Masowy protest przeciwko biedzie i korupcji

Opublikowano: 20.03.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 214

Ponad tysiąc osób protestowało 18 marca w stolicy Czarnogóry – Podgoricy przeciwko postępującemu zubożeniu i aferom korupcyjnym związanym z prywatyzacją majątku państwowego. Organizatorzy: Unia Wolnych Związków Zawodowych (Unija slobodnih sindikata), Sieć na rzecz Uznania Sektora Pozarządowego (Mreža za afirmaciju nevladinog sektoru – MANS) i Unia Studencka (Studentska unija) ostro krytykowali rząd za obniżenie poziomu życia, podejrzane prywatyzacje i związane z nimi przestępstwa o charakterze korupcyjnym.

Demonstranci pod hasłem „Już czas” domagali się od rządu podjęcia szybkich działań na rzecz rozwiązania problemów, które doprowadziły do drastycznego obniżenia poziomu życia. W trakcie demonstracji mówiono, iż nadeszła „czarnogórska wiosna”, nawiązując do ubiegłorocznej „wiosny arabskiej” oraz wskazywano na to, że “rząd łata dziurę budżetową ze środków pochodzących z kieszeni biedniejących obywateli”. Domagano się m.in. zamrożenia cen paliw i opłat za energię elektryczną, telefon i internet oraz zapewnienia bezpłatnego szkolnictwa i wolności mediów. Szczególnie ostro krytykowano korupcję związaną z prywatyzacją. Związkowcy wystąpili z żądaniem anulowania korupcyjnych umów prywatyzacyjnych, pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób biorących udział w podejrzanych transakcjach prywatyzacyjnych i zbadania źródeł pochodzenia ich majątków.

Dyrektorka generalna MANS– organizacji pozarządowej stawiającej sobie za cel rozwój aktywności społecznej i publiczne reprezentowanie obywateli – Vanja Ćalović wezwała premiera Igora Lukšića, aby się zdecydował, “czy jest razem z narodem i obywatelami czy też jest marionetką w rękach zorganizowanej przestępczości”. Reakcja premiera była dosyć enigmatyczna. Zamiast odnieść się do postulatów protestujących przyznał, że w społeczeństwie demokratycznym istnieje prawo do publicznego wyrażania protestu. Dodał też, że “byłoby iluzją, gdybyśmy uwierzyli, że nie ma niezadowolonych obywateli. Oni są, ale nie jest to charakterystyczne dla Czarnogóry, lecz dotyczy także innych krajów. Nie ma kraju w Europie, gdzie nie odbywałyby się protesty z powodu niezadowolenia z sytuacji ekonomiczno-społecznej.”

Opracowanie: Bolesław K. Jaszczuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

“Ponad tysiąc osób” to ma być masowy protest? Auto kurę udaje i sobie jaja robi.

fuManchu
Użytkownik

W Czarnogórze mieszka niecałe 700 000 ludzi, więc dość sporo na ich warunki.

Il
Użytkownik

“szczury” z usa chcą skolonizować jeszcze jeden kraj ?