Masowe strajki przeciwko działaniom prezydenta Urugwaju

Opublikowano: 20.06.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 705

Urugwajscy robotnicy w czwartek przez 24 godziny strajkowali przeciwko „głodowi, nierównościom i działaniom antyzwiązkowym”. W całym kraju odbyły się setki wieców i manifestacji, z czego największe w stolicy – Montevideo.

Strajk został zorganizowany przez Międzybranżowe Zrzeszenie Pracowników – Narodową Konferencję Robotniczą (PIT-CNT). Tysiące Urugwajczyków protestowało przeciwko polityce prawicowego prezydenta Luisa Lacalle Pou i bezradności jego gabinetu w walce ze społeczno – gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. „Strajkujemy przeciwko głodowi, nierównościom, dyskryminacji i zwalczaniu związków zawodowych. To walka o pracę i płace” – mówił sekretarz generalny PIT-CNT Marcelo Abdala. Inny działacz związkowy, Fernando Pereira, zwrócił uwagę, że w wyniku pogłębiającego się kryzysu ponad 100 tys. Urugwajczyków znalazło się w skrajnym ubóstwie i aby przeżyć, jest zmuszonych korzystać ze społecznych jadłodajni.

Szczególny gniew protestujących kieruje się przeciwko forsowanej przez prezydenta Lacalle’a ustawie ,,de Urgente Consideración” (LUC). Jej wejście w życie, jak ostrzegają związki zawodowe, spowoduje dalsze obniżki płac, ograniczy prawo do strajku i doprowadzi do masowej prywatyzacji przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Protestujący w całym kraju powszechnie deklarowali solidarności z 15 nauczycielami z departamentu San José, którzy w lutym zostali zwolnieni z pracy za udział w kampanii zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie LUC.

Strajkujący wystosowali do prezydenta list ze swoimi żądaniami. Obejmują one m. in.: wprowadzenie dochodu podstawowego w wysokości 440 dolarów dla rodzin w trudnej sytuacji, ochronę miejsc pracy, wzrost inwestycji publicznych celem pobudzenia gospodarki, projekt nowej ustawy o zatrudnieniu młodzieży, wzrost wydatków na służbę zdrowia, podwyższenie podatków dla najbogatszych (w szczególności podatku od zagranicznych depozytów) oraz zakaz prywatyzacji spółek publicznych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o