Manifestacja związkowców we Wrocławiu

Opublikowano: 19.09.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 0

17 września we Wrocławiu odbyła się manifestacja zorganizowana przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (EKZZ), która zrzesza 83 organizacje związkowe z 36 krajów europejskich oraz 12 federacji branżowych, i ogółem reprezentuje 60 mln pracowników. Przebiegająca pod hasłami: “Tak dla europejskiej solidarności”, “Tak dla miejsc pracy i praw pracowniczych”, “Nie dla polityki cięć” euromanifestacja miała związek z obradami ministrów finansów Unii Europejskiej w ramach polskiej prezydencji.

Manifestacja trwała od godziny 13ej do 16.30 i początkowo brało w niej udział ponad 20 tysięcy osób (według szacunków policji – 15 tys.), a pod koniec, zdaniem związkowców 50 tys., zdaniem policji – 20 tys. Uczestnicy zebrali się na Polach Marsowych, przeszli obok Hali Stulecia, ulicą Marii Skłodowskiej-Curie, mostem Grunwaldzkim aż na Rynek. Znaleźli się wśród nich między innymi związkowcy z blisko trzydziestu organizacji, w tym sekretarz generalna EJZZ Bernadette Segol oraz liderzy OPZZ i NSZZ “Solidarność” – Jan Guz i Piotr Duda. Kolumnę maszerujących zamykali gospodarze: NSZZ “Solidarność” i OPZZ oraz związki zawodowe nienależące do EKZZ, np. NSZZ Policjantów. Choć politycy nie byli zapraszani i wyraźnie dano im do zrozumienie, że nie będą mogli przemawiać, niektórzy pojawili się, jak Grzegorz Napieralski, żeby „posłuchać ludzi”, a inni, jak Michał Syska, aby dać wyraz swoim lewicowym i prozwiązkowym przekonaniom.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział na wrocławskim Rynku: “Nie możemy pozwolić, aby walka z kryzysem była pretekstem do walki z i pracownikiem i człowiekiem. Nie możemy dopuścić, aby ci krwiopijcy patrzyli do cudzej kieszeni. Kieszeni pracownika i najuboższego (…) Spotkaliśmy się we Wrocławiu, aby zaprotestować i pokazać ministrom finansów, a tak właściwie krwiopijcom którzy doprowadzili do tego kryzysu, a teraz chcą nim zarządzać i mówić nam, co jest dla nas lepsze. Mieliśmy nadzieję, że wręczymy tym paniom i panom naszą petycję, ale uciekli ukradkiem jak szczury (…) Władza ma się nie bać obywateli, władza ma słuchać obywateli i wyciągać wnioski (…) Chcemy walki z kryzysem, ale poprzez rozwój, tworzenie miejsc bezpiecznej pracy. Chcemy pracowniczej Europy dla wszystkich obywateli. Europo pracownicza, obudź się!”

Przewodnicząca Segol także przemówiła po polsku: “Jesteśmy tutaj aby nas usłyszeli ministrowie finansów. Mówimy “nie” polityce cięć budżetowych, mówimy “tak” polityce wzrostu zatrudnienia, mówimy “tak” europejskiej solidarności.” Dodała, że Europa potrzebuje dialogu społecznego, a nie dla ataków na prawa pracownicze i ograniczania praw socjalnych.

Próba odczytania petycji obradującym ministrom finansów UE nie powiodła się, gdyż ci zakończyli obrady przed planowanym terminem. Duda skomentował to: “Maszerujemy, by pokazać obradującym we Wrocławiu ministrom finansów, których ja nazywam krwiopijcami, że to oni i ich polityka , a nie zwykli robotnicy, odpowiadają za ten kryzys. Uciekli przed nami jak szczury.”

Manifestacja odbywała się w nieagresywnej atmosferze, czego bardzo chcieli organizatorzy. Warto jednak zaznaczyć, że na Polach Marsowych oprócz związkowych służb porządkowych pracowali ochroniarze z wynajętej agencji, policjanci i strażnicy miejscy na koniach. Sam przemarsz odbył się spokojnie, choć chwilami dosyć hałaśliwie, gdyż demonstranci używali petard hukowych, trąbek i gwizdków.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o