Melnyk otrzymał funkcje w MSZ

Opublikowano: 23.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1639

Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi ukraiński dyplomata Andrij Melnyk prawdopodobnie w październiku obejmie stanowisko w MSZ Ukrainy.

Przypomnijmy, że Andrij Melnyk wywołał w Polsce lawinę komentarzy po swojej wypowiedzi na temat zbrodniarza Stepana Bandery. Pod koniec czerwca, jeszcze jako ambasador w rozmowie z dziennikarzem Tilo Jungiem komentował historyczne spory na linii Polska-Ukraina, dotyczące Bandery. To właśnie Bandera przewodził jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojne ramię, dowodzona przez Romana Szuchewycza – Ukraińska Powstańcza Armia, obarczane jest odpowiedzialnością za czystki etniczne na ludności polskiej Wołynia i Galicji Wschodniej w latach 40. XX wieku.

Dyplomata został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić Bandera. Jak usprawiedliwiał tymczasem Melnyk, we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. Polityk usprawiedliwiał to tym, że wówczas trwała wojna.

Pod koniec lipca Melnyk wycofał się ze swoich słów i stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego “Die Zeit”, że pochwała Bandery i UPA była błędem.

Na początku lipca Melnyk został odwołany ze stanowiska, wraz z ukraińskimi ambasadorami z czterech innych państw.

Jak potwierdził w poniedziałek dyplomata, 14 październiku wraca do kraju, aby pełnić nową funkcje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Kijowie. “Muszę być w Kijowie 15 października, żeby – na to wygląda – objąć nowe stanowisko w Ministerstwie Spraw Zagranicznych” – poinformował Andrij Melnyk w rozmowie z niemiecką agencją DPA.

Melnyk pełnił stanowisko ambasadora Ukrainy w Niemczech przez osiem lat. W tym czasie wiele razy wywoływał kontrowersje, wchodząc w spór z władzami niemieckimi.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Dorzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.