Miasto w USA pozwoli nagłaśniać muezzina

Opublikowano: 24.03.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 461

Rada miejska miasta Paterson przyjęła uchwałę, która zezwala na nagłaśnianie adhanu, muzułmańskiego nawoływania do modlitwy między godziną 6.00 i 22.00.

Zgodnie z nowymi przepisami, które przed wejściem w życie muszą przejść jeszcze przez dwie sesje przesłuchań publicznych, adhan będzie wyłączony z miejskich zarządzeń dotyczących kontrolowania poziomu hałasu.

„Pochwalamy urzędników Paterson za podjęcie tego godnego podziwu kroku w stronę polityki włączającej i zachęcamy ich do wprowadzenia proponowanego rozporządzenia – oznajmił Salaedin Maksut, kierownik oddziału CAIR (Council on American-Islamic Relations) z New Jersey. – Ich otwartość na takie prawa jest wyraźną demonstracją szacunku i wzajemnego zrozumienia mieszkańców dla naszych bogatych i różnorodnych społeczności.”

W Paterson mieszka około trzydziestu tysięcy muzułmanów, uczęszczających do ponad piętnastu meczetów, rozsianych po okolicy.

Maksut porównywał dźwięk nawoływania do modlitwy przez muezzina do dzwonów kościelnych, które można nagłaśniać we wszystkich społecznościach Stanów Zjednoczonych. „Islamskie nawołanie do modlitwy jest integralnym aspektem pięciu codziennych modlitw muzułmanów. Tak samo jak dzwony kościelne, wzywa ono wyznawców do wejścia w przestrzeń modlitwy, zwrócenia swojego ciała, umysłu i ducha w stronę Boga” – powiedział

Radni miejscy mówili podczas długiej debaty na ten temat, że niektóre meczety w mieście i tak już używają obecnie głośników zewnętrznych do wzywania muzułmanów do odprawienia pięciu modlitw. Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że dzięki nowym przepisom meczety nie będą otrzymywać potencjalnych kar za hałas z powodu nagłaśniania adhanu. W USA niektóre miasta zezwalają na jego nagłaśnianie, np. Hamtramck w stanie Michigan, które wprowadziło podobny przepis w 2004 roku.

Autorstwo: Veronica Franco
Na podstawie: Middleeasteye.net
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.