„Marsz miliona” przeciw okupacji amerykańskiej

Opublikowano: 24.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1565

Dziś do Bagdadu ściągają Irakijczycy, którzy wezmą udział w wielkiej manifestacji przeciw bezprawnej obecności wojsk amerykańskich w ich kraju. Mimo decyzji irackiego parlamentu o wycofaniu zagranicznych wojsk, Amerykanie (i Polacy) nie mają zamiaru wycofać swoich wojsk.

To ma być „marsz miliona”, na wezwanie Moktady Sadra – szyickiego działacza politycznego, który reaktywował właśnie Armię Mahdiego – oddziałów zbrojnego ruchu oporu przeciw pierwszej okupacji amerykańskiej, rozpoczętej napadem na Irak Amerykanów i m.in. Polaków w 2003 r. To wezwanie popiera ajatollah Ali al-Sistani, co zapewni marszowi wielką frekwencję. Marsz rozpocznie się po tradycyjnych piątkowych modlitwach w bagdadzkich meczetach.

Demonstracja przeciw niepożądanej amerykańskiej obecności w kraju ma być też dowodem na jednoczenie się Irakijczyków: dołączą do niego np. członkowie Haszd al-Szaabi (Jednostek Pospolitego Ruszenia), które dotąd zachowywały polityczny dystans do partii Moktady Sadra, bądź wręcz z nią rywalizowały. To wynik amerykańskiego zamachu na szanowanego w Iraku irańskiego generała Solejmaniego, który odznaczył się w walce z lokalną Al-Kaidą i Państwem Islamskim, które pojawiły się w Iraku wraz z Amerykanami i ich satelitami.

Moktada Sadr pozostaje bardzo wpływowy, a chce być jeszcze bardziej, gdyż w Iraku waży się los rządu. Po licznych, gwałtownych manifestacjach antyrządowych premier Adel Abdel Mahdi podał sie do dymisji i jest teraz premierem tymczasowym, do czasu wyboru nowego. Ugrupowanie Sadra pragnie odegrać w tym procesie czołową rolę, by zająć się organizacją wyrzucenia okupantów z kraju i przeprowadzić reformy instytucjonalne, które miałyby usprawnić ciągle nie zakończoną odbudowę Iraku po inwazji imperium amerykańskiego.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 24.01.2020 17:52

    A kiedy w Polsce taki marsz?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.