Marsz, marsz Hajnówka

Opublikowano: 25.02.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1076

Po raz trzeci przez Podlasie przeszedł Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych, a w nim – narodowcy, którzy oddali hołd Romualsowi Rajsowi „Buremu”, mordercy prawosławnych.

Radni Hajnówki wyrazili zdecydowany sprzeciw: nie życzą sobie gloryfikowania dowódcy oddziału, który w 1946 roku wymordował prawosławne wsie: Zaleszany, Puchały Stare, Zanie. Wówczas zginęło 79 niewinnych osób, w tym dzieci. Kapitan „Bury” i jego żołnierze nie mieli dla nich litości. IPN umorzył sprawę w 2005 roku, ponieważ większość sprawców już wówczas nie żyła, jednak znamiennym jest, że stwierdzono, iż były to zbrodnie noszące cechy ludobójstwa. Dziś polscy nacjonaliści usiłują przedstawiać ich sprawców jako bohaterów, choć są dowody zbrodni, jak np. te (pochodzące z archiwum IPN w Białymstoku) zdjęcie zamordowanej przez oddział Burego matki z dwójką dzieci.

Marsz organizują środowiska prawicowe: Obóz Narodowo-Radykalny, Patriotyczna Jagiellonia, Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości”, Narodowa Hajnówka. „Impreza” wyrusza w sobotę 24 lutego o 14.00. “W tym roku rozszerzamy program obchodów. Bezpośrednio po marszu w Hajnowskim Domu Kultury będzie miała miejsce projekcja filmu pt. „Bury — Podwójnie Wyklęty” w reżyserii Ewy Szakalickiej. Po filmie odbędzie się dyskusja oraz spotkanie z reżyserką i Michałem Ostapiukiem z IPN delegatura Olsztyn” — zapowiedzieli organizatorzy.

Radni mają żal do burmistrza, że nie powiedział głośnego i wyraźnego „nie pozwalam”. “Burmistrz Hajnówki powinien zająć w sprawie marszu jasne stanowisko. Byłby to symboliczny sprzeciw. A burmistrz odpuszcza” — powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Mateusz Gutowski, radny powiatowy, przewodniczący lokalnych struktur PO.

Ale burmistrz Jerzy Sirak broni się: jest bezsilny. W zeszłym roku usiłował uczynić zadość żądaniom radnych oraz mieszkańców i zakazać marszu, ale sąd uchylił jego decyzję.

“Uchwała Rady Miasta oraz decyzja burmistrza są skandaliczne i podyktowane wyłącznie przekonaniami politycznymi. Społeczeństwo na Podlasiu wie, kim byli Żołnierze Wyklęci i widać, że jest zapotrzebowanie na tego typu uroczystości jak niedzielny pochód” — buntował się wtedy Mateusz Magnuszewski z Narodowej Hajnówki.

“To przykre, że są jeszcze w Polsce miejsca, w których pamięć o naszych bohaterach jest w pewien sposób deptana. Władze Hajnówki powinny pamiętać, iż 1 marca mamy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, co znaczy, że państwo polskie uznaje tych ludzi za bohaterów” — wtórował mu historyk Tadeusz Płużański.

Dlatego w tym roku burmistrz nawet nie próbował walczyć z wiatrakami. Pocieszający jest fakt, że na miejscu przemarszu narodowców pojawią się kontrmanifestanci. Swoją reprezentację wysłała do Hajnówki Partia Razem. Jest tam między innymi Adrian Zandberg.

“Gloryfikacja postaci „Burego” oznacza przyzwolenie na narodowy szowinizm, zaś skandowanie jego imienia na terenach, gdzie wciąż żyją ludzie pamiętający swoje płonące domy i pomordowanych bliskich oraz mieszkają ich potomkowie możemy uznać za prowokację wobec społeczności białoruskiej i prawosławnej” — powiedziała Justyna Rembiszewska, rzeczniczka prasowa podlaskiego oddziału partii.

I rzeczywiście, w ostatni czwartek zaniepokojenie marszem wyraziło też białoruskie MSZ.

Autorstwo: Dawid Blum
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. robi1906 25.02.2018 13:18

  Ten cały marsz, to żart.
  Żart, ale na poważnie reżyserowany przez volkdojczów, żydów czy inne swołocze.

  To też tylko mi udowadnia, że ten cały, ruch narodowy ,ONR, i wszechpolacy,
  to jest tylko agentura żydowsko-szwabska, a jeśli nie są agenturą,
  to są idiotami, prosto sterowalnymi.
  A to jest jeszcze gorsze,
  bo idiocie nie można dawać gnój do rozrzucania po polu,
  bo spaprze,
  a co dopiero dawać mu władzę nad innymi ludzmi.

 2. ZIWK 25.02.2018 15:37

  Jeszcze te sieroty po Hitlerze i wielbiciele Gestapo i SS powinni pozdrawiać ludność Hajnówki “salutem rzymskim” przy wtórze – patriotycznych w formie i narodowych w treści – okrzyków “Sieg Hail!”

 3. Skalp 25.02.2018 19:50

  Ciekawe czy to nie jest po prostu ustawka dla Pis. Przestrzegam przed patrzeniem na różne ekscesy polityczne takie jakie się na pierwszy rzut oka wydaje. Zobaczcie pewną analogię jaką na szybko przywołam. Konflikt Polska – Izrael, zarzuca się w nim Izraelowi, że robią z siebie jedynych poszkodowanych i że oskarżają Polskę o coś, o co tak na prawdę nie mają podstaw oskarżać [Państwo Polskie NIE NEGUJE HOLOCAUSTU jak to twierdzą ludzie Netanyahu]. Jednak pojawiają się pewne przebitki, że to Izrael w tym sporze dyplomatycznym jest agresorem. Co się następnie dzieje? Jest kuriozalny clip z Bostonu, który już wręcz bez pardonu ubliża Polsce. Co się dzieje dalej? Izrael OTWARCIE MOCNO KRYTYKUJE ten klip dając przekaz [ O zobaczcie, widzicie że nawet swoich potrafimy walnąć jak kłamią? My jesteśmy nic nikomu niewinnin, to Polacy nas atakują tą ustawą]. Teraz nawiązując do Hajnówki…… czy nie wygląda wam to na bliźniaczą zagrywkę? Jest wręcz durny marsz, na cześć człowieka, który jak wskazują wszelkie poszlaki jest winny ludobójstwa. Jakaś tam grupa idiotów to robi, teraz tylko brakuje tego, by wyszedł Pan J.K. i obwieścił “NIE MA MIEJSCA NA POCHWAŁY ZBROZDNIAŻY W TYM KRAJU”. Warto dodać, że zarówno partia Netanyahu i PiS to obozy prawicowe, i oba ugrupowania na rzekomych sądażach kręcą jakieś gigantyczne skoki poparcia. Cytując pewnego lubianego przeze mnie rapera, Adama Łonę Zielińskiego “patrz trochę szerzej, patrz trochę szerzej”.

 4. Cami 25.02.2018 20:09

  “zbrodniaż, sądaż”
  wrrr Kolego 🙁

  Tak się zastanawiam a gdzie chodzą normalni ludzie ? nigdzie?
  1. na wiecach aborcyjno-kodowskich : lesby, frustratki po menopauzie, geje, komunisci, trepy itp. nie rozliczone ze swoich czynów z czasów PRL-u pospólstwo
  2. Hajnówka itp. : kibolstwo, wykluczone niziny społeczne itp. ludzie próbujący się na siłę gdzieś zrzeszać żeby choć przez moment poczuć się kimś a nie podludziem bez perpsektyw i przyszłości 🙁

  A może już tych normalnych nie ma, bo Ci co nie chodzą to siedzą przed kompem i im się tyłka ruszyć nie chce, ani nie czuja potrzeby zrzeszzania, integrowani z innymi pod pretekstem jednego hasła/celu 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.