 16:47

    Tytuł przeczytałem i odrazu wiedziałem ze autor to fabryka troli w moskwie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.