Kresowianie w Nałęczowie

Opublikowano: 04.11.2022 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 511

Jest to opowieść o mieszkańcach dawnych Kresów Wschodnich, którzy uciekali przed Sowietami bądź zostali po ustaleniu nowych granic Polski wysiedlani za Bug i przybyli do Nałęczowa w czasie II wojny światowej i po wojnie. Dzisiaj w miasteczku żyje już niewiele osób, które tam się osiedliły. Na miejscowym cmentarzu można jednak odnaleźć wiele mogił np. inwalidów wojennych, żołnierzy z I i II Armii WP pochodzących z kresów, nauczycieli, lekarzy czy żołnierzy AK. Jak postrzegani byli przez miejscowych ludzie, mówiący z dziwnym akcentem, czy stanowili jednolitą społeczność, jak odnaleźli się kresowiacy w nowym środowisku, o tym w reportażu Mariusza Kamińskiego z Radia Lublin.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.