MAVEN dotarł do Marsa

Opublikowano: 23.09.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 745

NASA świętuje umieszczenie kolejnego pojazdu na orbicie Czerwonej Planety. Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) wszedł na orbitę planety wczoraj, 21 września, o godzinie 16:24. To pierwszy pojazd, którego zadaniem jest szczegółowe zbadanie wyższych warstw atmosfery Marsa.

„MAVEN, jako pierwszy pojazd wyspecjalizowany w badaniu wyższych warstw atmosfery, znacząco zwiększy naszą wiedzę o ewolucji atmosfery Marsa, ewolucji jego klimatu oraz wpływie tych zmian na ewolucję powierzchni Marsa oraz potencjalne możliwości zamieszkania na Czerwonej Planecie” – powiedział szef NASA, Charles Bolden.

Podróż MAVEN-a na orbitę Marsa trwała 10 miesięcy. Sygnał o udanej operacji wejścia na orbitę odebrało zarówno centrum operacyjne firmy Lockheed Martin w Littleon jak i należące do NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii oraz stacja w Australii, będąca częścią systemu Deep Space Network.

Przez najbliższe sześć tygodni MAVEN będzie przeprowadzał serię manewrów mających wprowadzić go na orbitę właściwą do badań naukowych. W międzyczasie będą odbywały się testy instrumentów pokładowych. Główna część misji, którą zaplanowano na 1 rok ziemski, będzie polegała na badaniu składu, struktury oraz tempa ucieczki gazów z górnych warstwa atmosfery Marsa oraz ich interakcji z wiatrem słonecznym. W czasie tego roku orbita MAVEN-a zostanie pięciokrotnie obniżona ze 150 do 125 kilometrów, dzięki czemu naukowcy zdobędą informacje na temat zjawisk zachodzących na styku dolnych i górnych warstw atmosfery.

Prace nad programem MAVEN trwają od 11 lat.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.