Marże na stacjach wystrzeliły w górę nawet o 212%

Opublikowano: 07.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 14

Przypomnijmy – od 1 stycznia funkcjonuje w Polsce nowy podatek. To tzw. opłata emisyjna (ok. 10 gr na litrze). Producenci i dystrybutorzy paliw twierdzili, że nie przerzucą kosztów tej opłaty na swoich klientów. Jak było w rzeczywistości? Zgodnie z wyliczeniami Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego marża detaliczna na olej napędowy (ON) w styczniu 2019 roku wyniosła 25 gr na litrze i wzrosła aż o 212 proc. w porównaniu do średniej marży, jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (wynosiła zaledwie 8 gr).

Na początku czerwca ub. Sejm uchwalił nowelę ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która przewidywała m.in. wprowadzenie o 1 stycznia 2019 r. nowej opłaty emisyjnej od sprzedawanych paliw w wysokości 8 gr za 1 litr (z VAT robi się 10 gr). Środki uzyskane z tytułu tej opłaty (rząd szacował, iż rocznie ma to być ok. 1,7 mld zł) mają w 85 proc. zasilać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w pozostałych 15 proc. mają wspomagać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który będzie realizował projekty związane z elektromobilnością w Polsce.

Największe koncerny paliwowe w Polsce (Orlen i Lotos) zapewniały, że nie przerzucą kosztów tej opłaty na swoich klientów. “Ta opłata jest tak marginalna, że mamy odwagę wziąć ją na siebie” – deklarował jeszcze przed uchwaleniem ustawy przez Sejm ówczesny prezes Lotosu Marcin Jastrzębski.

W kontekście powyższych deklaracji bardzo ciekawie prezentują się dane opublikowane wczoraj przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) – organizację branżową zrzeszającą działające w Polsce firmy paliwowe i logistyczne. Okazuje się, że przeciętna marża detaliczna (czyli składnik ceny paliwa, od którego zależą dochody sprzedających je koncernów) na olej napędowy (ON) wynosiła w styczniu 25 gr za 1 litr i była wyższa aż o 212 proc. od przeciętnej marży na ON jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (kształtowała się wówczas na poziomie 8 gr za 1 litr).

Równie istotnie poszybowały do góry marże na benzynę i LPG. W przypadku tego pierwszego paliwa przeciętna marża detaliczna w styczniu wynosiła 37 gr za 1 litr i była wyższa o blisko 118 proc. od przeciętnej marży na benzynę jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (kształtowała się wówczas na poziomie 17 gr za1 litr). W przypadku autogazu LPG przeciętna marża detaliczna w styczniu wynosiła 46 gr za 1 litr i była wyższa o 130 proc. od przeciętnej marży na LPG jaka funkcjonowała na przestrzeni całego 2018 r. (kształtowała się wówczas na poziomie 20 gr za 1 litr).

Ktoś może zadać pytanie – skoro marże poszły tak bardzo do góry, to dlaczego nie czujemy tego płacąc rachunek za zatankowanie auta na stacji benzynowej? Odpowiedź jest prosta – od października do końca grudnia ub.r. cena ropy na rynkach na światowych rynkach spadła o ok. 40 proc. W efekcie spadały również koszty produkcji produktów pochodnych od ropy (czyli oleju napędowego oraz benzyny). Wzrost wysokości marż został w takich okolicznościach “zakamuflowany” spadającymi cenami ropy.

Powstaje też drugie, w mojej ocenie, ważniejsze pytanie – czy tak drastyczny wzrost marż w styczniu na sprzedawane na polskich stacjach paliwa może mieć związek z wejściem w życie opłaty emisyjnej? Najwięksi producenci i dystrybutorzy paliw obiecywali, że nie będą przerzucać kosztów na swoich klientów. Jak jednak wytłumaczyć aż tak drastyczny wzrost marż w tak krótkim czasie?

Na podstawie: Stooq.pl, Money.pl, TVN24bis.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o