Masowe aresztowania Palestyńczyków za udział w protestach

Opublikowano: 25.05.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 866

Krótko po zawarciu rozejmu i zakończeniu bombardowań Gazy izraelskie władze nie przestają pokazywać Palestyńczykom, kto w „jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie” jest obywatelem drugiej kategorii.

Izraelska policja rozpoczęła masowe aresztowania Palestyńczyków – za udział w protestach z ostatnich tygodni. Za kratki idą ludzie sprzeciwiający się wysiedleniu palestyńskich mieszkańców dzielnicy Szajch Dżarrah w Jerozolimie, ci, którzy protestowali przeciwko marszom izraelskich szowinistów na Esplanadzie Meczetów i wtargnięciu policji do meczetu Al-Aksa, jednego z najświętszych miejsc Palestyńczyków i muzułmanów w ogólności. A wreszcie ci, którzy wyszli na ulice, by wyrazić sprzeciw wobec bombardowań Strefy Gazy i przemocy ze strony izraelskiej skrajnej prawicy spod znaku Meira Kahane i Itamara Ben Gwira.

W ramach rozpoczętej w poniedziałek operacji policja izraelska planuje zatrzymać 500 wytypowanych już osób. Od 9 maja łącznie aresztowanych zostało ponad 2000 Palestyńczyków: na terytoriach okupowanych i w samym Izraelu.

Oficjalnym celem działań są „arabskie elementy kryminalne”, zgodnie z izraelską tendencją, by nie wspominać o narodowości palestyńskiej i sugerować, że nieżydowscy mieszkańcy Izraela mają z klucza związek ze światem przestępczym. W operacji Prawo i Porządek wziąć udział mają tysiące policjantów oraz straż graniczna.

Portal „Middle East Eye” informuje również, że zawczasu przygotowano akty oskarżenia i inne dokumenty, potrzebne do szybkiego skazania. Z jakiego zarzutu? Od wandalizmu do podżegania do przemocy.

Chociaż izraelska policja sugerowała w pewnym momencie, że to izraelscy szowiniści z partii Itamara Ben Gwira odpowiadają za przemoc w Jerozolimie, w ostatecznym rozrachunku aresztowania w nich nie uderzą. Byłoby to zresztą sprzeczne z pomysłem premiera Benjamina Netanjahu na utrzymanie się przy władzy i z całym kursem państwa apartheidu (tak oceniają Izrael i miejscowi obrońcy praw człowieka, i organizacje międzynarodowe).

Policja nie ukrywa, że postawa Palestyńczyków z miast na terytorium Izraela, takich jak Lod czy Hajfa, zrobiła na władzach wrażenie. Palestyńczycy nie uciekali z ulic, gdy przeciwko nim szły pochody izraelskich szowinistów, krzyczących „Śmierć Arabom”. Nie poddawali się, gdy policja rozpędzała palestyńskie demonstracje, udając, że nie widzi tamtych. Państwo Izrael zamierza serią aresztowań odzyskać nieco podkopany autorytet (czytaj: znowu zastraszyć ludzi, którzy mają dość codziennej dyskryminacji).

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o