Liczba wyświetleń: 2596
Porozumienie Zielonogórskie uważa, że masowe testowanie w podstawowej opiece zdrowotnej to „nie jest dobry pomysł”. W komunikacie przesłanym PAP organizacja ocenia, że będzie to tworzenie nowych ognisk zakażenia.
W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w podstawowej opiece zdrowotnej. Zaznaczył, że obecnie trwają przygotowania logistyczne. Badania nie będą wykonywanie na życzenie, decydować o tym będzie lekarz rodzinny. Szczegółowe informacje w tej kwestii zostaną podane podczas oddzielnej konferencji lub w komunikacie ministerstwa.
Do propozycji odniosło się Porozumienie Zielonogórskie. Prezes organizacji Jacek Krajewski zwraca uwagę, że tylko duże przychodnie będą w stanie zorganizować warunki, aby przyjąć potencjalnie zainfekowanych COVID-19 w sposób bezpieczny dla pozostałych pacjentów. „Konieczne jest wydzielone miejsce, śluzy, filtry, nie wspominając o dodatkowym personelu. Tylko nielicznie, duże przychodnie będą w stanie to zorganizować. W zdecydowanej większości podmiotów POZ jest to niewykonalne – uważa Krajewski, cytowany przez portal WP.pl.
Zdaniem szefa PZ testy przesiewowe w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej to niedobry pomysł. Podkreśla, że sprawa nie była konsultowana z Federacją. Według niego dodatkowe działania w POZ spowodują ograniczenie świadczeń. Krajewski uważa, że wymazy powinny być wykonywane w obecnie funkcjonujących punktach pobrań. „Lekarze POZ powinni edukować pacjentów, zachęcać ich do wykonywania testów i uświadamiać, jak jest to ważne dla powstrzymania epidemii” – podsumowuje szef PZ.
Źródło: pl.SputnikNews.com
@ Barnej – i dobrze ci zrobiła. W bjerdonce powinieneś dostać wpie**ol od tłustego ochroniarza – aż wreszcie zrozumiesz ty i tobie podobni, żeby kupować w polskim sklepie. Poszedłeś dać zarobić niemcowi, wiesz jak się 80 lat temu nazywało takich jak ty?