Masowe zatrzymania podczas demonstracji w Warszawie

Opublikowano: 31.10.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2048

Wczoraj w Warszawie odbyła się największa jak do tej pory demonstracja przeciwko orzeczeniu TK zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. Władze miasta mówią nawet o udziale nawet 100 tys. osób. Nie obyło się bez zamieszek, stołeczna policja zatrzymała ponad 30 agresywnych osób.

Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak powiedział na konferencji, że wczorajsze protesty w stolicy były największymi od czasu ogłoszenia wyroku TK. Media donosiły, że mogło w nich wziąć udział nawet 100 tys. osób. Marczak ocenił demonstrację jako spokojną z nielicznymi incydentami.

„Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, wczorajsze protesty należy ocenić jako bardzo spokojne. Na początku miały miejsce zachowania agresywne ze strony pseudokibiców, a potem między stronami, stąd zdecydowane działania oddziałów prewencji” – powiedział rzecznik stołecznej policji, dodając, że wylegitymowano ponad 270 osób, a 37 osób zostało zatrzymanych. Marczak podkreślił, że wśród tej grupy nie było tzw. „obrońców Kościoła”.

Jednocześnie nadkom. Sylwester Marczak zaapelował, żeby demonstrujący trzymali się ustalonej wcześniej trasy przemarszu, ponieważ wszelkie zmiany stanowią ryzyko dla bezpieczeństwa. „Mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy w ostatnim momencie zmieniana jest trasa przemarszu. Niezwykle ważne jest to, żebyśmy mieli możliwość wcześniejszego wyłączenia ruchu na danych odcinkach dróg” – wyjaśnił rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze na bieżąco za pośrednictwem Twittera informowali o podejmowanych interwencjach, a było ich wczoraj niemało. W wielu przypadkach prowokatorami zamieszek były grupy pseudokibiców. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa w wielu miejscach podjęto decyzję o zamknięciu ruchu drogowego. „Na Placu Zamkowym wśród zebranych ludzi pojawiły się grupki osób ze środowisk pseudokibicowskich. Dążono do konfrontacji. Na miejscu działania natychmiast podjęli policjanci prewencji skutecznie to uniemożliwiając” – czytamy na policyjnym „Twitterze”.

Policjanci informowali też o pierwszych zatrzymaniach pseudokibiców, którzy używali materiałów pirotechnicznych, a tym samym zagrażali bezpieczeństwu demonstrujących w stolicy. „Policjanci podjęli zdecydowane działania wobec grup pseudokibiców, którzy zagrażali bezpieczeństwu innych osób, a także używali pirotechniki. Działania są prowadzone w rejonie Wisłostrady i ul. Karowej. Są pierwsze zatrzymania” – przekazali funkcjonariusze.

Gorąco było na Starym Mieście, gdzie policja musiała podjąć zdecydowane działania wobec agresywnych grup pseudokibiców. Jak poinformowano, napastnicy rzucali racami w kierunku innych osób, w tym policjantów. Funkcjonariusze byli zmuszeni użyć środków przymusu bezpośredniego – siły fizycznej, granatów hukowych. W rezultacie interwencji doszło do zatrzymania kilkunastu osób.

Równie niespokojnie było w rejonie ronda de Gaulle’a i Nowego Światu, gdzie starły się ze sobą dwie grupy młodych osób. W ruch poszły różne przedmioty, pirotechnika, doszło też do przepychanek. W rezultacie zatrzymano ponad 30 osób, które zostały przetransportowane do jednostek policyjnych celem przeprowadzenia dalszych czynności. Funkcjonariusze znaleźli u zatrzymanych „prawdziwy arsenał”. Jak widzimy na fotografiach na policyjnym Twitterze, grupy pseudokibiców przyszły na protesty wyposażone w gaz, pałki teleskopowe, pirotechnikę, noże.

Prezydent Andrzej Duda poinformował wczoraj, że podjął decyzję o złożeniu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który wprowadzi nowe przesłanki, dające możliwość dokonania aborcji w przypadku letalnych wad płodu. Podkreślił przy tym, że chodzi wyłącznie o wady letalne, a nie innego typu uszkodzenia czy wady.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka nazwał projekt prezydenta „oszustwem”. „Niestety mam wrażenie, że to jest kolejne oszustwo. Pamiętam protesty w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego. Pamiętam jak wówczas entuzjazm został zgaszony przez prezydenta, który coś obiecał i tej obietnicy nie spełnił” – ocenił Budka. Zdaniem lidera PO to kolejna zagrywka Jarosława Kaczyńskiego, który „próbuje ustami prezydenta zrobić coś, co i tak nie ma żadnego znaczenia”. „Jeżeli pan prezydent chce wiedzieć, co o tej sytuacji myślą Polki i Polacy, to radzę mu, żeby wyszedł na ulicę i posłuchał co krzyczą ci, którzy domagają się swoich praw” – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział w rozmowie z IAR, że osoby biorące udział w masowych protestach, które od kilku dni odbywają się w całej Polsce, powinny zmienić formę protestu i poddać się autokwarantannie. „Te osoby powinny się poddać autokwarantannie, kategorycznie pozostać w domu przez najbliższy tydzień do dziesięciu dni. To jest czas, kiedy widać, czy jest infekcja, czy nie” – powiedział Jan Bondar. W jego ocenie zagrożone jest nie tylko bezpieczeństwo samych uczestników protestów, ale także członków ich rodzin, szczególnie osób starszych. „Protestujący mogą się stać bez swojej woli tak zwanymi wektorami wirusa i w sposób bezobjawowy zarażać kolejne osoby” – powiedział Bondar.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,86 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

21
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
wert
Użytkownik
wert

Duduś…Skończ Waść,wstydu oszczędź…

Barney
Użytkownik
Barney

Zarząd, który na codzień ma naród w d., akurat teraz, z okazji kolejnej śmiesznej spacerologii przejmie się 😴

Jakie rządzenie, takie manifestacje.
Kiedyś było (przy próbach udowodnienia przez media i zarząd, że w PL są terroryści):
Jaki kraj, tacy terroryści.

Jezu, jakie to wszystko jest słabe.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Jeśli praktyka francuska jest słuszna, dzięki obecnym manifestacjom kobiet, kodu i innych rozczarowanych, zbliżymy się do średnich zakażeń francuskich z wiosny.

realista
Użytkownik

a bez manifestacji się niby nie zbliżaliśmy?
odpuść sobie tę głupawą retorykę, bo się niedobrze robi….. …

Ziemianin
Użytkownik
Ziemianin

MasaKalambura
🐯🐯
Współczuję Tobie.
Ty jeszcze mentalnie jesteś w średniowieczu

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Real, no co ty, myślisz, że tak wielkie spotkania nie będą miały wpływu na zakażenia? Na jakiej podstawie? Weselnicy udowadniają, że jest inaczej.

realista
Użytkownik

nie twierdzę, że nie mają wpływu. twierdzę, że bez nich też ilość zarażeń dramatycznie rosła.
jak myślisz, czy większe ryzyko zarażenia jest podczas sześciu godzin siedzenia w klasie w 30 osób, czy podczas spaceru na świeżym powietrzu w maseczkach w zmieniającej się grupie?….. …

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Krzywa wypłaszczyła się na ok 20.000 od kilku dni. Jak za tydzień się nagle podwoi, to moim zdaniem będzie to wasza robota.

Ustawa poprawiająca kretynizm Konstytucji Kwaśniewskiego w drodze, więc chyba dopięliście swego. Gratuluję.

realista
Użytkownik

nic się nie “wypłaszczyło”, a jeśli tak się wydaje, to tylko dlatego, że mamy ograniczoną ilość wykonywanych testów, bystrzacho.
odpuść sobie tę propagandę, mówię ci….. …

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

widać nie do końca wczułeś się w nastrój protestu
“Wy….laj”! To powinieneś napisać

od kilku dni ok 60000 testów i ok 20000 zachorowań, to fakty
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus-w-polsce–1-pazdziernika—rekord-zakazen,artykul,70730170.html

jak nagle skoczy do 40000 to coś znaczy

realista
Użytkownik

znam fakty, o nich właśnie mówię.
druga sprawa, to wzrost dziennych WYKRYĆ nie jest miarodajny, bo bada się ludzi objawowych i z kontaktów. jeśli rozumiesz rachunek prawdopodobieństwa to powinieneś wiedzieć, że taka sytuacja o niczym nie świadczy. to propaganda dla nierozgarniętych. nie wackuj….. …

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

jak teraz jeszcze zrobimy marsz niepodległości kolejne 100 000 to będzie szał zakażeń

jeśli ktoś wackuje, to tym razem jesteś to ty, ale nie p….lę, wy…..lam!

realista
Użytkownik

i tak będzie. należało od miesięcy przystosowywać i wyposażać szpitale, szkolić personel, sprawdzać leki itp., bo i tak prędzej czy później każdy to przechoruje. bez sensu jest taka pseudowalka i takie pitolenie jak twoje….. …

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Realuś, nie p…dol, wy…laj, bo ja od początku uważam model Szwedzki za najlepszy. Nie ma sposobu na zwalczenie zakażeń grypowych, musimy się z tym zmierzyć i uodpornić się

Komu pisana śmierć ten będzie musiał odejść.

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Przeczytałem komentarze i zastanawiam się w jakim czasie żyjemy , może średniowiecze ? Jak można wierzyć w jakiegoś wirusa gdy tysiące ludzi dziennie zapada na zwykłą grypę która nieleczona powoduje powikłania do śmierci włącznie . Gdzie są lekarze , gdzie badania , osłuchiwanie stetoskopem , prześwietlenia płuc !!!! Durnie rządzą i trzepią kasę jak inni durnie ich słuchają i umierają bez pomocy .

realista
Użytkownik

ale nie pisz “wierzyć w wirusa”.
w średniowieczu nie wiedziano o wirusach, wierzono, że to kara boska….. …

Allex
Użytkownik

Czytam komentarze i oczom nie wierzę. Zakażenia, zakażenia, wirus, strach, zgony – myślałem, że na portalu znajdują się ludzie bardziej świadomi. Jeden ARTUR zachowuje przytomność umysłu.
Tyle artykułów, filmów na WM i nadal wielu wypowiada się językiem telewizyjnej propagandy.
Ręce opadają. Jak wy chcecie innych przekonać, jak sami wątpicie?!

Ps. U nas w parafii ksiądz na mszy nie wytrzymał i na koniec powiedział wiernym parę słów w rodzaju, że robią z nas głupków, kłamią, oszukują w żywe oczy. Kiedyś przychodnie w sezonie grypowym były aż ciemne. Ludzie kaszlali, kichali i nikt sobie nic z tego nie robił. Dziś zamykają cmentarze (obiekty na otwartej przestrzeni) a tymczasem w biedronce siedzi jeden na drugim. Panie z marketów powinny już dawno powymierać, bo dziennie obsługują setki klientów itd. itd. Zamknęli nas w domach. Po co? Żeby siedzieć i oglądać telewizję. Ponad 90% społeczeństwa jest już ogłupionych (moim skromnym zdaniem-więcej).Tak dbają o wasze zdrowie? A zakazują wychodzić na świeże powietrze, na dobroczynne oddziaływanie promieni słonecznych, dzięki którym produkuje się witamina D, wzmacniająca odporność i działająca przeciwwirusowo. Itd. Itd.
Ludzie obudźcie się powiedział na koniec – wyłączcie telewizor i wyjdźcie na dwór.
Niektórzy chyba oniemieli po tych słowach.

realista
Użytkownik

czyli nad czym ty tu płaczesz, Masa? ciężko cię wyczuć, jesteś za a nawet przeciw….. …

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Jestem poza, ale z wami.

Nie płaczę ani nie cieszę się. Obserwuję i uczę się, przygotowując na najdalszą podróż. Bo tutaj to wszystko jest tylko przystankiem. Nie ma się do czego przywiązywać ani czym szczególnie ekscytować.

realista
Użytkownik

nie ma “poza”….. …

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

po za jest za to