Meteoryty nad Uralem – ponad 1100 rannych

Opublikowano: 16.02.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 900

1142 osoby, wśród których jest 258 dzieci, zostały ranne podczas deszczu meteorytów, który spadł w piątek rano nad Uralem, m.in w okolicach Czelabińska – podały rosyjskie władze. Straty materialne szacuje się na co najmniej 1 mld rubli (około 33 mln dol.). Zjawisku towarzyszyła seria eksplozji.

Fala uderzeniowa po wybuchach spowodowała zniszczenia na ziemi. Większość poszkodowanych została poraniona odłamkami szkła z rozbitych szyb okiennych. Hospitalizowano 48 osób, w tym 13 dzieci; dwie osoby są ciężko ranne – poinformował wydział zdrowia w Czelabińsku.

Meteoryty spadły m.in. w obwodach czelabińskim, swierdłowskim, tiumeńskim, kurgańskim i orenburskim, a także w Baszkirii i północnym Kazachstanie. Brak potwierdzenia doniesień, że zniszczenia spowodowały odłamki, które spadły na ziemię.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że nad terytorium Uralskiego Okręgu Federalnego doszło do destrukcji meteoroidu, który częściowo spłonął w dolnych warstwach atmosfery – przekazało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji.

Meteoryty pojawiły się nad Uralem o 9.22 czasu lokalnego (4.22 czasu polskiego). Zaobserwowano potężny błysk; słychać było serię silnych eksplozji. Eksperci oceniają, że doszło do nich na wysokości około 5 km.

Według resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych największe odłamki spadły na terytorium obwodu czelabińskiego, w tym na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki. Jeden z fragmentów runął do jeziora koło miasta Czebarkuł.

Władze obwodu czelabińskiego podały, że w regionie tym uszkodzonych zostało około 3 tys. domów mieszkalnych, a także 361 szkół i przedszkoli. Powierzchnię rozbitych szyb oszacowano na 170 tys. metrów kwadratowych. Straty materialne oceniono na ponad 1 mld rubli (około 33 mln dolarów).

Największe szkody powstały w samym Czelabińsku. Uszkodzonych zostało prawie 300 budynków, w tym szpitale, przedszkola i szkoły. W fabryce cynku zawalił się dach i runął fragment muru. Ucierpiał także budynek Czelabińskiego Uniwersytetu Państwowego. W wielu domach z okien powypadały szyby.

Poważnie uszkodzone zostały obiekty sportowe w Czelabińsku – basen, pałac sportu, stadion, maneż lekkoatletyczny i kryty tor do łyżwiarstwa szybkiego. Zostały one tymczasowo zamknięte.

Władze miasta zaleciły rodzicom zabranie dzieci z przedszkoli i szkół. Temperatura powietrza w Czelabińsku wynosi minus 18 stopni Celsjusza.

Świadkowie mówią, że włączały się alarmy samochodowe; nastąpiły przerwy w działaniu telefonów komórkowych. “O godz. 11 czasu lokalnego (godz. 6 czasu polskiego) mieliśmy liczne zgłoszenia różnych urazów, zranień i kontuzji” – cytuje agencja Interfax źródło w administracji obwodu czelabińskiego.

“Co to jest Ural, tłumaczyć nie trzeba. Są to dziesiątki zakładów przemysłu zbrojeniowego, w tym nuklearne. To tam produkowana jest broń termojądrowa. Mieliśmy szczęście, że to coś nie trafiło w jedno z tych przedsiębiorstw” – zauważył Władimir Lipunow z Państwowego Instytutu Astronomicznego, którego zacytowała telewizja NTV.

W Czelabińsku krążyły pogłoski, że wieczorem nad miastem pojawią się kolejne meteoryty. Nie pojawiły się. Wcześniej mówiono tam, że nad Czelabińskiem eksplodował samolot wojskowy uzbrojony w rakiety. Władze apelowały do mieszkańców, by nie wierzyli plotkom i nie ulegali panice. Zapewniały również, że poziom promieniowania w regionie jest w normie.

Do regionów dotkniętych przez deszcz meteorytów skierowano 21 tys. ratowników.

Autor: Jerzy Malczyk
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

UZUPEŁNIENIE WM

Russia Today pisze, że nie był to deszcz meteorów, lecz zestrzelona przez rosyjską obronę powietrzną kilkunastometrowa asteroida. Rakieta dosięgła jej podobno ok. 20 km nad Ziemią doprowadzając do większej fragmentacji. Z kolei Głos Rosji pisze, że podczas upadku meteorytu zostało uszkodzonych 100 000 budynków. Straty oszacowano na 25 milionów euro. Wg NASA siła wybuchu na Uralu był 30 razy silniejsza niż w Hiroszimie i wynosiła do 500 kiloton. Według Rosjan tylko kilkadziesiąt kiloton.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

  1. Stasiu26 16.02.2013 10:47

    ^ Lubię to
    Uzależnienie, szkoda, że nie ma tu takiego przycisku 😉

  2. agama 16.02.2013 10:59
  3. goldencja 16.02.2013 12:41

    Chciałabym zobaczyć choćby zdjęcia tego meteorytu, ma ktoś jakieś namiary? Wszędzie tylko zniszczenia, błyski itp. ale szczątków meteorytu nikt nie sfotografował? A przecież to jest najciekawsze, przynajmniej dla mnie.

  4. Monia33T 16.02.2013 13:12
  5. Delite 16.02.2013 14:20

    Na przedstawionym tu trzecim filmiku widać podwójną, grubą smugę, która ma swój początek i koniec. Wygląda to na pozostałość po samolocie (wyjebisty chemtrails), niż po meteorycie, czy jakimkolwiek kosmicznym obiekcie.

    Skoro coś tam spadło, to faktycznie niech to pokażą!

    Nie che na siłę wymyślać teorii spiskowych, ale to się kupy nie trzyma.
    Przecież są rożne obserwatoria, NASA i Bóg wie co tam jeszcze i nie potrafili dostrzec wcześniej tych obiektów i coś temu wcześniej zaradzić, ewakuacja ludności, etc.

  6. devilan1410 16.02.2013 15:05

    @emigrant

    Podaj źródło info.

  7. Lakszmi 16.02.2013 15:30

    wow ale smuga jak po samolocie:D

  8. Lakszmi 16.02.2013 15:32

    pewnikiem zaparował w atmosferę wchodząc taki nagrzany ciekawe ile miał stopni:)

  9. Lakszmi 16.02.2013 15:39

    a może to jakieś kosmiczne śmieci:))

  10. Aaron Schwartzkopf 16.02.2013 16:57

    To już nie pierwsze w historii Rosji tego rodzaju wydarzenie. Po słynnym meteorycie tunguskim (1908) był jeszcze “bolid katawski” (1941, również w okolicach Czelabińska) i “bolid witimski” (2002, okolice Irkucka). We wszystkich tych przypadkach ciągle jest więcej pytań niż odpowiedzi (na przykład sprawa dziwnej kleistej substancji znalezionej w okolicach miejsca upadku “bolidu katawskiego”).

  11. Lakszmi 16.02.2013 17:20

    dobrze że wolny:D żeby się uwalniać nie musiał bo mógłby potrzebować wielu kiloton :))

  12. dartan 16.02.2013 21:14

    zaczyna się coś strasznego – hokogram, będzie jeszcze wiele hologramów to robota satanistów

  13. rolny 16.02.2013 22:08

    Dla zainteresowanych
    http://www.sott.net/category/17-Fire-in-the-Sky?page=1
    Nie pierwsze i chyba nie ostatnie wydarzenie tego typu.

  14. Takie_tam 16.02.2013 22:09

    Skoro spadło to niech to pokażą hehe Proszę http://rt.com/news/meteorite-crash-urals-chelyabinsk-283/
    Chodzą słuchy, że szukają chętnych płetwonurków 😉
    Nowa broń. Początek końca świata. Dociera do Was, że meteoryty spadały, spadają i będą spadać na Ziemię? I nie jest to żadna teoria spiskowa 😛

  15. hashi 16.02.2013 22:32

    Heh znowu powstanie dziesiątki teorii.. i każdy weźmie sobie tą która mu najlepiej pasuje. To ja wybieram tą z nową bronią USA Meteorblitzkrieg, technicznie wykonalne.

  16. martino2008 17.02.2013 08:25

    Kocham Naród Żydowski tak samo jak ten Naród kocha Polaków i Jezusa Chrystusa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.