Mastercard i Microsoft podwyższą poziom inwigilacji

Opublikowano: 07.12.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Firmy Mastercard i Microsoft ujawniły światu swój przerażający plan stworzenia uniwersalnych “cyfrowych tożsamości” użytkowników.

Mastercard poinformował we wpisie na “Twitterze”, że nawiązał współpracę z firmą Microsoft, w celu dalszego rozwijania projektu “cyfrowych tożsamości”. Inicjatywę opisano następująco: “Głosowanie, prowadzenie samochodu, ubieganie się o pracę, wynajem domu, ślub, wejście na pokład samolotu. Co łączy wszystkie te czynności? Musisz udowodnić swoją tożsamość. We współpracy z Microsoft pracujemy nad stworzeniem uniwersalnej i powszechnie akceptowanej tożsamości cyfrowej.”

Należy zaznaczyć, że wszystkie działania opisane w powyższym wpisie, wymagają od człowieka udostępnienia osobistych i poufnych danych. Firmy natomiast budują narzędzie, które pozwoli im zgromadzić wszystkie te informacje w jednym miejscu. Konkluzja nasuwa się sama. Korporacje zamierzają skonstruować system kontroli obywateli, o którym niejeden totalitarny reżim mógłby tylko pomarzyć. Uniwersalna cyfrowa tożsamość jest zapewne jedynie eufemizmem dla uniwersalnego śledzenia użytkowników.

Oczywiście w wielu krajach już wcześniej wprowadzono systemy identyfikacji, które w znacznym stopniu urzeczywistniają literacką wizję George’a Orwella ze słynnej powieści “Rok 1984”. Jako przykład można podać Indie, gdzie stworzono program skanowania odcisków palców i oczu obywateli, co pozwala na zebranie wszystkich danych osobowych. O metodach inwigilacji w Chinach można by z kolei napisać całkiem grubą książkę.

Firmy uważają, że cyfrowa tożsamość rozwiąże problem konieczności zapamiętywania wielu haseł. Nie wspominają jednak o tym, że uniwersalna identyfikacja dla wszystkich aplikacji w praktyce oznaczałaby, że dane osobowe każdego obywatela byłyby zmagazynowane w systemie, stworzonym przez prywatne firmy. Nowe narzędzie byłoby także potencjalnym zagrożeniem naszego bezpieczeństwa, ponieważ hakerzy mogliby za jednym zamachem zyskać dostęp do wszystkich informacji.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: FastCompany.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o