Masowe protesty w Izraelu

Opublikowano: 12.03.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2677

W sobotę na ulice wyszły tłumy Izraelczyków. Organizatorzy mówią o liczbie nawet pół miliona protestujących. To kolejny antyrządowy protest w tym kraju, przeciwko planowanym ograniczeniom uprawnień Sądu Najwyższego. Demonstracje w Izraelu trwają już od 10 tygodni.

Według „Times of Israel” reforma Sądu Najwyższego ma przekazać rządowi Benjamina Netanjahu pełną kontrolę nad powoływaniem sędziów. Ma też zakazać Wysokiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, działającemu jako sąd najwyższy, przeglądu ustaw konstytucyjnych. W rezultacie władza ma być scentralizowana w rękach rządu.

Demonstranci widzą w działaniach rządu zagrożenie. „To nie jest reforma sądownictwa. To rewolucja, która prowadzi Izrael do pełnej dyktatury i chcę, aby Izrael pozostał demokracją dla moich dzieci” – mówił jeden z protestujących w Tel Awiwie cytowany przez Reutersa, 58-letni Tamir Guytsabri.

„Jestem tutaj, aby zaprotestować przeciwko reformie prawa i zaprotestować przeciwko naszemu premierowi, którego nazywamy ministrem ds. przestępczości” – powiedział w rozmowie z „Times of Israel” Miri Lahat.

Z doniesień wynika, że protesty w Izraelu w większości miast przebiegały pokojowo. Generalny inspektor policji Yaacov Shabtai oświadczył, że nie będzie zmian na stanowisku szefa policji w Tel Awiwie. Wcześniej obawiano się, że jeśli do tego dojdzie, protesty będą tłumione w bardziej zdecydowany sposób.

Według organizatorów w sobotę na ulicach izraelskich miast mogło zgromadzić się nawet pół miliona obywateli. Według „Times of Israel” demonstrantów było na pewno nie mniej niż 300 tys., w samym Tel Awiwie 200 tys. osób.

Zdaniem zasiadającego już po raz szósty w fotelu premiera Benjamina Netanjahu, protesty mają na celu obalenie jego rządu.

Projekt reformy Sądu Najwyższego ma trafić pod obrady Knesetu już w przyszłym tygodniu. Według Reutersa część rezerwistów zapowiedziała nieposłuszeństwo wobec rozkazów władz i odmowę na wezwanie do armii, jeśli zostanie on uchwalony.

Autorstwo: MMC
Na podstawie: PolsatNews.pl, „Times of Israel”
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aaron Schwarzkopf 12.03.2023 12:26

    Co im się nagle stało? Najpierw potulnie zakładają kagańce i ustawiają się w kolejkach po szprycę, a teraz nagle demonstrują?

  2. MasaKalambura 13.03.2023 00:10

    Co innego bać się o życie, a bać się o utratę wolności.
    O życie staniesz w kolejce, o wolność najwyżej pokrzyczysz.

    Jednak są i tacy, co za wolność swe życie na szali położą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.