Mamy jedne z najwyższych cen energii

Opublikowano: 20.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1394

Ministerstwo Rozwoju w specjalnej analizie sporządzonej na potrzeby Senatu przyznało, że nasz kraj ma jedne z najwyższych cen energii w Europie, nawet w porównaniu do sąsiednich Niemiec. Jednocześnie maleje udział opłat za ogrzewanie w wydatkach polskich gospodarstw domowych, co spowodowane jest delikatnym wzrostem zamożności Polaków.

Ceny energii w Polsce są wysokie zwłaszcza na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Raport sporządzony przez Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że w latach 2015-2019 były one o 19 proc. wyższe niż w Niemczech, 20 proc. niż w Czechach, 16 proc. niż w Słowacji oraz 7 proc. w porównaniu do Rumunii. W skład tej różnicy wchodzą między innymi wyższe opłaty regulacyjne.

Według wspomnianego resortu, wysokie ceny energii mają zły wpływ zwłaszcza na polskie hutnictwo. Szacuje się, że opłaty za prąd stanowią nawet do 40 proc. wszystkich kosztów produkcji. Między innymi z tego powodu ten sektor produkcji przemysłowej wygasza swoją działalność.

Nieco lepiej wyglądają statystyki dotyczące udziału rachunków za prąd w ogólnych wydatkach gospodarstw domowych. Przed dwoma laty około 5,1 proc. Polaków nie było stać na ogrzanie domu w stopniu wystarczającym, a to oznacza blisko sześciokrotny spadek w porównaniu do 2005 roku. Jest to także o 2,1 pkt. proc. wynik niższy niż w całej Unii Europejskiej. Dzięki wzrostowi zamożności Polaków problem ten w latach 2010-2018 zmniejszył się zwłaszcza wśród rodzin wielodzietnych.

Na podstawie: Interia.pl
Zdjęcie: blickpixel (CC0)
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,33 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dark
Użytkownik
Dark

Bzdura w artykule. Brednie wyssane z du..py. Póki co to w latach podanych w artykule to mieliśmy tańszy prąd niż sąsiedzi. Np Niemcy płacili w 2018r 0,29euro/kWh, a my 0,14euro/kWh. Czesi płacili 0,15euro/kWh.

majkel
Użytkownik
majkel

Wywóz śmieci też najdroższy (albo prawie) w Europie, np 4 razy droższy niż w Czechach, 2 razy drozszy niż w Danii, 5 razy droższy niż w Bułgarii. Za wywóz śmieci płacimy prawie tyle co Niemcy, których dochody są 4 krotnie wyższe. Ta Polska to jakiś dziwny kraj, kraj absurdów