Marsz w Kaliszu to „przerażający antysemicki incydent”

Opublikowano: 14.11.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1922

„Szokującym aktem nienawiści” nazwał minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid sytuację podczas obchodów Święta Niepodległości w Kaliszu, na których pojawiły się antysemickie hasła.

https://www.youtube.com/watch?v=h3rjGDEFLcY

11 listopada, w Święto Niepodległości ulicami Kalisza przeszedł marsz, na którym wznoszono antysemickie okrzyki i spalono tekst „Statutu kaliskiego”, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 roku. Dokument ten zagwarantował Żydom istnienie sądów żydowskich, wolność osobistą i bezpieczeństwo, włączając w to swobodę wyznania, podróżowania i handlu. Wśród uczestników marszu w Kaliszu był m.in. Piotr Rybak, który w 2015 roku został skazany za spalenie kukły Żyda.

Na incydent w mediach społecznościowych zareagował szef izraelskiego MSZ Jair Lapid. „Przerażający antysemicki incydent w Polsce przypomina każdemu Żydowi siłę nienawiści, jaka istnieje na świecie” – napisał Lapid. Minister oczekuje, że „polski rząd podejmie bezkompromisowe działania przeciwko tym, którzy wzięli udział w tym szokującym akcie nienawiści”. Przyznał także, że z zadowoleniem przyjął oświadczenie polskich władz o jednoznacznym potępieniu przez nie tych wydarzeń. Podkreślił, że jest to ważne i konieczne.

 
Do sytuacji odniósł się wcześniej polski resort dyplomacji. „Jednoznacznie i zdecydowanie potępiam wydarzenie, które miało miejsce w Kaliszu 11 listopada. Dzień, w którym Polska świętuje rocznicę odzyskania niepodległości, został wykorzystany do propagowania nienawiści, antysemityzmu, ksenofobii i nietolerancji religijnej” – napisał na „Twitterze” rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Dodał, że „jest to oburzające i sprzeciwia się wieloletniej walce Polski o niepodległość i wolność”.

Władze Kalisza z kolei poinformowały, że prezydent miasta zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. hanz3335 14.11.2021 12:25

  Kto sieje wiatr ten zbiera burze. Antypolonizm w Izraelu zbiera owoce.

 2. robi1906 14.11.2021 13:41

  Ten dokument dał Fenicjanom nadprawa a nie prawa. Przyznano im oficjalnie, że mogą wszystko i nie obawiać się niczego, bo przecież od zdradzieckiego Mieszka jesteśmy ich kolonią.
  Tylko jak widzę tutaj Jabłonowskiego, to coś tu nie gra.

 3. Foxi 14.11.2021 14:35

  Włos sie jeży ale od tej ukraińskiej flagi w pierwszym rzędzie publiczności pod mównicą. To jest straszne, a nie te wygłupy z traktatem, który wielokrotnie został sfałszowany. http://jolanta-gancarz.szkolanawigatorow.pl/jak-romuald-hube-zydowskie-faszerstwa-wykry

 4. hashi 14.11.2021 17:13

  Świetna robota rodacy kamraci to był syjonistyczny antypolski dekret nadający im prawa nadludzkie większe niż ma gospodarz. Polak w Polsce gospodarzem . Śmierć wrogom ojczyzny. I co jest tu niby faszystowskiego i antysemickiego? Był tam reprezentant Żydów z Palestyny dr Nabil ab Halazi oraz prezydent Jan Potocki poparli całą akcje. Jak srole nie rozumieją tego wydarzenia niech poczytają treść statutu i kto go podpisał.

 5. Szwęda 14.11.2021 19:25

  Tylko dlaczego antysemityzm (o ile to był w co wątpię) jest tak ścigany i potępiany, a antypolonizm jest powszechny i poza nielicznymi w ogóle niepotępiany?! Dlatego bo Żydzi uważają się za nadludzi, a Polacy dla nich to są jedni z najbardziej przez nich znienawidzeni goje, podludzie, których najchętniej by zniszczyli!

 6. Jack Ravenno 14.11.2021 21:33

  To NIE JEST flaga ukraińska lecz górnośląska. FOXI! Doedukuj się proszę! Kolory ukraińskiej są odwrócone!

  https://en.wikipedia.org/wiki/Province_of_Upper_Silesia

  https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Ukraine

 7. Admin WM 15.11.2021 06:59

  Jak już linkować, do do polskiego źródła:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_G%C3%B3rnego_%C5%9Al%C4%85ska

 8. Jack Ravenno 15.11.2021 10:42

  Anglojęzyczna Wikipedia jest mniejszym szambem

 9. Doctor Who 16.11.2021 02:14

  Jak to takie dobre prawo to wprowadżmy je dla Polaków …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.