Medyczna marihuana nie wpływa na prowadzenie pojazdów

Opublikowano: 04.06.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 704

Mówimy o kannabidiolu, który jest przepisywany na epilepsję, przewlekły ból i inne schorzenia. Naukowcy po raz pierwszy eksperymentalnie odkryli, że jego stosowanie w czystej postaci jest bezpieczne podczas prowadzenia samochodu i nie obniża funkcji poznawczych człowieka.

Wiadomo, że kannabidiol nie ma właściwości odurzających, ale jego wpływ na kondycję człowieka w różnych warunkach domowych, takich jak prowadzenie samochodu, jest wciąż ustalany. Naukowcy z Australii postanowili lepiej zbadać tę kwestię i przetestowali różne dawki kannabidiolu dla osób w warunkach drogowych.

Przetestowali dawki od 15 mg, które są sprzedawane w Australii bez recepty, do 1500 mg, które są przepisywane na epilepsję, przewlekły ból, zaburzenia snu, lęki i inne schorzenia. Uczestnicy otrzymali warunki jazdy, w których musieli zademonstrować swoje umiejętności na różnych drogach. Wyniki, opublikowane na stronie Uniwersytetu w Sydney, porównano z placebo.

Stężenia kannabidiolu w osoczu mierzono w różnym czasie, ponieważ wartości szczytowe są zwykle osiągane w ciągu 3-4 godzin po podaniu doustnym. Naukowcy potwierdzili, że żadna z dawek nie działała odurzająco, nie pogarszała umiejętności prowadzenia pojazdów i nie upośledzała zdolności poznawczych.

Należy podkreślić, że wyniki nie uwzględniały działania innych leków, które mogą być dodatkowo przepisywane, dlatego tacy pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie swojej decyzji – dodają autorzy badania. Wcześniej odkryli dwa rzadkie kannabinoidy, które są skuteczne przeciwko zespołowi Draveta, najbardziej nieuleczalnej postaci padaczki.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

2

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.