Metalowcy z Kadyksu wywalczyli od pracodawców ustępstwa

Opublikowano: 30.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1036

Związki zawodowe metalowców w mieście Kadyks na południu Hiszpanii zawarły w środę wstępne porozumienie o płacach z przedstawicielami kapitalistów, kończąc dziewięciodniowy strajk z udziałem około 20 000 pracowników.

To było gorące dziewięć dni w prowincji Kadyks. Związkowcy blokowali drogi dojazdowe do fabryk, a także główne arterie komunikacyjne w regionie, jak również wjazdy do głównego portu. Większość protestów miała pokojowy charakter, zdarzały się jednak momenty, kiedy napięcie wzrastało i dochodziło do starć z policją. Funkcjonariusze używali siły m.in. wtedy, gdy pracownicy tarasowali drogi za pomocą płonących barykad. Łącznie aresztowano dwie osoby.

Przedstawiciele koalicji związków zawodowych podpisali z właścicielami fabryk porozumienie w myśl którego pracownikom zostanie zrekompensowane w pensji do roku 2024 80 proc. siły nabywczej, utraconej w wyniku wzrostu cen. Ogłosili również utworzenie wspólnego komitetu z przedstawicielami kierownictwa fabrykantów i związków, która będzie czuwać na planową realizacją postulatów.

Podczas strajku dało się zaobserwować pęknięcie wewnątrz koalicji PSOE – Podemos, rządzącej Hiszpanią, jeśli chodzi o podejście do konfliktu. Wicepremier, minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Díaz dążyła do dialogu z robotnikami i potępiała wysłanie ciężkiego sprzętu do ogarniętej buntem prowincji. Diaz zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaski o „wycofanie czołgów”, które zostały wysłane do policyjnej kontroli nad demonstracją do Kadyksu. Podkreśliła, że protestujący „są robotnikami, nie są przestępcami” i „prawnie bronią swoich praw”.

Przedstawiciele związków zawodowych uważają, że zdecydowała większość załóg opowiedziała się za akceptacją warunków porozumienia, tak więc dokument ma demokratyczną legitymizację w „dołach robotniczych”. Wyjątkiem są związki anarchistyczne, które trzymają się wersji, w której klasa pracująca została zdradzona przez związkowych delegatów, a porozumienie jest ciosem mającym na celu osłabienie potencjału rewolucyjnego w Kadyksie i całej Andaluzji.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.