MFW żąda podwyższenia podatków w Albanii

Opublikowano: 08.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 295

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zastanawia się nad zawieszeniem umowy z Albanią, która przewiduje udzielenie jej blisko 330 milionów euro pomocy. MFW krytykuje bowiem sytuację budżetową kraju i domaga się wprowadzenia wyższych podatków.

Albania zawarła umowę z Funduszem w 2013 roku, obiecując zwiększenie dyscypliny fiskalnej w zamian za 330 mln euro pożyczki. W ostatnich dwóch latach albański rząd podwyższył część podatków, jednak nie udało mu się zwiększyć wpływów budżetowych. Władze w Tiranie twierdzą, że to efekt czynników zewnętrznych takich jak spadek cen ropy, niska inflacja i niskie stopy procentowe. Problemem mają więc nie być niskie podatki, ale słabe przychody w Albanii.

MFW domaga się jednak dalszej podwyżki podatków i zwiększenia ich ściągalności, inaczej Fundusz zawiesi umowę z Albańczykami. Może to znacząco utrudnić starania o dodatkowe fundusze inwestycyjne z Banku Światowego, który jest gotów przekazać Tiranie jeszcze większe środki.

Premier Edi Rama zapowiedział, że na wrzesień jego gabinet planuje przeprowadzenie kolejnej operacji przeciwko szarej strefie. Dodatkowo Albania chce zwiększyć kary za uchylanie się od płacenia podatków, przemyt i wykorzystywanie ludzi do niewolniczej pracy. Opozycja uważa jednak, iż rządzący prowadzą swoistą dyktaturę fiskalną.

Na podstawie: BalkaninSight.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Jakiej kuurwa pomocy ja sie pytam?Czy kolejny kredyt to pomoc? To zydostwo nas wykończy!