Manifestacja trzech związków zawodowych

Opublikowano: 10.11.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 292

9 listopada około trzech tysięcy osób (dane PAP) uczestniczyło w Gdańsku w proteście pod hasłem “Dość lekceważenia społeczeństwa” zorganizowanym przez regionalne struktury trzech central związkowych: NSZZ “Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Związkowcy żądali przestrzegania dialogu społecznego, obniżenia wieku emerytalnego, wycofania przepisów o elastycznym czasie pracy i ograniczenia stosowania umów śmieciowych. Wśród postulatów demonstrujących były także wzrost płacy minimalnej i wprowadzenie obligatoryjnych referendów po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów.

Manifestujący, którzy przyjechali do Gdańska z całego kraju, wyruszyli z placu przy Pomniku Poległych Stoczniowców i przeszli główną ulicą miasta, mijając Dworzec Główny PKP, na Długi Targ, gdzie wystąpili liderzy: Solidarności – Piotr Duda, OPZZ – Jan Guz i Forum Związków Zawodowych – Tadeusz Chwałka.

Nieśli ze sobą transparenty z hasłami: “Idziemy PO ciebie Donaldzie”, “Tusk pod sąd”, “Stop dla bezrobocia i emigracji młodych”, “Powywalać PO kolei wszystkich drani i złodziei” oraz “Dość władzy szkodników”.

Tu z Gdańska z kolebki Solidarności, mówimy do wszystkich pracowników i nie tylko pracowników w naszym kraju, tych, którzy się czują lekceważeni: zwierajmy siły, abyśmy razem przeciwstawili się tej liberalnej zarazie – powiedział podczas wiecu Duda. Powtórzył, że związki zawodowe nie będą już uczestniczyć w obradach Komisji Trójstronnej i Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego. Wskazał na brak polityki przemysłowej w Polsce i upaddk branży stoczniowej. Ale coraz bardziej buduje się przemysł pogardy, hipokryzji i obłudy – ocenił, nawiązując do zlekceważenia przez Sejm 2,5 miliona podpisów pod projektem obywatelskim dotyczącym wieku emerytalnego oraz miliona podpisów w sprawie sześciolatków.

Wychodzimy dziś na ulicę, by bić się o prawo do godnej emerytury, by nie podwyższano wieku emerytalnego. Wychodzimy by bić się o prawo do godnego wynagrodzenia. Nie damy się rzucić na kolana i zniewolić – powiedział Guz, przewodniczący OPZZ. Zaapelował o jedność w ruchu związkowym w Polsce w walce przeciwko ekipie rządzącej. “Związki razem” – skandował.

My już mamy dość słuchania o tym, że jest kryzys. Mamy już dosyć słuchania o tym, że to jest zielona wyspa – jest bieda i ubóstwo. Nie pozwolimy, aby w takiej sytuacji stawiano naród polski. Ciężko pracujemy i chcemy mieć tego efekty – powiedział Guz.

Tadeusz Chwałka skrytykował działaczy PO za korupcję polityczną. Dziś widzimy przekupstwo w ustawianiu szyszek partyjnych na Dolnym Śląsku. Jak łatwo można w tym kraju zdobyć pracę. Nie trzeba mieć kwalifikacji i doświadczenia. Wystarczy być znajomym harcownika partyjnego, który dla szefa zrobi wszystko i może zatrudnić w dobrych firmach państwach żony, dzieci, kuzynki i wszystkich znajomych królika. Czy tak ma wyglądać rządzeniem tym krajem i nami? – powiedział szef FZZ.

Na Długim Targu, gdzie odbywał się wiec, związkowcy ustawili wykonany ze styropianu pomnik “Złotego Donka”. Przedstawia on premiera Donalda Tuska z czapką peruwiańską na głowie i piłką nożną pod pachą, z napisem na postumencie “Premierowi – naród”. Ten satyryczny pomnik pojawił się po raz pierwszy we wrześniu w Warszawie podczas protestów związków zawodowych.

W trakcie manifestacji zbierano podpisy pod wnioskiem o skrócenie kadencji parlamentu.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.