Mars miał bogatą w tlen atmosferę

Opublikowano: 21.06.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 537

Różnice w składzie pomiędzy marsjańskimi meteorytami a skałami zbadanymi przez łazik NASA można wyjaśnić, jeśli przyjmiemy, że przed 4 miliardami lat Mars posiadał bogatą w tlen atmosferę – twierdzą naukowcy z University of Oxford.

Próbki zbadane przez łazik Spirit zawierały pięciokrotnie więcej niklu niż marsjańskie meteoryty, a różnica ta od dawna nie daje uczonym spokoju. Zaczęli oni wątpić, czy meteoryty są typowym dla Marsa produktem aktywności wulkanicznej. “Wykazaliśmy, że zarówno meteoryty jak i wulkaniczne skały z powierzchni pochodzą z wnętrza Marsa. Różnica jest taka, że skały z powierzchni pochodzą ze środowiska bardziej bogatego w tlen, prawdopodobnie związanego z recyklingiem bogatych w tlen minerałów we wnętrzu planety” – powiedział szef zespołu badawczego, profesor Bernard Wood. To zaskakujące, gdyż meteoryty są młode, liczą sobie 800 milionów do 1,4 miliarda lat. Łazik Spirit badał stare części Marsa, starsze niż 3,7 miliarda lat – dodaje uczony.

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że różne regiony Marsa mają różny skład, jednak naukowcy sądzą, że najbardziej prawdopodobną przyczyną różnic jest zachodzenie procesu subdukcji. Powoduje on recykling materiału we wnętrzu planety. Ich zdaniem we wczesnej fazie istnienia powierzchnia Marsa została utleniona, następnie materiał z powierzchni trafił do wnętrza planety i został ponownie zeń wyrzucony przed 4 miliardami lat podczas erupcji wulkanicznych. Meteoryty zaś są znacznie młodszymi skałami, pochodzącymi z większej głębokości, które trafiły na powierzchnię, gdy nie było już tam tlenu.

Jeśli brytyjscy uczeni mają rację, to Mars miał bogatą w tlen atmosferę znacznie wcześniej niż Ziemia. Na naszej planecie tlen pojawił się około 2,5 miliarda lat temu.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: University of Oxford
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.