Marsjański krater mógł mieć jezioro

Opublikowano: 26.01.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 4

Amerykańska sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter dostarczyła nowych dowodów na istnienie kiedyś mokrego, podziemnego obszaru na Marsie – poinformowała NASA.

Sonda spojrzała z orbity okołomarsjańskiej na krater McLaughlin o średnicy 92 km i głębokości 2,2 km. Analiza uzyskanych danych wykazała warstwowe, płaskie skały w dolnej części krateru zawierające węglany i minerały ilaste, które tworzą się w obecności wody. Krater nie posiada dużych kanałów dopływowych, natomiast małe kanały rozpoczynające się na zboczach krateru kończą się na poziomie, który może wskazywać dawną powierzchnię jeziora.

“Zebrane razem obserwacje krateru McLaughlin dostarczają najlepszych dowodów na tworzenie się węglanów w środowisku jeziora, a nie na ich obecność w wyniku spłynięcia z wodą z obszaru poza kraterem” – powiedział Joseph Michalski, główny autor artykułu, który został opublikowany w niedzielę w internetowym wydaniu “Nature Geoscience”.

Według naukowców w kraterze mogło istnieć jezioro zasilane wodami podziemnymi. Niektórzy sugerują, że wnętrze krateru zatrzymujące wodę i podziemna strefa stanowiąca źródło wody, były mokrymi środowiskami, potencjalnymi siedliskami dla życia.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter została wystrzelona przez NASA w 2005 roku. Znajduje się na orbicie wokół Marsa. Na swoim pokładzie ma sześć instrumentów naukowych, a wśród nich spektrometr CRISM, który posłużył do poszukiwań minerałów takich jak węglany.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o