Mars pełen wody?

Opublikowano: 16.01.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 502

Osunięcia gruntu na Marsie to dla naukowców okazja do zbadania tego, co znajduje się pod powierzchnią Czerwonej Planety. W piśmie “Science” ukazał się właśnie artykuł opisujący wyniki badań przeprowadzonych za pomocą Mars Reconnaissance Orbitera (MRO), który zbadał osiem miejsc osuwisk oraz erozji.

W każdym z badanych miejsc okazało się, że już na głębokości 1 metra pod powierzchnią Marsa istnieje dość czysta zamarznięta woda. Niektóre z warstw lodu mają ponad 100 metrów grubości. To ważne odkrycie, gdyż dotychczas obserwowaliśmy zamarzniętą wodę głównie na powierzchni Marsa. W 2008 roku lądownik Phoenix znalazł lód pod powierzchnią planety. Zamarznięta woda była jednak obecna dość blisko bieguna północnego. Obecnie odkryte pokłady lody występują około 55 stopnia szerokości.

Uczeni donoszą, że pokłady lodu wydają się powyginane i mają różne odcienie błękitu, co sugeruje, że składają się z wielu warstw, w których można będzie znaleźć dane o historii klimatu Marsa. Zdaniem naukowców lód ten uformował się w ciągu ostatniego miliona lat. Zauważono również, że na przestrzeni lat lód powoli się cofa, a tempo cofania się oceniono na kilka milimetrów rocznie. Przyczyną tego zjawiska jest prawdopodobnie sublimacja przy kontakcie z marsjańską atmosferą.

Nowe odkrycie to kolejne wsparcie teorii mówiącej, że na Marsie woda występuje zadziwiająco powszechnie. To zaś powinno ułatwić przeprowadzenie załogowej misji na Czerwoną Planetę.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Astronomy.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Nobass
Użytkownik
Nobass

Wydają mld $ w poszukiwaniu wody na Marsie pewnie której nie ma, ale dla Afryki nie ma pieniędzy by zaopatrzyć w Wodę.