Meksyk oferuje Julianowi Assange’owi azyl polityczny

Opublikowano: 05.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1408

Julian Assange mógłby otrzymać azyl polityczny w Meksyku – z taką deklaracją wystąpił prezydent tego kraju, socjaldemokrata Andres Manuel Lopez Obrador, po tym, gdy brytyjski sąd odrzucił wniosek USA o ekstradycję sygnalisty.

Jak informowaliśmy wczoraj, sąd postanowił nie wydawać Assange’a Amerykanom, powołując się na jego bardzo zły stan zdrowia, który mógłby tylko pogorszyć się w amerykańskim więzieniu o najwyższym rygorze. Sędzia Vanessa Baraitser odrzuciła natomiast pozostałe argumenty obrońców dziennikarza – w jej przekonaniu w USA mógłby liczyć na uczciwy proces. Lewicowe organizacje i obrońcy praw człowieka z całego świata argumentują, że byłoby wręcz odwrotnie. Proces Assange’a, który miałby być sądzony na podstawie ustawy o szpiegostwie z 1917 r. za to, że założone przez niego WikiLeaks obnażało prawdę o zbrodniach Amerykanów w Iraku i Afganistanie, służyłby w ich przekonaniu głównie zastraszaniu dziennikarzy na całym świecie. Sygnaliście groziło 175 lat więzienia.

W środę sąd zdecyduje, czy Assange może opuścić więzienie Belmarsh. USA mają 15 dni, by złożyć apelację od wyroku. Tymczasem w poniedziałek 4 stycznia prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zadeklarował, że jego kraj mógłby przyjąć dziennikarza i udzielić mu ochrony. Lewicowy przywódca państwa nazywany przez swoich obywateli skrótowo AMLO stwierdził, iż w sprawie Assange’a zatriumfowała sprawiedliwość.

„Jestem za tym, by Assange został ułaskawiony. Co więcej, poproszę ministra spraw zagranicznych o wszczęcie niezbędnych procedur, by zapytać rząd Zjednoczonego Królestwa o możliwość zwolnienia Assange’a. Meksyk proponuje mu azyl polityczny” – powiedział na codziennym briefingu prasowym.

Prezydent Meksyku już w ubiegłym roku wzywał do wypuszczenia Assange’a z więzienia Belmarsh, gdzie jego stan zdrowia uległ tak radykalnemu pogorszeniu, że ONZ-owscy obserwatorzy na czele ze specjalnym sprawozdawcą ds. tortur Nilsem Melzerem alarmowali: to może być tylko efekt stosowania tortur psychologicznych. Lopez Obrador również mówił o tym, że przetrzymywanie sygnalisty za kratami to tortura i podkreślał, że dzięki działaniom Assange’a ludzie poznali, jak działa imperium.

Wyrok sądu z radością przyjęli również ludzie ONZ, którzy monitorowali sprawę Assange’a. „To była jedyna słuszna decyzja w świetle prawa międzynarodowego” – napisała na „Twitterze” Agnes Callamard, sprawozdawczyni ds. egzekucji pozasądowych, komentując informację o tym, że wyczekiwanej przez Waszyngton ekstradycji jednak nie będzie. Słowa podziękowania zamieścił na „Twitterze” także Nils Melzer, chociaż w kolejnych wypowiedziach dla mediów był ostrożny: zaznaczał, że Assange przestanie być poddawany upokarzającemu i równoznacznemu z torturami traktowaniu dopiero wtedy, gdy wyjdzie na wolność.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.