W Chile zdymisjonowano wszystkich ministrów

Opublikowano: 08.05.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 557

Prezydentka Chile Michelle Bachelet w środę 6 maja niespodziewanie zażądała dymisji wszystkich ministrów jej gabinetu. Poinformowała, że w ciągu 72 godzin ogłosi decyzję o nowym jego składzie.

Kilka godzin temu poprosiłam wszystkich ministrów aby złożyli dymisję. W ciągu 72 godzin podejmę decyzję, którzy z nich pozostaną, a którzy odejdą – powiedziała Bachelet w wywiadzie dla telewizji Canal 13 udzielonym w środę wieczorem. Nadszedł czas na zmianę gabinetu – dodała.

Popularność centrolewicowej Bachelet spadła w ostatnich tygodniach do rekordowo niskiego poziomu 31 proc. po ujawnieniu serii skandali korupcyjnych, które wstrząsnęły jej gabinetem.

Zaufanie do polityków i czołowych biznesmenów drastycznie spadło w rezultacie skandalu z nielegalnym finansowaniem kampanii wyborczych prawicowych polityków przez jeden z banków.

Wyszedł też na jaw skandal z kredytem bankowym i lukratywną transakcją w dziedzinie handlu nieruchomościami, w którą zamieszany był m.in. syn pani prezydent i jej synowa. Bachelet konsekwentnie utrzymywała, że nic nie wiedziała o całej sprawie. Jednak w udzielonym w środę wywiadzie przyznała, że popełniła “poważne błędy” nie reagując natychmiast po tym jak skandal nagłośniły media.

Skandale znacznie osłabiły pozycję pani prezydent w okresie, w którym próbuje przeforsować ambitny program reform systemu oświaty, opieki zdrowotnej i walki z bezrobociem.

Komentatorzy przypominają że Bachelet wygrała w 2014 wybory prezydenckie pod hasłami walki z patologiami życia publicznego i nierównościami społecznymi.

Większość polityków z Partii Socjalistycznej, do której należy Bachelet, powitała z zadowoleniem jej decyzję o dymisji gabinetu. “Dobre posunięcie, pani prezydent! Rezygnacja oznacza początek nowego etapu” – napisał na “Twitterze” lewicowy senator Carlos Montes.

Reuter podkreśla, że nie jest jasne, który z ministrów pozostanie w składzie gabinetu. Tradycyjnie minister finansów, którym obecnie jest Albetto Arenas, pozostaje na swym stanowisku przez całą czteroletnią kadencję.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 08.05.2015 11:49

    Tam przynajmniej mają prawo, nie to co w Polsce

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.