Mamy dramatycznie mało wody

Opublikowano: 23.06.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 616

Najwyższa Izba Kontroli podała alarmujące dane na temat dostępu Polaków do wody. Wynika z nich, że posiadamy nawet trzykrotnie mniej jej zasobów niż pozostałe państwa Unii Europejskiej, natomiast pod tym względem możemy równać się choćby z Egiptem. Instytucja już od kilku lat bije na alarm w tej sprawie, lecz władze dopiero teraz planują budowę zbiorników pozwalających na magazynowanie wody.

https://www.youtube.com/watch?v=LzCuR7bTZbU

Już sam tytuł artykułu na ten temat, który pojawił się na stronie internetowej NIK, mówi wiele na temat stanu polskich zasobów wodnych. „Polska pustynią Europy” nie jest już bowiem przesadą, ale stwierdzeniem coraz bardziej odpowiadającym rzeczywistości. Instytucja twierdzi, że obecnie posiadamy tyle samo wody co w większości pustynny Egipt, a także trzy razy mniej niż inne państwa zrzeszone w Unii Europejskiej.

Tym samym na przeciętnego Polaka przypada rocznie około 1600 metrów sześciennych wody, natomiast według obliczeń Izby w sztucznych zbiornikach przeznaczonych do jej magazynowania zgromadzono w ostatnich latach niecałe 4 mld metrów sześciennych. To zdecydowanie zbyt mało, aby można było chronić Polaków przed skutkami powodzi i suszy.

Na ogól zbiorniki retencyjne są bowiem po prostu zbyt małe, przy czym NIK już cztery lata temu alarmowała w swoim raporcie, że brak rzeczywistych działań państwa w zakresie małej retencji utrwali okresy niedoboru wody przeplatane z czasem lokalnych powodzi. Dopiero teraz rządzący starają się zmienić ten stan rzeczy, dlatego w tym celu opracowano Program Rozwoju Retencji na lata 2021-2027. Ma on polegać na budowie zbiorników mających zwiększyć możliwości magazynowania wody.

Na podstawie: Money.pl, NIK.gov.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szaman 24.06.2019 10:45

    @bestia nie gadaj głupot.. Polskę co roku zalewa ponieważ de**ni idioci pobudowali betonowe koryta rzeki i wysuszyli tereny zalewowe wiec woda która kiedyś była składowana na takich terenach teraz rwie korytem jak w rynnie i nabiera takiej prędkości żę gdzieś w końcu coś zerwie i zaleje.

    To działalność człowieka idioty doprowadziła do takiej sytuacji. Niestety brak terenów zalewowych właśnie powoduje pustynnienie polski ponieważ woda która wcześniej magazynowała sie w tych miejscach teraz trafia bezpośrednio do morza a z stamtąd już nie koniecznie wraca do polski.

  2. lboo 24.06.2019 11:13

    Do tego wyjałowienie gleby, wycinka lasów, zlikwidowanie małych zbiorników wodnych które tradycyjnie towarzyszyły gospodarstwom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.