Mamy do czynienia z lichwą za pozwoleniem państwa

Opublikowano: 11.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1632

Postępowanie banków w Polsce wzbudza coraz większe kontrowersje.

Według wyliczeń Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, przy kredycie na 30 lat, zawartym na kwotę 400 tys. zł, polski kredytobiorca zapłaci 558 tys. zł złotych odsetek, podczas gdy kredytobiorca niemiecki – 132 tys. zł. To nieporównanie mniejsza kwota. Przypomina się sytuacja z chemią gospodarczą z Niemiec, która od lat jest chętnie sprowadzana do Polski, ze względu na to, że jest u naszych zachodnich sąsiadów oferowana w korzystniejszej wersji, niż te same firmy robią w Polsce.

„Chcesz pożyczyć 300 tysięcy na 30 lat… Zarabiasz na rękę 6 tysięcy. Masz 10% wkładu własnego… Bank chce żebyś oddał prawie 850 tysięcy. Tak. Do ręki dostajesz 300 tysięcy. Do banku oddajesz 850 tysięcy. Różnica to 550 tysięcy. Fajnie” – napisał na „Twitterze” dziennikarz Krzysztof Berenda.

Swojego oburzenia taką sytuacją nie ukrywa też Tomasz Buczek, pełnomocnik Ruchu Narodowego na Podkarpaciu, działacz Konfederacji. „Polski kredytobiorca płaci o 420 tys. więcej odsetek od kredytobiorcy niemieckiego, na kredycie w tym samym banku, na takim samym okresie kredytowania. No cóż, ktoś potrafi nam to wyjaśnić? Może kolega banksterów Morawiecki?” – wskazał.

Ostrych słów nie szczędzi prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak. „W Polsce mamy do czynienia z lichwą za pozwoleniem państwa. Nadzór bankowy dba o dobro banków, a nie klientów” – podkreśla. Podsuwa też propozycje, które mogłyby rozwiązać ten problem. „Sytuację poprawiłyby stałe stopy. Wtedy bank wiedziałby, ile zarobi, a klient, ile będzie płacił. Powinna być też możliwość zaciągania kredytów w innych państwach, np. w Niemczech, gdzie warunki są o wiele lepsze dla klientów banków, pod hipotekę inwestycji w Polsce. Wtedy banki musiałyby zaoferować coś lepszego, by przyciągnąć klientów” – dodaje.

Na podstawie: Superbiz.se.pl, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com

18

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. elroman 11.05.2022 17:15

    Oszczędzałem 20 lat, płaciłem przez ten okres za wynajem mieszkania i w końcu wybudowałem dom “tymi ręcami (forum murator)” po przeliczeniu kosztów wyszło mnie o połowę taniej niż zaciągnięcie kredytu w banku. Nie płaciłem banksterom w czasie wynajmu. Teraz materiały budowlane poszybowały w górę od ostatnich 2 lat od 100% do ponad 300% więc na dzień dzisiejszy PiS dopiął swego dla zubożenia Polaków.

  2. kufel10 12.05.2022 01:07

    Ciężko pracowałem, oszczędzałem, mieszkałem w wynajętym, mam swoje za gotówkę. Sytuacja się ustabilizowała, wyprodukowałem potomka, miałem nadwyżki, zwolniłem z pracą, nic nie muszę, mogę sobie iść zbierać szyszki do lasu, jechać na wczasy albo czytać ksiażkę, ja decyduję teraz za siebie. Co do kredyciarzy – widziały gały co brały, zęby w ścianę albo szczaw i mirabelki. Zyjemy w biednym kraju i z jakiej racji w wieku np 30 lat ktoś ma być właścicielem 80m2, mieć dwójkę dzieci i nowe auto z salonu? Chciał się pokazać, chciał zaryzykować? Filmów zachodnich się naoglądał? To niech teraz jedzie na zachód zmywać naczynia albo podcierać purzyta emerytom przez 30 lat, twarda i zasłużona lekcja życia w Polsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.