Marże na stacjach wystrzeliły w górę nawet o 212%

Opublikowano: 07.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1877

Przypomnijmy – od 1 stycznia funkcjonuje w Polsce nowy podatek. To tzw. opłata emisyjna (ok. 10 gr na litrze). Producenci i dystrybutorzy paliw twierdzili, że nie przerzucą kosztów tej opłaty na swoich klientów. Jak było w rzeczywistości? Zgodnie z wyliczeniami Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego marża detaliczna na olej napędowy (ON) w styczniu 2019 roku wyniosła 25 gr na litrze i wzrosła aż o 212 proc. w porównaniu do średniej marży, jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (wynosiła zaledwie 8 gr).

Na początku czerwca ub. Sejm uchwalił nowelę ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która przewidywała m.in. wprowadzenie o 1 stycznia 2019 r. nowej opłaty emisyjnej od sprzedawanych paliw w wysokości 8 gr za 1 litr (z VAT robi się 10 gr). Środki uzyskane z tytułu tej opłaty (rząd szacował, iż rocznie ma to być ok. 1,7 mld zł) mają w 85 proc. zasilać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w pozostałych 15 proc. mają wspomagać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który będzie realizował projekty związane z elektromobilnością w Polsce.

Największe koncerny paliwowe w Polsce (Orlen i Lotos) zapewniały, że nie przerzucą kosztów tej opłaty na swoich klientów. “Ta opłata jest tak marginalna, że mamy odwagę wziąć ją na siebie” – deklarował jeszcze przed uchwaleniem ustawy przez Sejm ówczesny prezes Lotosu Marcin Jastrzębski.

W kontekście powyższych deklaracji bardzo ciekawie prezentują się dane opublikowane wczoraj przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) – organizację branżową zrzeszającą działające w Polsce firmy paliwowe i logistyczne. Okazuje się, że przeciętna marża detaliczna (czyli składnik ceny paliwa, od którego zależą dochody sprzedających je koncernów) na olej napędowy (ON) wynosiła w styczniu 25 gr za 1 litr i była wyższa aż o 212 proc. od przeciętnej marży na ON jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (kształtowała się wówczas na poziomie 8 gr za 1 litr).

Równie istotnie poszybowały do góry marże na benzynę i LPG. W przypadku tego pierwszego paliwa przeciętna marża detaliczna w styczniu wynosiła 37 gr za 1 litr i była wyższa o blisko 118 proc. od przeciętnej marży na benzynę jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (kształtowała się wówczas na poziomie 17 gr za1 litr). W przypadku autogazu LPG przeciętna marża detaliczna w styczniu wynosiła 46 gr za 1 litr i była wyższa o 130 proc. od przeciętnej marży na LPG jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (kształtowała się wówczas na poziomie 20 gr za 1 litr).

Ktoś może zadać pytanie – skoro marże poszły tak bardzo do góry, to dlaczego nie czujemy tego płacąc rachunek za zatankowanie auta na stacji benzynowej? Odpowiedź jest prosta – od października do końca grudnia ub.r. cena ropy na rynkach na światowych rynkach spadła o ok. 40 proc. W efekcie spadały również koszty produkcji produktów pochodnych od ropy (czyli oleju napędowego oraz benzyny). Wzrost wysokości marż został w takich okolicznościach “zakamuflowany” spadającymi cenami ropy.

Powstaje też drugie, w mojej ocenie, ważniejsze pytanie – czy tak drastyczny wzrost marż w styczniu na sprzedawane na polskich stacjach paliwa może mieć związek z wejściem w życie opłaty emisyjnej? Najwięksi producenci i dystrybutorzy paliw obiecywali, że nie będą przerzucać kosztów na swoich klientów. Jak jednak wytłumaczyć aż tak drastyczny wzrost marż w tak krótkim czasie?

Na podstawie: Stooq.pl, Money.pl, TVN24bis.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.