Masowe zatrucia uczennic w Iranie

Opublikowano: 19.03.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1592

„Kobiety i dziewczęta w Iranie po raz kolejny są celem najgorszych form systemowej dyskryminacji i przemocy” – konkludują eksperci ONZ. W podobnym tonie wypowiada się Parlament Europejski. Władze Iranu przyznały, że w związku ze sprawą zatruć „aresztowano ponad 100 osób”.

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Radę Praw Człowieka ONZ do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie fali zatruć uczennic w Iranie. Europosłowie potępili „w najostrzejszych słowach tę potworną próbę uciszenia kobiet i dziewcząt w Iranie”.

PE wezwał również kraje Unii do zwiększenia wsparcia dla irańskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz do ułatwienia procedur wizowych i azylowych, a także udzielenia stypendiów nadzwyczajnych tym, którzy muszą opuścić Iran – zwłaszcza kobietom i dziewczętom.

„Nie możemy i nie będziemy milczeć w obliczu takiego okrucieństwa i wzywamy Iran do wszczęcia wiarygodnego i przejrzystego dochodzenia, ale także wraz z niezależnymi organizacjami międzynarodowymi i do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności” – powiedział poseł Ernest Urtasun (Zieloni, Hiszpania). Fala zachorowań podsyciła i tak już bardzo napięte stosunki między irańskim rządem a społeczeństwem.

„Tysiące uczennic było hospitalizowanych, a my nadal nie wiemy, kto stoi za atakami, ani jaki jest ich cel, ale wiemy na pewno, że dziewczęta stały się ofiarami” – powiedział poseł do PE David Lega (PPE, Szwecja). „Dziewczętom uniemożliwiano korzystanie z edukacji, co utrudniało zarówno im, jak i ich rodzicom udział w protestach przeciwko reżimowi” – ​​dodał parlamentarzysta.

Eksperci ONZ wyrazili oburzenie z powodu umyślnego doprowadzenia do zatrucia ponad 1200 uczennic w głównych miastach Iranu. ONZ zarzuciło irańskiemu rządowi, że nie chroni dziewczynek, nie ma zamiaru zapobiec dalszym atakom, nie prowadzi też odpowiednio szybko dochodzeń, pozwalających wykryć sprawców.

„Pierwsze odnotowane zatrucie uczennic w Iranie miało miejsce 30 listopada 2022 r. w mieście Qom” – napisali eksperci w oświadczeniu. „Od tego czasu ataki chemiczne na szkoły dla dziewcząt zostały zgłoszone w 91 placówkach zlokalizowanych w 20 prowincjach Iranu”. Eksperci zauważyli, że zatrucia spowodowały już hospitalizację setek uczennic, a wielu rodziców zabrało córki ze szkoły.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni fizycznym i psychicznym samopoczuciem tych uczennic, ich rodziców oraz łamaniem prawa dziewczynek do edukacji” – napisali. Chociaż ogłoszono aresztowania, eksperci podejrzewają, że przez kilka miesięcy irańskie władze państwowe nie działały skutecznie w sprawie wykrycia sprawców ataków i aż do niedawna wielokrotnie im zaprzeczały.

1 marca irański minister spraw wewnętrznych Ahmad Vahidi, którego ministerstwo prowadzi dochodzenie, nadal odrzucał celowy charakter ataków, stwierdzając, że 90% zgłoszonych przypadków można przypisać „stresowi”. Irańskie media państwowe opisywały przypadki zatrucia jako próbę wymigiwania się od obowiązków uczniowskich.

O ukrywaniu prawdy przez władze, zdaniem ekspertów ONZ, świadczy fakt, że dziennikarz relacjonujący masowe zatrucia w Qom trafił do aresztu. „Na dziś jego los pozostaje nieznany” – napisali przedstawiciele ONZ. Podobnie szokujące było wideo, które krążyło w mediach społecznościowych, przedstawiające matkę brutalnie pobitą przed szkołą jej dzieci za to, że żądała informacji w tej sprawie.

Zdaniem ekspertów istnieją dowody potwierdzające, że irańskie władze uciszają każdego, kto próbuje zgłosić przypadki naruszenia praw człowieka. Dwie dziennikarki, które relacjonowały sprawę Mahsy Amini, pozostają w więzieniu, a rodzina zmarłej poddawana jest ciągłym represjom.

Istnieją uzasadnione obawy, że masowe zatrucia są próbą osłabienia ruchów feministycznych w Iranie i stanowią akt zemsty władz na tych dziewczynkach, które odrzucają dyskryminujące prawo szariatu, obowiązujące w Iranie.

„Obserwujemy wyraźny kontrast między szybkim rozmieszczeniem sił w celu aresztowania i uwięzienia pokojowych demonstrantów, a trwającą miesiące niezdolnością do zidentyfikowania i aresztowania sprawców skoordynowanych ataków przeciwko młodym dziewczętom” – czytamy w dokumencie. Według ekspertów w więzieniach przebywają dziesiątki obrończyń praw człowieka, kobiet i dziewcząt, które brały udział w ostatnich protestach. Dziewczynki, które tańczyły na ulicy bez hidżabu, zostały ukarane i zmuszone do przeprosin w państwowej telewizji.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.