Marsz przeciwko islamskim fanatykom w Tunezji

Opublikowano: 03.02.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 607

Około sześciu tysięcy Tunezyjczyków przemaszerowało wzdłuż Bourguiba Avenue w Tunisie żądając, aby rząd koalicyjny ukrócił przemoc stosowaną przez islamskich fanatyków.

„Stwórzmy wspólny front przeciwko fanatyzmowi”- taki napis widniał na jednym z transparentów niesionych przez demonstrantów. Na innym można było przeczytać: „Pozbyliśmy się totalitaryzmu, nie chcemy by powrócił!”. Wśród demonstrantów było wiele kobiet. Nadżib Szebbi, założyciel opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępowej, powiedział: Jesteśmy tutaj, by wypowiadać się przeciwko agresji wobec dziennikarzy, działaczy i naukowców. Aby powiedzieć rządowi, że Tunezyjczycy nie mają zamiaru oddać tak ciężko zdobytej wolności.

Odkąd w zeszłym roku reżim Zina Al-Abidin Ben Alego został obalony w rezultacie powstania ludowego, grupy salafitów atakują odsłonięte kobiety i świeckich intelektualistów, i zajmują uniwersytety. Tygodniowy strajk okupacyjny na uniwersytecie w Manouba został zakończony przez policję. Fanatycy protestowali przeciwko zakazowi całkowitego zakrywania twarzy wprowadzonemu przez władze uczelni. Doszło do pogróżek i ataków na profesorów i przerażonych studentów.

Demokratyczna Partia Postępowa oraz inne grupy opozycyjne oskarżają długo prześladowaną partię Ennahda, stanowiącą obecnie część rządzącej koalicji, o zbytnią łagodność wobec salafitów. Ennahda, partia o poglądach prawicowych, uważa się za przedstawiciela umiarkowanego islamu. Jeden z uczestników demonstracji, Aicha Naboltane, powiedział: Rząd musi wziąć odpowiedzialność za egzekwowanie prawa wobec tych, którzy są agresywni. Liderka partii PDP, Maya Jribi, apeluje o „tolerancyjną i pluralistyczną Tunezję.”(es)

Tłumaczenie: Aniqa
Źródło oryginalne: morningstaronline.co.uk
Źródło polskie: Euroislam


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maleczka 05.02.2012 02:21

    fanatyki to wszedzie rozrabiaja ale jak ich nikt po cichu nie wspiera to niegrozne fanatyki sa w malych grupkach popiskuja…ale jak ktos zza plecow ich popycha…i kasa zacheca…oj waj Panie Boze ciagle od wiekow to samo 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.