Marsz Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Przemyślu

Opublikowano: 29.06.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1726

Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” zaprasza w Warszawie na społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Został on ustanowiony przez Sejm RP w rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu 11 lipca 1943 r. (uchwała z dnia 22 lipca 2016 r.).

Obchody rozpocznie Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa wołyńskiego w Kościele Wszystkich Świętych (Plac Grzybowski 3/5) o 13:00, by następnie w budynku PAST-y przejść w formę debat. Wśród zapowiedzianych prelegentów są ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Leszek Żebrowski, Paweł Lisicki, Stanisław Michalkiewicz, Jan Pospieszalski, Wojciech Sumliński i dr Krzysztof Kawęcki. Jednym z tematów ma być „Wołyń a relacje Warszawa-Kijów. Jak rozmawiać o ludobójstwie w sytuacji wojny na Ukrainie?”. Obchody zakończy projekcja filmu Ewy Szakalickiej pt. „Czas pamięci”. Debaty będą transmitowane na kanale „Wspólnota i Pamięć” na „YouTube”.

Równocześnie prezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski poinformował, że 10 lipca w Przemyślu odbędzie się Marsz Ofiar Rzezi Wołyńskiej. W poprzednich latach organizatorzy, ze względu na restrykcje stosowali różne formy przemarszu. „Po kilku latach przerwy, w Przemyślu znowu organizujemy Marsz Ofiar Rzezi Wołyńskiej!” – poinformował Marcin Kowalski. „Nie, nie przypomnieliśmy sobie o Wołyniu w obliczu wojny. Przez ostatnie lata, organizowaliśmy wydarzenia o innych charakterze. Obchody stacjonarne, wieczornicę, czy rajdy samochodowe po miejscach doświadczonych banderyzem. A w tym roku wracamy do przemarszu” – podkreślił prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Wydarzenie w Przemyślu odbędzie się 10 lipca b.r. Uczestnicy przemarszu o godzinie 18:30 spotkają się najpierw na wspólnej mszy świętej za dusze pomordowanych Polaków na Wołyniu. Następnie spod kościoła oo. franciszkanów nastąpi tradycyjny przemarsz pod pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej na cmentarzu przy ul. Słowackiego.

Autorstwo: Michał Waligóra, Krystian Rusiniak
Na podstawie: Twitter.com [1] [2]
Źródło: MediaNarodowe.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

28

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. paullenburg 29.06.2022 14:05

  Ruscy agenci i nic wiecej. Krystalicznie czysty narod ukrainski nigdy by sie nie dopuscil takich czynow jak Wolyn. Zle jezyki ludzkie i pomowienia… 🙂

 2. MasaKalambura 29.06.2022 14:18

  Ponoć zaczęli już się troszkę łamać. Że to może nie była najchlubniejsza z kart ich historii. Jest jakiś ruch w świadomości.

  Trzeba pamiętać, że w szkołach od czasów ZSRR do dziś im się wpajało, jak to dobrze, że Polskich Panów pogonili. Wiem to od Ukraińców. Czym skorupkę za młodu nasączysz, tym trącać będzie całe życie. Takie procesy wymagają czasu i pracy. Lata pracy.

 3. paullenburg 29.06.2022 16:06

  cyt.: ,,Takie procesy wymagają czasu i pracy. Lata pracy” To prawda. Swiatopoglad urabiany do sowiecko bolszewickiej konsystencji w tamtych rejonach to norma.

  Ciekawe natomiast czego wymagaja tego typu czyny jak Wolyn od ludzi (?) ,ktorzy sie ich dopuszczaja… ?

 4. MasaKalambura 29.06.2022 17:30

  Całe szczęście wszyscy ci nieszczęśnicy już na Sądzie Bożym odpowiadają. A ci, co tego teraz dokonują, lub będą dokonywać, tych ścigać trzeba. A na Końcu i tak dostaną za swoje.

 5. EVO007 29.06.2022 21:32

  paullenburg no to ja ci dopowiem jeszcze żeby tak nie skazić imienia świętych Ukraińców , to nie byli ukry banderowskie ani ruskie tylko blm …. weź się ono przejdź może na jakąś pielgrzymkę lgbtsyftfu+ to może ci pomoże

 6. paullenburg 30.06.2022 09:28

  @EVO007
  1.Dziekuje za czas i napisanie do mnie kilku slow. Troche zawilych jak na moje skromne mozliwosci pomimo ich pozornej (?) prostoty ale mimo wszystko doceniam 🙂

  2.Dziekuje rowniez za niespodziewana szczerze mowiac i ciutke osobliwa propozycje ,,pilegrzymki”. Nie skorzystam wprawdzie jako,ze nie moje klimaty i wolny czas wole spedzac inaczej ale dzieki. Milo z Twojej strony 🙂

  3.Mam nieodparte wrazenie,ze jedno z nas nie do konca zrozumialo intencje zawarte w komentarzu rozmowcy ale mniejsza z tym, licza sie checi.

  Pozdrawiam 🙂

 7. AlbertW41 01.07.2022 05:24

  Teraz jest najlepszy czas aby o tym przypomniec. Jeszcze do dzis slysze odpowiedzi Ukraincow ktorzy podczas tego swieta na pierwsze slowa naszego hymnu odpowiedzieli “…ale zginac musi” Albo “smierc jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy, albo bedzie Ukraina albo lechicka krew po kolana, Polakow w pien wyciac” – Roman Szuchewycz

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.